Domácí přírodní svíčky ve skle (s levandulí a rozmarýnem)

Od podzimu do jara doma pálíme o sto šest. Svíčky plápolají v okně, na stole i na poličce, máte to taky tak? Vykouzlí totiž příjemnou hřejivou atmosféru, i když je všude kolem mráz a zima. A pokud jsou svíčky vlastnoručně vyrobené, s vůni, kterou jsme si sami namíchali, dělají radost ještě větší.

A teď si možná říkáte, že jsme blázni, když si svíčky vyrábíme… A že jejich tvorba je určitě pracná a složitá. Věřte nám, není! A to vůbec 😊

1

Jednoduše

Vytvořit si vlastní svíčku je opravdu jednoduchá záležitost. Budete potřebovat asi půl hodinky času, ale výsledek Vás bude těšit mnohonásobně déle a podstatně více, než jak je tomu u svíčky koupené. Navíc, vyrobené svíčky se skvěle hodí jako nádherný milý dárek, který ocení Vaši přátelé i příbuzní.

Přírodně, eko, osobitě

Na domácích svíčkách je nejhezčí to, že si sami můžete rozhodnout, z čeho se budou skládat. V našich najdete jen přírodní ingredience a žádný parafín, z něhož jsou vyráběný klasické svíčky, které koupíte za pár korun v obchodech. Parafín je vedlejší produkt ropného průmyslu, při jeho spalování se uvolňují nebezpečné toxiny, a to je přece fuj.

Jako obal můžete použít levné sklenice (třeba tuhle s knotem – bude se hodit, pokud si chcete ušetřit čas a práci), zavařovačku, vyřazené skleničky, ze kterých už nepijete, sklenice od přesnídávky nebo marmelády, hrnky na čaj i kávu. Tím se vyhnete zbytečnému plastu nebo hliníku a skleničku můžete použít opakovaně. Pokud chcete opravdu originální kousek, skočte do vetešnictví či zastavárny, kde za pár korun určitě najdete nějaký výstavní kousek. Fantazii se tady zkrátka meze nekladou. To platí taky pro volbu svíčkových vůní a

esenciálních olejů, druhu vosku nebo sušených bylinek a plodů, které z obyčejné svíčky vytvoří opravdový skvost.

1a

Výroba přírodních domácích svíček s levandulí a rozmarýnem

Co potřebujete: (na dvě skleničky o 250ml)

(pamatujte, že na skleničku o 250ml potřebujete asi 212,5g vosku, pokud spíkujete anglicky, skvělý článek o přepočtu množství vosku najdete tady)

 • Přibližně 430 gramů vosku (my použili sójový, který je veganský😊)

 • knot a plíšky

 • 10-20 kapek levandulového esenciálního oleje (jestli Vám levandule nebo rozmarýn nevoní, vytvořte si svoji kombinaci vůní a esenciálních olejů)

 • 10-20 kapek rozmarýnového esenciálního oleje

 • Trochu sušeného rozmarýnu (nemusí být)

 • Trochu sušené levandule (nemusí být)

 • 2 sklenice

 • Jehlici, jídelní hůlky nebo jakékoli jiné kuchyňské náčiní na promíchání vosku

 • 2 velké kolíčky

 • 2 utěrky nebo malé ručníky (nejsou nutné, ale pomohou, aby vosk nechladl příliš rychle, to by mohlo způsobit praskliny)

Jak na to

 1. Vytvořte vodní lázeň (do většího hrnce nalijte vodu a do něj postavte menší hrnec nebo misku), přiveďte vodu k varu. Jakmile se voda bude vařit, stáhněte teplotu a do misky nasypte vosk. Jednou za minutku vosk promíchejte, dokud se nerozpustí. To bude trvat asi 5 minut.

 2. Připevněte plíšek na knot. Když je vosk tekutý, vypněte vařič. Plíšek namočte ve vosku a přitlačte jej do středu sklenice pomocí jehlice nebo tyčky a počkejte, dokud vosk neztuhne. Vosk funguje jako lepidlo, udrží tedy plíšek připevněný ve skleničce.

 3. Jakmile je vosk na dně sklenice ztuhlý, jemně knot narovnejte a u hrdla sklenice jej připevněte kolíčkem (jednoduše kolíčkem knot uchopte a kolíček na sklenici položte tak, aby knot byl ve vzpřímené poloze😊).

 4. Opatrně nalijte vosk do skleniček (na nalévání použijte odměrku nebo jinou nádobku, se kterou se Vám bude dobře pracovat, třeba džezva je na rozpouštění a lití vosku úplně ideální).

 5. Do vosku ve sklenici nakapejte esenciální oleje (oleje přidáváme až teď, aby se při vaření nespálily). Pokud chcete, přidejte do vosku sušené bylinky a tyčkou vše promíchejte.

 6. Sklenice zabalte do suchých utěrek, aby vosk nechladl příliš rychle a nepopraskal.

 7. Nechte svíčky odpočívat alespoň 24 hodin, aby pořádně ztuhly. Potom z nich sundejte kolíčky, utěrky a zkraťte knot, aby byl asi jeden centimetr dlouhý (nad svíčkou).

Poznámka k recepisu

Množství můžete jednoduše zdvojit, ztrojit. Vosk ale rozehřívejte postupně, nejprve rozpusťte třeba půlku množství vosku, a poté už v rozpuštěném vosku rozehřejte zbytek. Tím pádem budete potřebovat i více skleniček a větší množství esenciálních olejů, bylinek i knotů 😊

Pálíte rádi svíčky? Máte radši neparfemované nebo voňavé? Která vůně je Vaše nejoblíbenější?

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *