DIY: Deodorant, zn. bez škodlivin

Aby bílá bílá byla. Jsem to ale fotograf. No nic.
    Tak jdeme na to – protože s dobrými poměry je výroba (zábavnou) třešničkou na dortu. 

    Budete potřebovat:
  • kokosový olejnapř. zde
  • hroznové máslo, popř. jiné lehčí máslo – např. zde
  • jojobový vosknapř. zde
  • jedlou sodunapř. zde
  • panthenolnapř. zde
  • škrob – já používám kuzu, který můžete koupit ve zdravých výživách, není problém sáhnout ani po bramborovém
  • EO levandulenapř. zde
  • EO tea treenapř. zde
 
    Postup
    Upřímně, nedá se nic zkazit. Ve vodní lázni rozpusťte jojobový vosk, kokosový olej a hroznové máslo v poměru objemů 4:4:2 (opět nevykrácený poměr, aby byla jednodušší práce s dalšími ingrediencemi). Ve většině receptů najdete spíše včelí vosk, osobně preferuji ten jojobový, jelikož je jemnější a přeci jen je to ve své podstatě olej. Ani máslo není v sestavě ingrediencí na deodorant úplnou tradicí; deodorant s ním ale oproti mým starším pokusům, ve kterých figuroval pouze kokosák, lépe klouže po kůži. 
    Mezitím, co čekáte, až se vám směs v hrnečku pěkně rozpustí, si připravte suché ingredience, tedy škrob dle výběru, panthenol a jedlou sodu v poměru 2:1:1. Aby vás finální deodorant neškrábal, rozhodně všechny ingredience prosijte přes síto, rozhodně se vyplatí i boj s kuzu a moždířem. 
 
    Do rozehřáté směsi přikapejte EO tea tree a levandule; oba jsou antiseptické, tea tree velmi efektivně bojuje s bakteriemi a levandule pokožku podpaží zklidní; výsledné voňavé kombo navíc voní ultrasvěže. Teď už stačí jen vmíchat řádné prosáté suché ingredience – není důvod se bát nějakého srážení či podobných věcí (no neříkám pořád, že je vaření kosmetiky jednodušší, než vaření jídla?), takže tam prskněte klidně vše najednou. Pořádně promíchejte, vlijte směs do připravených obalů (mně dobře posloužili tihle mrňousové), počkejte na zatuhnutí, volejte sláva a pět dní se radujte. 
 
    Kecám, radování není nikdy dost. A deáč si ho zaslouží. 
 
    O škodlivosti běžně dostupných deodorantů se toho napsalo hodně, jak jsem tak zkoumala složení random tuhých deáčů (sprejů jsem se jaksi přejedla na gymplu, kde se osm let měnila naše dívčí šatna v plynovou komoru) z drogerie, aluminiové soli a podobný krásy už mizí (což je bezva, jelikož prokázaná souvislost mezi Alzheimerovou chorobou a aluminiovými solemi mi vůbec nenahání husí kůži), na druhou stranu – useknete hlavu sani a dalších dvacet, třeba parabenová ségra, jich zůstává, nenarostou-li další. 
 
    Deodorant z dnešního receptu se chová k podpaží dost pěkně – kůži, který, přiznejme si, dáváme zabrat nejen holením, uklidní panthenol, levandule a olejové složky, o nechtěný odér se stará jedlá soda a esenciální oleje. 
Vypálení očí podruhé. Ha.
    Samozřejmě deodorant nepřiměje pot, aby se lekl a zalezl skrz póry zpátky – díkybohu. Takového deodorantu bych se naopak asi dost bála. Pocení k nám prostě patří, pocení máme rádi, pocení je fajn, pocení potřebujeme. Dobrý deodorant jen odtáhne pozornost od toho, že jsme pořád lidi a nevoníme jako růže (upřímně, většinou spíš smrdíme jako Chanel no. 5). 
 
    Od pseudofilosovonání zpátky k věci, která všechny zajímá asi nejvíce – co můžete dostat tento měsíc? Pokud si objednáte na Ekokoze zboží za 500 kč a více, nezapomeňte použít kód nebo do poznámky vepsat kouzelný slovíčko „kokos“ – a jak heslo naznačuje, v balíčku nenajdete pouze všechny ty boží věci, co jste si objednali, ale také 100 ml bio kokosového oleje. A to se vyplatí! A teď už volejte a objednávejte. (A já už dneska přestanu bejt tak děsně humorná.)
 

 

 
 
P.S. Mimochodem, mít kokosák doma je bezva – pokud máte chuť na pořádnou slohovku, můžete si o něm přečíst zde. Využijete ho např. i na Oil Pulling, lžička denně by měla být jakousi prevencí proti Alzheimerově chorobě. A nejlepší pití na světě? Zelený čaj, citron a lžíce kokosáku. Mňam.
Autorka: Michaela Onuferová, http://kissabee.blogspot.cz/
Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u „DIY: Deodorant, zn. bez škodlivin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *