Čisticí pleťový balzám s růžovým jílem – čokoláda s třešněmi

Čisticí pleťový balzám s růžovým jílem – čokoláda s třešněmi

Inspirovaný kvetoucími stromy všude kolem, třešňovo-čokoládový čisticí balzám je tou jedinou věcí, kterou potřebujete pro rychlé očištění pleti po ránu. Nádherně se nanáší, delikátně se rozpouští, snadno se smývá a zanechává pleť jemně vyčištěnou a osvěženou. To vše za doprovodu vůně třešní a čokolády, která rozveselí začátek každého dne.

čistící balzám

Základem čisticího balzámu jsou levné a dobře dostupné oleje – kokosový a ricinový. Pro výrobu čisticích balzámů, olejů a jim podobných přípravků, které se před spláchnutím do umyvadla potkají s pletí jen na pár vteřin, není potřeba nakupovat drahé luxusní oleje. Všechno, co chceme po oleji v čisticím balzámu, je to, aby byl olejem 🙂 Proto vždy vybíráme ty levnější nebo ty, kterým bude brzy končit doba spotřeby a víme, že bychom je nestihli využít. Dražší či vzácnější oleje si necháme do kompozic, kde budou moct opravdu zazářit!

Balzám z oleje vykouzlíme pomocí bohatě krémové kyseliny stearové a nepřekonatelného kakaového másla delikátně vonícího po čokoládě.

čistící balzám1

Spojení emulgačního vosku NF, tedy kompletního emulgátoru (co to je?) a Polysorbatu 80, skvělého solubilizéru na bázi olivového oleje, zajistí, že se balzám snadno a jednoduše smísí s vodou a z pleti je opláchnutý za pár vteřin. Odpadá díky nim zbytečně zdlouhavé smývání přípravku – a všichni dobře víme, že po ránu se každá vteřina počítá! S poměry těchto dvou surovin si každopádně můžete pohrát a vyladit tak konzistenci a schopnosti balzámu, po kterých vaše srdce a pleť touží (případně můžete sáhnout jen po jednom z nich či je nahradit ingrediencemi, které najdete na konci článku). S menším množstvím bude balzám jemnější a bude se pomaleji omývat, s větším množstvím docílíte hustšího, bohatšího a silnějšího balzámu, který se bude rychleji smývat.

Růžový (či jiný) jíl se velmi něžným způsobem postará o očištění pleti, kterou zabaví přes noc nahromaděného „nepořádku“. Nadto má růžový jíl regenerační účinky a hodí se pro všechny typy pleti, dokonce i na velice citlivou pokožku se sklony k zarudnutí. Je jemný, bohatý na stopové prvky, prospěšné naší pokožce, a oxid křemičitý a železitý.

Růžový jíl je dostatečným „barvivem“ pro náš balzám, ale pokud si s barvami, stejně jako my, rádi pohráváte, můžete balzám vyšperkovat troškou mica prášku. My zvolili odstín Sangria, který nám připomíná zralé třešně, kvetoucí stromy a radosti léta, a který se skvěle hodí k čokoládovému nádechu kakaového másla a třešňové vůni vytvořené kapkou třešňové kosmetické vůně. Mica prášek stejně jako třešňovou vůni můžete úplně vynechat nebo je nahradit za jiné, vám milejší, barvy a vůně. Hrajte si!

čistící balzám2

Čisticí balzám s růžovým jílem a kakaovým máslem – třešňová čokoláda

Co je na to potřeba?

zahřívání

–          12 gramů kokosového oleje

–          6 gramů kakaového másla

–          3 gramy ricinového oleje

–          4 gramy kyseliny stearové

–          2 gramy emulgačního vosku NF

–          1,5 gramu Polysorbatu 80

–          1 gram růžového jílu

chladnutí

–          4 kapky třešňové vůně

–          kapka vitaminu E

–          několik kapek konzervantu Cosgard (lze vynechat, ale*)

–          špetka mica prášku Sangria (volitelně)

Jak na to?

Připravíme si vodní lázeň – do hrnce nalijeme asi 3 cm vody a necháme na nízkém plameni ohřívat.

čistící balzám3

Do menší žáruvzdorné mističky si odvažíme všechny suroviny, které budeme zahřívat – emulgační vosk, Polysorbate 80, kyselinu stearovou, kokosový a ricinový olej, kakaové máslo a růžový jíl. Pak mističku šoupneme do připravené vodní lázně a necháme vše pomalu rozpouštět.

Mezitím si nachystáme ledovou lázeň – větší mísu, do které se bez problému vejde mistička se zahřívanými surovinami, naplníme asi do půlky ledem a studenou vodou.

čistící balzám4

Asi po 10 až 20 minutách by měly být všechny zahřívané složky pěkně rozpuštěné a spojené. Vyjmeme mističku s nimi z vodní fáze, osušíme ji a její obsah dobře zamícháme.

Pak misku šoupneme do připravené ledové lázně a stěrkou začneme hezky rovnoměrně promíchávat. Směs bude chladnout, nádherně houstnout a stávat se viskóznější. Po chvíli, když je směs již mírně vychladlá, misku vyndáme z ledové lázně a přidáme zbývající suroviny z chladící fáze – vůni, vitamin E, konzervant a volitelně mica prášek. Dobře promícháme, pak vše ještě jednou vložíme do ledové lázně a pěkně třeme, dokud se neobjeví takzvaná „stopa“ – mýdlaři vědí, nemýdlaři budou čekat, až za sebou naše vařečka či jiné míchadlo začne zanechávat slabou cestičku – směs je akorát tak tuhá, že po promíchání ve směsi bude na chvíli vidět stopa vařečky. Hledáme konzistenci podobnou medu nebo kondenzovaného mléka.

čistící balzám5

V této fázi už krém můžeme začít dávkovat do nádobky o objemu asi 30 ml (nebo několika menších). Skvělé jsou hliníkové obaly, ze kterých se balzám výborně nabírá, vypadají velmi elegantně, a navíc si můžeme vybrat z několika barev, druhů víček i tvarů, a mít tak čistící balzám opravdu podle svých představ. Balzám už v obale šoupneme do lednice a necháme pár hodin tuhnout a chladnout.

čistící balzám6

*Balzám sám o sobě neobsahuje žádnou vodu, takže konzervant není ve formulaci nutný, POKUD jej nebudeme nabírat mokrýma rukama a budeme jej důsledně udržovat suchý. Jestliže ale víte, že se do balzámu voda dříve či později dostane, určitě konzervant přidejte.

čistící balzám7

Jak to použít?

Tady máme dokonce dvě možnosti, podle toho, kterou schopnost balzámu chceme zrovna využít! Pokud toužíme po jemné exfoliaci pleti, naneseme trošku (asi půl čajové lžičky) balzámu na suchou pleť, vmasírujeme a navlhčeným hadříkem produkt jemně setřeme z obličeje. Druhou variantou je malé množství balzámu nanést na již navlhčený obličej (případně v dlaních balzám smísit s trochou vody) a vmasírovat božsky krémový produkt do pleti. Pak jej jen opláchneme nebo setřeme navlhčeným hadříkem. Tímto způsobem dosáhneme menší exfoliace pleti, zato vyšší krémovosti a bohatosti. Oba způsoby jsou parádní, nesmírně příjemné a výborně fungující. Záleží, na co se dnes zrovna cítíme! 🙂

čistící balzám8

Chci to vyrobit, ale nemám všechny suroviny!

Jako vždy, změny v receptu a náhrady jsou možné, mějte ale na paměti, že pokud něco vyměníte, i finální výsledek bude (více či méně) odlišný od námi vyrobeného.

čistící balzám9

Pokud dodržíte dané poměry, vyrobíte 30 gramů čisticího balzámu. Pokud už teď víte, že chcete víc, množství všech ingrediencí jednoduše znásobte.

–          Emulgační vosk NF by měl dobře zastoupit Olivem 1000BTMS nebo jiný kompletní emulgační vosk.

–          Polysorbate 80 můžete zkusit vyměnit za ve vodě rozpustný jojobový olejsulfátový ricinový olej nebo za Polysorbate 20.

–          Jiný lehký tekutý olej, jako je například mandlovýslunečnicovýmakadamovýhroznový nebo meruňkový olej, bude fungovat stejně dobře jako olej ricinový a/nebo kokosový.

–          Výměnou kakaového másla za jiné se ochudíte o čokoládovou vůni. Pokud vytváříte jinak voňavý balzám (a čokoládový nádech se vám nehodí), zkuste jiné tuhé a hutné máslo, jako je například máslo tucuma nebo máslo kokum.

–          Růžový jíl vyměňte za jakýkoli jiný, třeba podle barvy, kterou chcete docílit – mrkněte na jíl bílý (kaolin), zelený, červený, modrý, fialový, žlutý nebo třeba černý.

–          Vůni můžete zaměnit za jakoukoli jinou nebo ji zcela vynechat.

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *