Domácí přírodní vosk do aromalampy – jak vyrobit vonný vosk?

Domácí přírodní vosk do aromalampy – jak vyrobit vonný vosk?

Jak vyrobit domácí vosky do aromalampy? Jednoduše! Tyhle jsou navíc barevné, třpytivé a voní přírodou. Výrobu zvládnou úplní začátečníci i větší děti

Pár ingrediencí, pár minut času a spousta hřejivých voňavých chvil. To jsou tyhle parádní vosky do aromalampy, které hrají barvami i třpytkami, takže po rozpuštění doslova

rozzáří váš domov.

Obrázek1

V mnoha domácnostech klasické aromalampy na čajové svíčky vystřídaly aroma difuzéry, voňavé svíčky či bytové spreje. Na vonných voscích je ale něco příjemně útulného a možná trochu sentimentálního. Plápolající plamínek pomalu a plynule rozehřívající vosk, ze kterého se jemně linou příjemné vůně, totiž pohladí po srdci i po duši a navodí pocit bezpečí. Vosky nás prostě těší a používáme je proto pravidelně.

Navíc, pokud jste už vyrazili na cestu výroby svíček, asi víte, že tu a tam trocha rozehřátého vosku zbude. A to je přesně ten moment, kdy stojí za to vytáhnout formičku a vytvořit si vosk vonný. Vonné vosky jsou také mnohem svolnější, co se různého vyšperkovávání týče. Na rozdíl od svíček, kde je kvůli hoření potřeba hlídat správné poměry vosku a vůní a zdobit je spíše méně než více, s vonnými vosky se dá snadno experimentovat a použít i celou pestrou paletu mica prášků, barevných oxidů nebo třeba třpytek či rozložitelných glitterů, které se při výrobě svíček použít nedají. Stejně tak si lze pohrát s bylinkami, ozdobnými kvítky či minerálními kamínky. Zkrátka – výroba vonného vosku si nežádá dodržování pravidel jako odlívání svíček a dovolí vám se vyřádit.

A jestli jste se do svíček ještě nepustili, vytvoření si vlastního vonného vosku může být výtečným způsobem, jak si to všechno osahat – zjistit, jak rychle se vosk rozpouští, jak se s ním pracuje, zda vašemu nosu vyhovuje vybraná vůně a kolik je jí potřeba pro provonění domova.

Tak se do toho rovnou pustíme!

Vosk

Sójový, řepkový, kokosový i směsi. Všechny rostlinné vosky fungují výtečně (na jejich srovnání se podívejte tady). Lišit se ale budou. Sojový vosk se rozpustí dřív, „sní“ víc vůně, a vosky jsou s ním krásně jemné a hladké. Řepkový vosk a směsi, jako je kokosovo-sójový či řepkovo-kokosový nádherně nesou vůně a pracuje s nimi přepychově. Palmový vosk vykouzlí nevšední zimní námrazu a barvy jsou v něm jasné a intenzivní. K palmovému, stejně jako ke včelímu, tedy voskům tvrdším, je dobré přidat ještě lžíci kokosového nebo babassu oleje – snáze se roztečou a půjdou z aromalampy lépe dostat, až vás omrzí. Do výše zmíněných rostlinných vosků kapku oleje, máte-li, doporučujeme taky, ale nutné to rozhodně není.

Obrázek2

Barvy, třpytky, glittery

Asi už jste pochopili, že na vonné vosky lze použít všechno! Výrazných a sytých barev dosáhnete se svíčkovými barvami, zemitých a intenzivních tónů s oxidymica prášky zajistí nádherný lesk, třpyt a nádherně blýskavý tón a glittery přesně to, co od glitterů čekáte. Skvělé je taky všechno zkombinovat a zkoušet, co se vám bude zamlouvat nejvíc.

Vůně

Pořádného provonění dosáhnete užitím kosmetických vůní, které na Ekokoze najdete v obvyklých i méně obvyklých nosu lahodících kombinacích – jsou mezi nimi vůně ovocné, květinové, kořeněné, čisté i pyžmové a mnoho dalších. Toužíte-li po zážitku aromaterapeutickém a zdraví utužujícím, sáhněte po esenciálních olejích či přírodních silicích, které voní jemněji, umí vyčistit vzduch i energie, a navíc se honosí spoustou blahodárných schopností. Výběr je jenom na vás!

Obrázek3

A kolik toho namíchat?

Základním a prověřeným poměrem, co domov provoní tak akorát, je přibližně 94 % vosku a 6 % vůně. Dle svých nosů, a taky podle druhu vosků (pamatujte, že sójový vosk snese mnohem víc, třeba 10 % vůně), ale samozřejmě můžete poměr upravit. Barvičky bývají dost intenzivní i při malém množství. Nebojte se si hrát, vonné vosky v podstatě nejdou zkazit, tak toho využijte!

Jak to třeba může vypadat v praxi?

 

Domácí přírodní vosky do aromalampy – vonné, barevné, třpytivé

Co je na to potřeba?

–          42 gramů vosku (na fotkách použit řepkový)

–          3-4 gramy vůně (esenciálního oleje/kosmetické vůně/silice)

–          3-4 gramy kokosového nebo babassu oleje (nemusí být)

–          na špičku nože barvy (svíčkovýchmica práškůoxidů nebo jiných barev…)

–          silikonová formička na čokoládu nebo na mýdla

Jak na to?

Ve vodní lázni v džezvě (nebo žáruvzdorné nádobě, ze které se vám bude směs dobře nalévat do formy) rozpusťte vosk. Když se rozpouští, přidejte k němu barvu – používáte-li svíčkovou, kousek odřízněte. Dobře promíchejte.

Obrázek4

Když je vše tekuté a spojené, sejměte z plotýnky, chvíli vyčkejte, aby vosk nebyl příliš horký, přidejte vybranou vůni a dobře promíchejte, bez toho, abyste vosk zbytečně našlehávali (tím se do něj dostane vzduch, který může vytvořit nevzhledné bublinky).

Pak už vosk jen nalijte do připravených silikonových formiček a nechte vychladnout. Ztvrdlé vonné vosky vyloupněte z formičky, skladujte ve stínu a chladu ve vzduchotěsných nádobkách a dle libosti používejte do aromalamp.

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *