Chystáte se na výrobu prvního domácího mýdla? Nebo snad výrobu odkládáte kvůli strachu z louhu? Tak s tím je konec! 🙂 Zdenička z námi milovaného blogu a obchůdku Přímo od Včelařky vytvořila perfektní návod na přírodní mýdlo, které zvládnete levou zadní!
Děláme první mýdlo – jednoduchý recept pro každého
První mýdlo je pro každého zážitek, který si pamatujeme celý život. U mě to třeba začínalo strachem a obavami z hydroxidu a jestli vše dělám správně. Když už jsem měla mýdlo ve formě nastal nekonečně dlouhý čas čekání na první zakrojení a zjištění, zda se vše povedlo. Nakonec jsem ale byla šťastným majitelem svého vlastnoručně vyrobeného mýdlo. Ten pocit byl k nezaplacení 🙂
A pokud i vás čeká první mýdlo, tak je tento článek přesně pro vás – provedu vás, jak na to a podělím se o jednoduchý recept na vlastní mýdlo.
Pokud začínáte, jistě máte touhu dělat barevná a krásně voňavá mýdla. Hned na úvod ale řeknu, že tohle mýdlo nebudeme ani barvit ani vonět. Jste zklamaní?
Nebuďte!
Vaše první mýdlo je vstup do světa mýdlaření a pokud začnete zkoušet postupně, vyvarujete se zbytečným problémům a starostem. Proto začneme obyčejným mýdlem. Je to i proto, abyste viděli jak se chovají olej a louh když je spojíme dohromady, aniž by je ovlivňovaly další přidané složky (jak některá barviva, tak éterické oleje a další přísady mohou ovlivnit chování mýdlové hmoty).
Mé první mýdlo 🙂 Každý nějak začínal, důležité je hlavně nějak začít 🙂
Recept na první mýdlo
Recept na první mýdlo jsem proto zvolila základní, jednoduchý a funkční. Uvádím jak procenta, tak i konkrétní hmotnosti pro vytvoření mýdla z půl kila olejů (výsledkem je zhruba 700 gramů mýdla). Pokud budete chtít udělat menší nebo větší mýdlo, je potřeba recept přepočítat. Jak na to se můžete dočíst v článku o používání mýdlové kalkulačky zde.
Recept:
50 % olivový olej (250 gramů) – parádně pečuje o pokožku
25 % kokosový olej (125 gramů) – stará se o čištění a o dostatek pěny
25 % bambucké máslo (125 gramů) – díky němu je mýdlo odolné a jen tak se neodmyje
Máme teda 50 % tekutých olejů a 50 % pevných olejů.
Olivový olej můžeme použít buď virgin nebo pomace. U virgin půjde mýdlo velmi pomalu do stopy a bez mixéru se neobejdeme (což lze později využít při vzorovaných mýdlech). Pomace zase ochotně reaguje a mýdlo tak lze umíchat i bez použití mixéru. Zvolte si, který vám vyhovuje, není zde špatná volba a opravdu záleží na vás.
Postup výroby mýdla mám detailně zpracovaný ve článku o výrobě mýdla za studena. Poprosím vás o přečtení (možná několikrát po sobě :)), spoustu věcí vám pomůže si vyjasnit a poskytne vám detailní návod, jak na to.
V kalkulačce SoapCalc jsem za vás spočetla, kolik potřebujeme hydroxidu a vody pro tento konkrétní recept pro konkrétní množství olejů – na 500 gramů olejůtedy potřebujeme 133 gramů vody a 66 gramů hydroxidu.
Jelikož má každý olej jinou saponifikační hodnotu, musíme recept při změně oleje nebo množství vždy přepočítat. Já doporučuji přepočítávat i recepty, které najdete na internetu. Nikdy nevíte, jestli se dotyčný v receptu neupsal – výsledkem by mohlo být nebezpečné mýdlo a to nikdo nechce. Jistota je jistota.
Takže pokud se chcete naučit s kalkulačkou pracovat, můžete zde – Jak se vyznat v mýdlové kalkulačce.
Ale zpátky k našemu mýdlu. Přetučnění jsem zvolila 8 % a vodu v poměru 2:1 s hydroxidem. Přetučnění je hodnota, která nám udává, kolik procent mastných kyselin zůstane v mýdle po procesu saponifikace (zmýdelnění). Přetučnění udává množství oleje, které zůstane v mýdle po zreagování hydroxidu. Pečuje o pokožku a brání jejímu vysoušení.
BEZPEČNOST
Pozor! Hydroxid je silná žíravina. V případě, že dojde k potřísnění kůže okamžitě je třeba ji oplachovat velkým množstvím studené vody. Při zasažení očí vyplachujte vodou a okamžitě zavolejte lékařskou pomoc!
Z louhu není třeba mít strach. Jen respekt a být si vědomi jeho nebezpečnosti. Při zachování všech bezpečnostních pravidel – rukavice, brýle a vhodné oblečení – je riziko potřísnění relativně malé.
Pracovní postup
Nachystáme si vše potřebné a vyženeme z pracovního prostoru domácí mazlíčky, děti, manžely a podobně. Je prostě potřeba mít na první mýdlo absolutní klid.
Nasadíme si ochranné pomůcky – brýle a rukavice, oblečeme si dlouhé kalhoty a tričko s dlouhým rukávem.
Do jedné nádoby (nerezové nebo plastové – teplovzdorné, nikdy nepoužíváme sklo!) si odvážíme potřebné množství demineralizované nebo destilované vody, do druhé nádoby odvážíme hydroxid.
Poté pomalu vsypeme hydroxid do vody. Nikdy ne naopak, může dojít k bouřlivé reakci a poranění! Během rozpouštění se uvolňují páry, které se nesmí vdechovat. Takže otevřít okno, odvrátit tvář od misky, pomalu vsypat hydroxid do vody, rozmíchat a na chvíli odejít vedle do místnosti. Při rozpouštění hydroxidu ve vodě se uvolňuje velké množství tepla a roztok může mít až 90°C, takže pozor na to.
Jakmile je hydroxid plně rozpuštěný, necháme ho chladnout na bezpečném místě.
Zatímco nám chladne louh si odvážíme tuky. Do jedné misky pevné tuky (bambucké máslo a kokosový olej) a ty dáme rozpouštět nad vodní lázeň. A do druhé odvážíme tekuté oleje (v tomto receptu je to olivový olej).
Než se nám rozpustí pevné tuky, tak si připravíme formu. Forma může být plastová (vhodná do trouby) nebo silikonová. Já používám dřevěné, ty je ale potřeba předem vystlat pečícím papírem (předem! Potom už nebude čas :). Formy se dají koupit na internetu nebo můžete koupit tepluvzdornou plastovou nebo silikonovou formu v obchodě s domácími potřebami. Na tvaru moc nesejde, hlavně ať se mýdlo do formy vleze a dá se z ní snadno dostat.
Jakmile teplota olejů a hydroxidu klesla na cca 36 – 38°C (louh musí mít vždy o pár stupňů více než oleje), tak pomalu nalijeme roztok hydroxidu do olejů. Zamícháme nejprve stěrkou a pozorujeme, co se s hmotou děje. Poté vezmeme tyčový mixér a na nejnižší stupeň pár sekund opatrně mixujeme. Promícháme hmotu stěrkou a sledujeme jak se změnila. Takto pokračujeme až do doby, kdy vidíme na povrchu mýdla tzv. stopu.
Jak poznat správnou stopu? Pokud nabereme trochu hmoty na stěrku a necháme jí dopadat zpátky do misky, na hladině se na chvíli vytvoří malá vlnka předtím, než se spojí se zbytkem hmoty. V tomto okamžiku máme homogenní hmotu, která je připravená na lití do formy. Pokud stopa ještě není viditelná je třeba mixovat dál.
Nespěchejte. Pozorujte jak se mýdlo chová a jak se hmota mění – barva, hustota, konzistence. Tohle je jedna z nejdůležitějších částí výroby mýdla a nesmí se zanedbat.
Toto už je hodně hustá stopa, má konzistenci pudingu. Nám by stačila konzistence těsta na palačinky.
Jakmile máme stopu, můžeme mýdlovou hmotu nalít do připravené formy. Vylejte vše, pokud bude třeba, misku vystírejte. Teď už jen zajistit, aby spolu oleje a louh zreagovaly a nám vzniklo mýdlo 🙂
Tady je několik možností, jak postupovat. Můžeme dát mýdlo do trouby na 55 °C cca na 2 hodiny a pak jej nechat v troubě do vychladnutí (tady si musíte být jistí, že trouba takovou teplotu udrží a nepůjde samovolně nahoru – mohlo by dojít k přehřátí mýdla). Druhá možnost je formu s mýdlem zabalit do deky a dát na 24 hodin například k radiátoru. Mýdlo potřebuje teplo, aby proběhla tzv. gelová fáze, během které zreaguje většina hydroxidu a vznikne mýdlo.
Obě možnosti jsou v pořádku, záleží, jak moc jste na svůj výtvor nedočkaví 🙂
Takto vypadá probíhající gel – mýdlo se “ztekutí” a výrazně ztmavne. Nebojte, jakmile zchladne, mýdlo bude opět tuhé a získá zpět svou jemnou barvu.
Pak už stačí jen nakrájet (dá se nožem, špachtlí anebo si můžete podle našeho článku vytvořit vlastní kráječ na mýdla) a nechat mýdlo na suchém a dobře větraném místě několik týdnů zrát. Minimum jsou 3 týdny a pro naše první mýdlo by měl tento čas stačit, ale čím je mýdlo starší, tím má lepší vlastnosti. Během zrání mýdlo ztrácí vodu a dochází k vytvoření tzv. krystalické mřížky. Díky zrání je mýdlo šetrnější a hlavně déle vydrží – jen tak se neodmydlí.
Je dobré před použitím zkontrolovat pH mýdla lakmusovými papírky, které koupíte v lékárně. Hodnota naměřeného pH u takto vyrobeného mýdla by měla být 8 – 10. Jak mýdlo zkontrolovat najdete v tomto článku, kde jsou i další metody kontroly mýdla.
A máme hotovo! Teď ještě vydržet aspoň ty 3 týdny…aspoň proto, že čím je mýdlo starší, tím má lepší vlastnosti. Mýdla začínají být opravdu příjemná od 3 měsíců.Ale kdo by to na začátku vydržel? :)))
Gratuluji k vašemu prvnímu mýdlu a přeji další krásné mýdlotvoření 🙂
Nezapomeňte se v naší Facebook skupině o výrobě přírodní kosmetiky pochlubit se svým výsledkem!
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Zdeničce a Petrovi, kteří stojí za krásným počinem Přímo od včelařky, moc děkujeme za možnost spolupráce a možnost sdílení článku! Pokud tento šikovný pár ještě neznáte, rozhodně to napravte a sledujte nejen jejich blog, eshop, ale i sociální sítě – Facebook a Instagram.
Stojí to za to!
Původní článek najdete tady: https://blog.primoodvcelarky.cz/2018/10/delame-prvni-mydlo-jednoduchy-recept-pro-kazdeho.html
Skvělé 🙂