Detoxikační koupele

Čas na očistu: Detoxikační koupele

Pomalu přichází jaro a s ním ten nejlepší čas na očistu těla nebo chcete-li na detoxikaci.

Pořád se objevuje víc a víc možností, jak se do takového detoxu pustit. Saunování, elixíry, dechová cvičení, pití čajů, půsty… dokonce detoxikační peelingy nebo deodoranty, způsobů je hodně. Podle nás je tím nejpříjemnějším ale detoxikační koupel.

Znáte něco lepšího než ponoření se do horké voňavé vody po náročném dni? Ne? My ano! Odpočívání v horké koupeli, která, kromě toho že Vás uvolní, pomůže Vašemu tělu se očistit, a tím významně podpořit Vaše zdraví.

detox

Detoxikační koupele z těla odstraní toxiny a jedy, prokrví svalstvo, zahřejí a příjemně unaví, takže Vám pomohou, i pokud máte problémy s usínáním. Právě kvůli možné únavě detoxikační koupel provádějte raději večer, než se půjdete uložit do postele (nebo o jednom z těch líných víkendů, kdy víte, že nebudete fyzicky aktivní). Koupel nedoporučuji ráno nebo přes den, kdy je potřeba vyvíjet nějakou náročnější činnost.

Očistné koupele účinně bojují proti různým kožním nemocem, jsou jednoduché a levné. A hlavně, kdo by nechtěl dělat něco prospěšného pro své zdraví, zatímco bude odpočívat? 😊

Jak to funguje

Aby byla detoxikační koupel účinná, je důležité mít vanu napuštěnou tou nejteplejší vodou, kterou snesete. Horká voda totiž postupně přitáhne toxiny k povrchu kůže a pak, jak voda chladne, jsou toxiny vypouštěny do vody. Celé to funguje na principu osmózy, ale do osvětlování tohoto jevu se raději nebudu pouštět.

Pokud Vás láká tuhle formu detoxu vyzkoušet, máme pro Vás několik způsobů, jak na to. Nejlepších výsledků samozřejmě dosáhnete, pokud budete očistné koupele provádět pravidelně, ideálně 2x nebo 3x týdně. Druh koupele zvolte podle efektu, kterého chcete docílit, a ingrediencí, které vám jsou nejsympatičtější.

Solná detoxikační koupel

V solné lázni hraje nejdůležitější roli epsomská sůl. Pokud tedy zrovna doma nemáte dostatečné množství jedlé sody nebo himalájské soli, použijte klidně jen 2 hrnky epsomské soli.

Jak na to

Ve velké (zavařovací) sklenici nebo hrnku s horkou vodou rozpusťte soli a jedlou sodu. Naplňte vanu horkou/teplou vodou, kápněte do ní zvolený esenciální olej, a pokud chcete detoxikační efekt ještě více podpořit, přidejte i hrnek jablečného octa. Přilijte solnou směs. Ve vaně vydržte minimálně 30 minut nebo déle, dokud voda nevychladne. Po koupeli se už nesprchujte, jen se osušte ručníkem a pak se zachumlejte do postele 😊

Co to umí

Solná lázeň zmírní různá podráždění kůže a samozřejmě detoxikuje. Dovede tělo zbavit i nahromaděných zbytků z léčiv a medikamentů, působí blahodárně při vystavení okolní radiaci nebo po rentgenových vyšetřeních.

Chemický název pro epsomskou sůl je síran hořečnatý. Jak síra, tak hořčík jsou nesmírně důležitými látkami a pro naše těla je překvapivě jednodušší přijmout je skrz kůži než z potravy. Koupele s hořkou solí jsou tedy výborné i pro udržení optimální hladiny magnesia a síry v těle. Navíc zlepšují krevní oběh a podporují činnost srdce. Epsomská sůl také může napomoci snížit vysoký krevní tlak a zmírňuje svalovou bolest. Pokud Vás trápí namožené svalstvo, potřebujete ulevit od pohmožděnin nebo chcete podpořit svůj celkový zdravotní stav, dopřejte si koupel s epsomskou solí 2x nebo 3x týdně.

Jílová detoxikační koupel

  • Půl hrnku bentonitu

  • Půl hrnku epsomské soli

  • Jakýkoli esenciální olej (výborně se hodí bois de ho, a to pro jeho skvělé regenerační a čistící vlastnosti, jíl v kombinaci s ním z Vás doslova vysají všechno, co v sobě nechcete)

Jak na to

Ve vaně s horkou vodou rozpusťte epsomskou sůl. Co se týče jílu, tady máte více možností, jak postupovat. Buď jíl rozmíchejte ve trošce vody tak, aby ve směsi nebylo moc hrudek. Při míchání se vyvarujte používání kovových předmětů (pracujte se sklem, plastem a dřevem). Rozpuštěný jíl přidejte jednoduše do vany a máčejte se alespoň půl hodiny. Nebo smícháním jílu s trochou vody vytvořte pastu. Tu naneste na celé tělo a počkejte, dokud tělová maska neuschne (to bude trvat asi 5 minut). Takto se celí ponořte do horké vody (s epsomskou solí). Tímto způsobem docílíte přímého kontaktu jílu a kůže s horkou vodou, kterým velice efektivně zbavíte tělo toxinů. Vydržte ve vaně minimálně 30 minut a při koupeli žínkou očistěte kůži od jílu.

Co to umí

Tato koupel zbaví tělo zejména těžkých kovů, které na sebe jíl umí účinně navázat. O dalších skvělých vlastnostech a použití léčivých jílů si můžete přečíst článek zde.

Zázvorová zahřívací koupel

  • 3 lžíce zázvoru

  • 2 hrnky peroxidu vodíku (můžete vynechat)

Jak na to

Naplňte vanu horkou vodou a rozmíchejte v ní kvalitní sušený zázvor. Pokud chcete, přidejte peroxid vodíku. V lázni vydržte alespoň půl hodiny.

Co to umí

Pocení je zdraví prospěšné. To věděly už generace našich předků. Aby udržely svůj dobrý zdravotní a zbavily tělo nečistot, vyvolávaly pocení různými způsoby. Pokud nemáte možnost pravidelně navštěvovat saunu nebo parní lázeň, zázvorová koupel Vám poskytne velmi podobné účinky.

Zázvorová koupel je nesmírně nápomocná, když Vás trápí nachlazení a s ním spojená svalová bolest. Uleví také při alergických reakcích nebo podráždění kůže.

Jednoduchá koupel v jedlé sodě

Jak na to

Ve vaně s horkou vodou rozpusťte jedlou sodu a máčejte se, dokud voda nevystydne, klidně více jak 45 minut. Po koupeli se už neoplachujte, pouze se osušte.

Co to umí

Koupel s jedlou solí potlačuje negativní dopady konzumace ozařovaného jídla, ulevuje od zduřelých a nateklých žláz, bolesti v krku nebo dásní. Je také velice příjemná a nápomocná, pokud Vás trápí problémy se zažíváním.

Poznámky k detoxikačním koupelím

  • Všechny recepisy jsou pro vanu „normálního“ objemu. Pokud máto to štěstí a disponujete vanou královskou, určitě na všem přidejte.

  • U všech detoxikačních koupelí platí: čím teplejší, tím účinnější.

  • Chcete-li očistný efekt ještě zvýšit, všechny ingredience můžete dvakrát až třikrát znásobit.

  • Každopádně ale doporučujeme, jako vždy, začít pomaleji a postupně. Dejte tělu čas si zvyknout na nové procesy.

  • A nejdůležitější: Pokud Vás trápí nějaké větší zdravotní obtíže, vždy se nejprve poraďte s lékařem, než se pustíte do jakéhokoli ozdravného procesu. To platí zejména pro těhotné ženy, nemocné a dříve narozené 😊

Zkoušeli jste někdy detoxikační koupel? A která se Vám líbí nejvíc?

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *