Domácí posilující šampuk s kopřivou a moringou – jak vyrobit tuhý šampon?

Domácí posilující šampuk s kopřivou a moringou – jak vyrobit tuhý šampon?

Šampon v tuhé formě? To je šampuk – bezodpadová forma čisticího přípravku na vlasy, co se vám nerozlije. Pojďte si s námi vyrobit posilující variantu s kopřivou a moringou pro lesklou, pružnou a hustou hřívu.

Obrázek1

Možná už jste o něm někdy slyšeli, možná jste ho už použili… a pokud je správně druhé v pořadí, pravděpodobně ho používáte dodnes. Kdo si jednou umyje vlasy šampukem, koncentrovaným tuhým šamponem, většinou u něj zůstane. A my rozhodně nejsme výjimka! Tady je jednoduchá ekokozí varianta domácího přírodního šampuku, kterou zvládnete vyrobit za pár minut. Inspirováno receptem paní Blaženky, odbornice na domácí kosmetiku a vážené uživatelky (teď už nefunkčního) Fóra Ekokozy.

Co to vlastně je?

Šampuk je bezvodá forma klasického šamponu, která, na rozdíl od šamponového mýdla, neprochází zmýdelněním. Základ tvoří tenzidy – povrchově aktivní látky, které se starají o rozpouštění a odstraňování nečistot. V tomto případě je to sodný coco sulfát (sodium coco sulfate), šetrné, jemné pěnidlo pro svůj nízký dopad na životní prostředí schválené pro užití v přírodní kosmetice. Díky SCS (sodium coco sulfatu) po navlhčení šampuku vytvoříme bohatou pěnu, která má vysokou čistící schopnost. Velkým plusem šampuků je taky možnost do receptury můžeme začlenit vysoké procento bylinek, pečujících látek, jako jsou jíly či aktivní složky, nebo výživných olejů, které při mytí o vaše vlasy zároveň pečují bez toho, aby byla hříva po umytí mastná nebo těžká.

Obrázek2

No a protože je šampuk koncentrovaný, skoro neubývá a velmi dlouho vydrží. No a taky pro svou malou velikost nezabírá místo, na poličce v koupelně nebo třeba v kufru na dovolené.

Na šampuk si vlasy nemusí zvykat, parádně myje hned při prvním použití (což je v porovnání s mýdlovým tuhým šamponem významná výhoda) a velmi dobře ho snáší i barvené nebo jinak chemicky upravené vlasy. Dobře se vymývá, funguje skvěle i s velmi tvrdou vodou a protože má neutrální pH.

Je tedy super volbou pro všechny, kterým nevyhovují „vlas-otevírací“ tuhé mýdlové šampony, které vyžadují pro svou zásaditost nutně vyžadují následný kyselý oplach tak, aby se vlasy neničily.

Se šampukem tohle řešit nemusíme. Stačí ho po napěnění z vlasů spláchnout, použít kondicionér, na který jste zvyklí, a je to.

Obrázek3

Co přidáme?

Bambucké máslo a babassu olej se postarají o výživu vlasu a zabrání jejich vysušení a matu. Kopřivový pudr a moringový prášek doplní minerály, aminokyseliny, vitamin C a další látky posilující vlasy a podporující jejich růst. Obě bylinky navíc regulují produkci nadměrného mazu, takže vlasy díky nim zůstanou déle svěží.

Rozmarýn ve dvou formách prohřeje vlasovou pokožku, urychlí růst vlasů, a navíc nádherně voní. Panthenol B5 podpoří pružnost vlasů, čímž sníží jejich lámavost a třepení, zvýší lesk i pevnost. Pšeničný protein se zase postará o hydrataci a regeneraci.

Teorii bychom měli, tak už to pojďme vyrobit!

Domácí posilující šampuk s kopřivou a moringou – jak vyrobit tuhý šampon?

Co je na to potřeba?

na 40gramový kousek

–          27 gramů SCS (sodium coco sulfatu)

–          4 gramy babassu oleje

–          2 gramy bambuckého másla

–          0,5 gramu kopřivového prášku

–          0,5 gramu moringového prášku

–          5 gramů rozmarýnového hydrolátu

–          0,5 gramu hydrolizovaného pšeničného proteinu

–          0,45 gramu panthenolu provitamine B5

–          0,02 gramu rozmarýnového esenciálního oleje

–          0,02 gramu litsea cubeba esenciální oleje

–          0,01 gramu eucalyptového esenciální oleje

Jak na to?

Připravte si vodní lázeň. Do žáruvzdorné mističky si odvažte SCS, olej, máslo, bylinné prášky i hydrolát a nechte rozpouštět za nízké teploty (maximálně do 70 °C). Míchejte. Vznikne zelená lepivá tuhá pasta s viditelně nerozpustěnými perličkami SCS – to je v pořádku.

Obrázek4

Jakmile jsou tuky rozpuštěné a všechno je smísené, sejměte nádobku z plotýnky a nechte hmotu mírně vychladnout. Po pár minutách do ní přidejte zbytek surovin. Po pečlivém promíchání směs natlačte do formičky (nebo rukou vytvarujte placičku) a dejte asi na 15 minut do mrazáku. Tuhý šampuk vyndejte z formičky a nechte alespoň 48 hodin volně schnout tak, aby se z něj odpařila voda. Poté můžete začít s používáním.

Jak to použít?

Mokré vlasy několikrát přejeďte šampukem. Začne se tvořit hustá pěna, kterou klasicky promasírujte celou hlavu. Poté spláchněte a pokračujte další péčí. Šampuk nechte volně oschnout, ideálně v mýdlence, a mějte jej připravený na příští použití.

Tato velikost, která se může zdát překvapivě malá, při frekvenci mytí polodlouhých vlasů 2krát týdně vydrží alespoň 3 měsíce.

Paní Blaženka, nositelka kudrnatých vlasů, pak všem s lámavými suchými vlasy doporučuje tento postup:

Obrázek5

„V péči o hřívu používejte šampuk jako krok číslo dva. Prvním krokem by mělo být, alespoň u extrémně suchých vlasů, aplikovat masku ve formě nějakého oleje – já používám babassu –  stačí jen pár kapek, nanést ke kořínkům, pročesat do vlasů, zabalit alespoň na půl až hodinu (nebo nejlépe přes noc) do ručníku a nechat působit. Potom si hlavu umyjte šampukem, naneste kondicionér nebo masku, pořádně opláchněte, jemně vytlačte vodu z vlasů, a nakonec rozprašovačem postříkejte vodou (nebo bylinným výluhem) s jablečným octem (80 % a 20 % octa). Pak už vlasy nevysušujte, nechte volně schnout, nebo upravte podle zvyklosti.

Ten, kdo nepozná změnu k lepšímu, ten podle mého má nedokonale vyvinutý pozorovací talent 🙁 „

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u „Domácí posilující šampuk s kopřivou a moringou – jak vyrobit tuhý šampon?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *