Domácí mýdélka hotová do hodiny

Domácí mýdélka hotová do hodiny

Že je výroba domácího mýdla složitá, zdlouhavá a děti by se jí měly vyhnout obloukem?  vůbec ne! Tea s Amálkou spolu mýdélka vytvářely jako dárek pro paní učitelky a obě si to moc užily!

mýdelka

A opravdu se jim povedla, co říkáte?

Pouštět se do výroby mýdla doma může působit zbytečně, komplikovaně a kvůli použití louhu dokonce nebezpečně, což nás častokrát od vyrábění odradí. A to je velká škoda!

Tvoření mýdel je ohromná zábava, kterou mají moc rády i děti. Ano, děti! Mýdlo rozličných velikostí, tvarů, barev i vůní je totiž možné jednoduše vyrobit z mýdlové hmoty, kterou stačí rozpustit, vyšperkovat pomocí dalších surovin, jako jsou esenciální oleje, barvičky nebo třeba sušené bylinky a nalít do vybraných formiček. Žádné chemické experimenty a žádné počítání správných poměrů!

Na rozdíl od mýdla vyráběného od základu, takže z rostlinných olejů a louhu, které je potřeba nechávat několik týdnů zrát, mýdélka z mýdlové hmoty odlitá do formiček stačí dát do chladu ztuhnout. Takže je do hodinky hotovo – i s úklidem! 🙂

Takové mýdlové tvoření pak baví dospělé i děti, ty malé i ty větší. A protože se děti můžou na vyrábění mýdel bez obav podílet, nebo je dokonce (s pomocí) vytvořit celé samy, hotová mýdélka jsou pak krásným, osobitým dárečkem nebo milou pozorností, která udělá radost úplně každému.

mýdelkaa

Přesně z toho důvodu se do tvorby domácích mýdélek pustila i naše oblíbená Tea Olivová se svojí dcerkou Amálkou. Holky mejdlíčka vyráběly jako dárek a nádhernou vzpomínku Amálčiným pedagožkám do mateřské školky. A výsledek je parádní!

Při té příležitosti pro nás a pro svůj Instagram, který je plný inspirace a naprosto delikátních dobrot (nekoukat s prázdným žaludkem haha! :)), Tea sepsala návod na výrobu a nafotila krásné fotky. Navíc spočítala, kolik mýdel je možné ze surovin vyrobit, a dokonce udělala praktickou cenovou kalkulaci, abyste věděli, na kolik peněz jedno vyrobené mejdlíčko vyjde. Tak jdeme na to!

Medvídková mýdélka od Tey a Amálky

s růží, santalovým dřevem, vanilkou a citronellou

Nákup surovin pro výrobu domácích mýdel: 

– Mýdlová hmota s bambuckým máslem 1 kg za 179,- (vyjde na 24 medvídků)

– Sušené okvětní plátky růží 100 g za 71,- (vystačí asi pro 200 mýdel – na jednoho medvídka stačí malá lžička květů)

– Esenciální olej ze santalového dřeva a vanilky 10 ml esence za 58,-

– Esenciální olej z citronelly 10ml za 49,-

 

– kromě toho potřebujete silikonové formičky, nejlépe víc kusů měkkého silikonu na pečení medvídků (protože mýdlo bude tvrdnout podle počasí 20-60 minut, je lepší vyrobit a nalít rovnou třeba 6 nebo více mejdlíček)

– další pomůckou je plecháček nebo nerezová nádoba na mléko, případně ohnivzdorné sklo, zkrátka cokoli co můžete vložit do vodní lázně a nejlépe má nálevkovitou hubičku, abyste mohli snadno nalít mýdlo do formiček

– taky hrnec na vodní lázeň, prkýnko, lžíci a lžičku – nemusíte se bát, moc z toho po výrobě nezničíte 🙂

Výroba domácích mejdlíček

mýdelkaaa

Na 6 kusů mejdlíček – medvídků:

– pokrájejte zhruba 250 g mýdlové hmoty na centimetrové kostičky, vložte do horkovzdorné nádoby a tu do hrnce s vodní lázní

– vodu v hrnci pomalu vařte ale ne klokotem, mýdlová hmota se rozpustí

– občas hmotu promíchejte lžící, musí být úplně tekutá

– stranou si připravte sušené květy, tak dvě lžíce od oka, lehce je podrťte v ruce nebo ve hmoždíři, uvolníte silice a rozdrobíte květ

– když je mýdlová hmota úplně tekutá, stáhnete to z ohně, nasypete květy, nakapejte 10 kapek santalu a 10 kapek citronelly

– pak už jen stačí celou hmotu pořádně promíchat a nadávkovat do formiček

– tady hlavně opatrně, nádoba je vřelá

– zbytek mýdla v nádobě jsme setřely stěrkou a použily na vyprání povlaků na polštářky, voní teď nádherně

– pokud mýdla vyrábíte v zimě, stačí je nechat dvacet minut v chladu za oknem, ve vedrech jsme je nechaly tuhnout raději hodinu

– pak je snadno vyjměte z formičky, darujte je nebo se z nich radujte samy

 

A kolik nás to stálo? Za 6 mejdlíček při rozpočítání na 1 medvídka vychází cena na 16 Kč!

Tee a Amálce moc děkujeme za krásnou spolupráci! A už se chystáme na další, tak nezapomeňte na sociálních sítích sledovat Teu i nás, Ekokozu, ať vám nic neuteče!

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *