BENTONIT, RHASSOUL, ZEOLIT – zázračné léčivé jíly

BENTONIT, RHASSOUL, ZEOLIT – zázračné léčivé jíly

Zvířata instinktivně jí hlínu a jíl, když cítí bolest nebo jsou nemocná. Lidé ve všech kulturách jíly od pradávna používali zejména pro jejich vysoký obsah živin, které působí ozdravně a odvádí z těla toxiny. Pojďme se na tři z nich dnes podívat zblízka!

Bentonit je jedním z nejúčinnějších jílů. Tenhle šedý druh jílu byl objeven teprve před 300 lety, ve Francii, pod horou Monte Merillon. Hlavní složku bentonitu tvoří jemný vulkanický popel, který příznačně nazýváme montemerilloni. Bentonitu je přezdíváno také aztécká hlína, a to z toho důvodu, že hlínu se složením stejným jako má bentonit používali i aztéčtí indiáni v Americe. A pokud se ptáte, proč mu tedy říkáme hlavně bentonit, je to proto, že jeho největší naleziště se nachází ve městě Fort Benton.

zeolit

Bentonit se obecně používá zevně jako jílový hojivý obklad, bahenní pleťová maska, léčivá lázeň nebo se přidává do produktů pečujících o pleť.

Bentonit a všechny ostatní léčivé jíly obsahují minerály ve vysoké koncentraci, jde hlavně o křemík, vápník, hořčík, sodík, železo a draslík.

Co to umí?

Unikátní vlastností bentonitu je jeho schopnost vytvořit něco, co bychom mohli nazvat „elektrickou energií“, když jej smícháme s vodou. Jakmile se totiž smísí s tekutinou, jeho záporně nabité molekuly se okamžitě mnohonásobně zvětší, jako pórovitá houba, která do sebe pomocí elektrické přitažlivosti natáhne všechny toxiny (ty si totiž nesou pozitivní náboj) a už je nepustí. Navíc tělu dodá potřebné minerály. Pomocí bentonitu se zbavíte toxinů, těžkých kovů, chemikálií a nečistot.

Bentonit také pomáhá okysličovat buňky tím, že na sebe natáhne přebytečný vodík, který buňka nahradí kyslíkem. Odkyseluje a neutralizuje tělo a pokud je správně užíván, uvede do rovnováhy střevní mikroflóru.

Jak to použít?

Bentonit, a léčivé jíly obecně, jsou všestranným přírodním pomocníkem, pokud je jednou vyzkoušíte, určitě si je zamilujete. Můžete je užívat vnitřně i zevně, použití je nesmírně jednoduché a jsou bezpečné pro dospělé, děti i zvířata.

Obličejová maska: Možná jste už navštívili lázně nebo kosmetický salón, kde Vám na obličej nanesli příjemnou bahenní masku. Tu si doma jednoduše vyrobíte z bentonitu smíchaného s vodou. Naneste pastu na tvář, nechte 20 minut působit a omyjte. Nejlepších výsledků dosáhnete při aplikaci masky jednou nebo dvakrát týdně.

Detoxikační lázeň: Vylepšete si večerní koupel a do vody přidejte ¼ hrnku bentonitu. Taková lázeň uvolňuje tělo, zjemní kůži, a navíc působí detoxikačně.

Na kůži: Pasta z bentonitu a vody zklidní podráždění kůže, akné, štípance, drobné ranky, vyrážky nebo spáleniny. Nechte pastu na kůži uschnout a pak smyjte. Bentonit si poradí i se svěděním kůže, zejména při projevech ekzému, lupénky nebo planých neštovic.

Zubní hygiena: Schopnosti bentonitu vázat na sebe kovy a zároveň poskytnout minerály z něj tvoří ideální složku zubních past. Protože je bentonit bez chuti a je velmi jemný, může být použit i sám o sobě. Můžete z něj vytvořit i ústní výplach. V malé skleničce s plastovým víčkem smíchejte ¼ hrnku vody a ½ čajové lžičky jílu a důkladně protřepte, poté tekutinou vyplachujte ústní dutinu alespoň 2 minuty.

Dětský pudr: Čistý bentonit je vynikajícím uklidňujícím dětským pudrem, který výborně poslouží při infekci nebo zarudnutí.

Vnitřní očista: Bentonit je vhodný i pro dlouhodobé užívání, každý den si proto přimíchejte půl nebo celou čajovou lžičku do čaje nebo vody. Podpoří zažívání a dodá energii. Jíl bude pozitivně působit i na nehty a vlasy, které porostou rychleji.

Pro zvířata: Nemocným (a zvracejícím) zvířatům přidejte jíl do misky s vodou. Pokud nechtějí pít, můžete směs podat i orálně stříkačkou. Tímto postupem zvířeti ulevíte, rychleji se uzdraví.

Marocký jíl Rhassoul

Co to je?

Rhassoul neboli marocký jíl je léčivý, pečující jíl vysoké kvality, který vydrží celou věčnost, pokud bude udržován v suchu. Umí zázraky, hlavně co se pleti a vlasů týče. Pochází z Maroka, z oblasti pohoří Atlas, a nikde jinde na světě jíl stejného složení nenajdete. Na marocký jíl často narazíte v lázních a podobných wellness střediscích, kde se využívá zejména pro péči o pleť a vlasy. Tento jíl můžete najít i pod názvy Ghassoul, Červený jíl nebo Červený marocký jíl. Rhassoul vzniká vulkanickou aktivitou v kombinaci s geotermálními procesy.

Skvělé a zároveň šetrné čistící účinky Rhassoulu marocké ženy znají už od šestého století a používají jej jako přírodní kondicionér, mýdlo a šampón. Marocký jíl se pyšní výjimečnou schopnosti pleť vyživit a zároveň ji zbavit nedokonalostí, dovede vyhladit kůži, sjednotit tón pleti. Klinické studie dokonce dokázaly, že Rhassoul zvyšuje pružnost pleti, snižuje vysušení kůže, tlumí projevy akné, výskyt černých teček a zanešených pórů.

Stejně jako bentonit, i marocký jíl po smíchání s vodou zvětší svoje částice a nasaje do nich škodliviny a toxiny. Co ale bentonit a Rhassoul odlišuje, je obsah minerálních látek. V marockém jílu totiž najdeme mnohem více křemíku a hořčíku, které potřebuje právě naše kůže. Tento jíl můžete používat každý den jako jemné mýdlo, které nezbaví pleť potřebných mazů, nevyvolává alergické reakce a prospěje pleti dětské i problematické. Skvěle funguje i jako odličovač nebo všestranný čistič pleti.

Jak Rhassoul použít

Rhassoul se dá použít stejně jako ostatní léčivé jíly. Mezi naše ověřené postupy patří:

Pleťová maska: Nejjednodušší způsob, jak Rhassoul použít. Smíchejte jíl s vodou (pokud si chcete dopřát většího luxusu, sáhněte po růžové nebo třeba chrpové květové vodě). Vytvořenou pastu naneste na obličej a po uschnutí omyjte.

Vlasová maska: Vytvořte řídkou pastu smícháním 1 lžíce marockého jílu s ¼ hrnku vody a vmasírujte do vlasů. Nechte působit necelou minutku a hned spláchněte. Ve vlasech ale jíl nikdy nenechávejte uschnout. Vytáhl by z vlasu potřebnou vlhkost, a protože jíl po uschnutí ztvrdne, mohl by vlasy polámat.

Tělová maska: Pro vyživení kůže celého těla jílovou masku jednoduše naneste na tělo před tím, než si vlezete do vany nebo sprchy.

Marocký jíl může být stejně jako ostatní léčivé jíly používán v množství dalších receptů a praktik, pro vlasový detox, bahenní masku, detoxikační koupel nohou nebo detox podpaží.

V čem je marocký jíl jiný!

Vnitřní užití: Na rozdíl od jiných léčivých jílů byste Rhassoul neměli užívat vnitřně.

Zeolit

Co to je?

Zeolit tvoří krystalické hydratované alumosilikáty alkalických kovů a kovů alkalických zemin. Vzniká přirozeným smísením lávy a vody. Jedinečnost zeolitu se skrývá v jeho prostorovém uspořádání atomů. Ty vytváří struktury podobné včelí plástvi, do kterých se zachytávají látky všech skupenství. Zeolit tedy dokáže výborně navázat všemožné škodliviny, těžké kovy a toxiny.

Jméno zeolitu dal v 18. století švédský mineralog Axel Fredrik Cronstedt. Ten si všiml, že pokud rychle ohřívá přírodní minerály, kameny se začnou pohybovat. Kameny pak pojmenoval řeckým slovem zeolit, který překládáme jako „kameny které vřou“.

Jak zeolit použít

Zeolit skvěle působí především na pleť, použijte ho obdobně jako ostatní jíly.

Pleťová maska: Ze zeolitu vytvoříte báječnou detoxikační pleťovou masku. Smíchejte lžíci zeolitu se 2 lžícemi vody. Pastu naneste na obličej a nechte hodinku působit (u zeolitu platí čím déle, tím lépe, pokud nikam nespěcháte nechte masku na obličeji klidně mnohem déle). Poté smyjte. Zeolit čistí kůži do hloubky a zbavuje pleť nedokonalostí.

Každodenní čistící přípravek: Vytvořte stejnou směs jako na pleťovou masku, ale obličej pastou namasírujte a asi po minutce smyjte. Kůže se nevysuší, proto je bezpečné tento postup provádět každý den. Pokud se chcete rozmazlovat a toužíte po ještě větší výživě a zvlhčení pokožky, místo vody použijte svůj oblíbený pleťový olej, našim oblíbencem je třeba brusinkový. Potom odličte oči a naneste na pleť krém (třeba tenhle luxusní rýžový s bambuckým máslem a koenzymem Q10).

Peeling: Zeolit je pro peeling jako stvořený. Do mističky vsypte 1 čajovou lžičku zeolitu a pomocí jemného štětce malými krouživými pohyby zapracujte zeolit do pleti. Buďte opatrní v oblasti s jemnou kůží, zejména okolo očí, a prášek nevdechujte. Po dokončení procedury jednoduše omyjte obličej hadříkem navlhčeným teplou vodou. Aby se uzavřely póry a snížilo se případné jemné podráždění, pleť na závěr opláchněte studenou vodou.

Důležitá poznámka: Žádný jíl by neměl přijít do kontaktu s ničím kovovým, kov snižuje jejich účinnost. S vodou je nejlépe smísíte protřepáním ve skleničce s plastovým víčkem, pastu vždy míchejte plastovou lžičkou nebo metličkou. Pokud jíly užíváte vnitřně, konzumujte je alespoň hodinu před jídlem nebo hodinu po jídle. Mějte na paměti, že jíly na sebe navážou ostatní látky, pokud tedy užíváte léky nebo doplňky stravy, s jílem počkejte alespoň 2 hodiny, aby účinnost léčiv nebyla ovlivněná. Máte-li zdravotní obtíže, vždy se nejprve poraďte se svým lékařem, než se pustíte do vnitřního užívání jílu.

Znáte léčivé jíly? Jak jste se o nich dozvěděli a který je Váš nejoblíbenější?

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u „BENTONIT, RHASSOUL, ZEOLIT – zázračné léčivé jíly

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *