Bohatý pleťový čisticí krém s chrpou, medem a šípkem – jak vyrobit domácí odličovač?

Bohatý pleťový čisticí krém s chrpou, medem a šípkem – jak vyrobit domácí odličovač?

Odličovací a čisticí krém je opravdovou lahůdkou – je dokonale bohatý a příjemně hutný, přesto jemný a něžný. Měkce voní po medu a chrpě, pleť zanechává čistou, ale přesto hebkou, vyživenou, a vůbec ne suchou nebo napjatou.

Obrázek1

Umíchaný je ze zlatavého slunečnicového oleje, čistotou vonícího chrpového hydrolátu a hojivého medu. Díky šípkovému oleji získá hřejivou žlutou barvu připomínající teplé slunce a jeho textura je tak dokonalá (až dekadentní), že ho budete chtít na svoji pleť natírat v jednom kuse. Opravdu, s tímhle sametově hebkým čistítkem uděláte radost všem svým smyslům. Navíc je víc než univerzální – užijete si ho jako jemnou očistu pleti ráno, večer s ním odlíčíte make-up, ale taky jej můžete natřít na suchá místa po těle, na rty, ruce či na celé tělo a krásně pleť vyživit a nakrémovat – protože to přesně tenhle zázrak je – velmi hutný a výživný krém. Jak to? A proč ho tedy používáme jako čistítko a odličovadlo?

Čistítko, odličovadlo, krém – všechno v jednom!

V obchodech můžeme najít velkou spoustu kosmetických pomocníků a udělátek. Třeba jemné obličejové čisticí přípravky nebo odličovače, které mají rozličné názvy a všelijaké funkce. Při okouknutí seznamu ingrediencí může následovat zjištění, že se jedná o vcelku jednoduchou věc. Která ale výborně funguje! A kterou je taky snadné umíchat si doma, juhů!

Obrázek3

Tím se dostáváme i k našemu čistítku, k jehož výrobě nás inspirovalo složení hotového čisticího přípravku, které se po prozkoumání jevilo jako… hutný krém s vysokým obsahem olejové fáze. Co z toho plyne? Rozdíly mezi přípravky nutně nemusí být činěny změnami ve formulacích, ale vytvořením skvělých marketingových názvů a zajímavých jmen 🙂

Zpátky do dětských let

Vlastně to všichni známe! Když jsme byli malí a hráli si s líčidly maminek nebo babiček, z veselých obličejů nám dospělí rtěnky a stíny přece neomývali micelárními vodami nebo odličovacími balzámy, ale klasickou niveou nebo jiným hutným krémem – a vždycky to fungovalo parádně! Dává to smysl. Emulgátor v krému „zemulguje“ nejen samotný krém, ale po smísení s další vodou při omývání pleti taky výrazně pomůže s očistěním, pokud se produkt rozhodneme použit jako čistítko. (O jaké emulgaci to mluvíme? Mrkněte sem!)

Obrázek4

Co tam je a proč to tam je?

Rozdíly ve složení běžného krému a krému, který bude opláchnut, tu ale přece jenom nějaké jsou. Pokud bychom vyráběli klasický krém, možná bychom ubrali na množství glycerinu a olejů, které tvoří skoro polovinu složení a které vytvoří onu nádhernou bohatost a příjemnou hutnost. Takový krém by při zanechání na pleti někomu mohl připadat těžký a pomalu se vstřebávající, nicméně při oplachování je to právě tahle delikátní textura, co činí používání tak radostné. A až v zimě budete potřebovat pleť pořádně vyživit nebo si potrpíte na hutných nočních krémech, možná tenhle zázrak na pleti necháte. Mně osobně se zamlouvá pro smývání při odličování pleti stejně jako pro dodání bohaté péče a hutné lásky suchým a podrážděným místům po těle. No, vyzkoušejte sami! :))

Rozumně, smysluplně, osobitě

O tom že je produkt určený ke smývání, svědčí i jednoduchost a nižší pořizovací cena zvolených surovin, které patří k těm základnějším, u kterých nás a naše peněženky nebude tolik mrzet, že na pleti pobudou jenom chvíli.

Obrázek6

Vůni tady vykouzlíme květovou vodou – my použili chrpovou. Z toho plyne, že výměnou chrpové vody za jinou jednoduše vyčarujete i jinou vůni nebo, použijete-li jen vodu destilovanou, umícháte si produkt bez vůně. Pokud naopak toužíte po vůních výraznějších, pohrajte si s esenciálními oleji.

Pro začátečníky i pokročilé míchače

Výroba čistítka je velmi jednoduchá a bez vrásky na čele ji zvládnete i bez předchozích zkušeností. Jestliže si krémy už mícháte, zjistíte, že tohle čistítko díky vysokému obsahu olejů rychleji a více houstne až tuhne. Až bude hotovo, přípravek budete chtít přemístit do obalu se širokým hrdlem tak, aby se vám pohodlně nabíral. Přepychově bude vypadat třeba ve dvou tmavých sklenicích nebo v luxusních obalech na krém, po kterých jsme sáhli my. Všechen vyrobený produkt se vejde do i do 100ml perfektních papírových obalů nebo do krásné hliníkové misky s průhledným víčkem. A teď už si pojďme užívat míchání, čuchání a zkoušení 🙂

Obrázek7

Bohatý pleťový čisticí a odličovací krém s chrpou, medem a šípkem

Co je na to potřeba?

vodní fáze – zahříváme

– 26 gramů květové vody nebo hydrolátu

– 15,5 gramu destilované vody

– 10 gramů glycerinu

– 3 gramy medu

olejová fáze – zahříváme

– 26 gramů slunečnicového oleje

– 4 gramy šípkového oleje

– 10 gramů emulgačního vosku NF

– 5 gramů kyseliny stearové

konzervant – po vychladnutí

– 0,5 gramu konzervantu Cosgard

 

Jak na to?

Připravte si vodní fázi (do většího kastrůlku nalijte asi 3 cm vody a na plotýnce zahřívejte).

Do menší žáruvzdorné nádobky (zavařovačky fungují skvěle) si odvažte destilovanou vodu, hydrolát, glycerin a med – to je naše vodní fáze. Pak ještě jednou zvažte celou nádobku s vodní fází a váhu si zaznamenejte kvůli možnému odparu, v dalších krocích ji zkontrolujeme. Do jiné, větší a ideálně vyšší nádoby, odvažte olejovou fázi, kterou tvoří oba oleje, emulgační vosk a kyselina stearová. Obě nádoby dejte do vodní lázně a teplotu udržujte spíš nižší.

Asi po čtvrt až půl hodince by mělo být všechno v olejové fázi rozpuštěno, pokud není, vyčkejte, dokud nebude vše pěkně tekuté. Poté obě fáze vyjměte z vodní lázně a osušte je. Znovu zvažte nádobu s vodní fází a pokud se číslo odparem vody změnilo, dolijte destilovanou vodu tak, aby váha byla stejná jako před zahříváním.

Přilijte vodní fázi do olejové a silikonovou stěrkou hezky promíchejte. Sáhněte po ručním mixéru a opatrně promixujte. Nejprve používejte spíše krátké pulsní mixování, nechceme, aby teplé a zatím tekuté suroviny jako tornádo vyletěly z nádoby a potřísnily všechno včetně vás 🙂 Mixujte asi minutu, pak nechte několik minut stát a chladnout, zase promixujte a tenhle proces opakujte, dokud nebude sklenice (a tedy i produkt v ní) zchladlá a krém nádherně hutný a poměrně dost tuhý.

Obrázek8

Když je produkt krásně krémový a hutný, přimíchejte konzervant Cosgard. Potom krém přemístěte do zvolené nádobky – bude mu to slušet ve skle, papíru i v hliníku.

Tip: Konzervantu je malé množství, proto je třeba přesnější váhy, které se dají použít jen pro nízké gramáže. Pokud máte takovou, která nezvládne celé množství právě vyrobeného produktu, odeberte asi lžíci hotového krému do malé mističky, kterou váha zvládne, přikapejte požadované množství Cosgardu, dobře promíchejte nejprve tohle malé množství krému s konzervantem a teprve potom smíchejte s velkým a hlavním „zbytkem“ vyrobeného produktu.

 

Krém obsahuje vodu, takže rozhodně Cosgard nebo jiný širokospektrální konzervant použijte. Výdrž výrobku závisí na mnoha faktorech, zejména ale na tom, v jak čistém prostředí a s jak umytým náčiním budete pracovat (předem vše dobře vydezinfikujete:)). Ale protože naše kuchyň není sterilní laboratoří, výrobek kontrolujte a jakmile si všimnete jakékoli změny v barvě, vůni nebo textuře krému, bez milosti se s ním rozlučte. Pokud se rozhodnete krém darovat, třeba k Vánocům nebo jiným příležitostem, doporučujeme jej vyrobit nejdřív měsíc předem, ať si jej obdarovaný šťastlivec stihne pořádně užít 🙂

Obrázek9

Jak to použít?

Různě!

–          jako „pěnové“ čistítko: trochu krému rozemněte v dlaních s vodou, promasírujte obličej a omyjte jej vodou nebo otřete vlhkým hadříkem

–          jako odličovací balzám: krémem promasírujte všechna místa na suchém obličeji, která chcete odlíčit (kochejte se, jak se make-up začíná rozpouštět), a vlhkým odličovacím tamponem nebo hadříkem všechno krásně očistěte

–          jako hutný krém: natřete, co potřebujete, promasírujte a nechte krém, ať dělá, co umí

Obrázek10

Chci to vyrobit, ale nemám všechny suroviny!

Změny v seznamu surovin samozřejmě ovlivní finální produkt, ale chcete-li pracovat s jinými složkami, zkuste tohle!

–          Květovou chrpovou vodu můžete nahradit za jakýkoli jiný hydrolát nebo za vodu destilovanou. Pokud použijete vodu destilovanou, krém bude bez parfemace.

–          Chcete-li produkt veganský, med nahraďte dalším glycerinem.

–          Emulgační vosk NF zastoupí jiný kompletní emulgátor, třeba Olivem 1000 nebo BTMS.

–          Místo kyseliny stearové můžete zkusit použít cetyl alkohol nebo cetearyl alkohol.

–          Slunečnicový olej zastoupí jiný rychle se vstřebávající tekutý olej, jako je meruňkovýsvětlicovýmakadamovýlískooříškovýmandlovýhroznový  nebo jejich kombinace.

–          Šípkový olej svou barvou nahradí olej mrkvovýrakytníkový nebo karanja. Pokud chcete produkt bílý, použijte více oleje slunečnicového.

–          Budete-li přidávat esenciální oleje, kvůli použití krému na citlivých partiích, držte je na maximálně 1 % z celé finální váhy produktu a množství esenciálních olejů uberte z váhy destilované vody (např.: použít chcete 0,5 gramu EO – použijete o 0,5 gramu vody, než je uvedeno v základním receptu:))

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *