Epsomská sůl a její přínos pro lidské tělo

Že je epsomka velice oblíbena a často se používá na detoxikaci těla je obecně známá věc. Epsomská sůl se tradičně užívá jak na vnitřní tak i vnější detoxikaci. Uvádím zde krátký recept na očistu:

Recept na očistnou jaterní kůru

60g epsomské soli 180ml šťávy z grepu (dva kusy), 120ml extra panenského olivového oleje

Doporučujeme jaterní očistu naplánovat na volné dny, ideální je víkend, kdy si naordinujte odpočinek a nicnedělání.

Den před očistou vynechte maso a smažené, jezte hodně ovoce, výborné jsou džusy.

Časový plán – důležité

první den

10:00 – Od rána přijímáte v pravidelných intervalech tekutiny, pro ty kdo mají extrémní hlad, mohou si dát nějaké ovoce.
12:00 – Pijte pouze jablečnou šťávu v jakémkoliv množství, alespoň však jeden litr.
14:00 – Od této chvíle nic nejíte a ani nepijete nic než vodu (tou nešetřte), až do ukončení jaterní kůry.

Nachystejte si 720 ml vody a přidejte 60g epsomské soli a míchejte do rozpuštění.
18:00 – Odlijte si první dávku epsomské soli – 180 ml  a vypijte. Bude to dost hořké, ale co se dá dělat.
20:00 – Odlijte si druhou dávku epsomské soli – 180 ml  a vypijte, měly by se dostavit projímavé účinky
21:30 – Vymačkáte šťávu z grepu (180ml) a připravíte si olivový olej (120ml)
21:45 – Nalijte do 500 ml lahve s víčkem 120 ml olivového oleje a přidejte 180 ml šťávy z grapefruitu.  Uzavřete víčko a několik minut silně třeste s lahví. Smysl věci je, aby se ty dvě rozdílné tekutiny staly jednou. Získáte tak zlato-oranžovou emulzi, relativně dobré chuti.
22:00 – Vypijte tuto směs oleje a šťávy, při pití pokud možno stůjte a dávku vypijte nejdéle do 5 minut, ideálně naráz.
Hned si jděte lehnout, pokud si nelehnete, narušíte celou čistící kúru. Čím dříve si lehnete, tím více kaménků opustí vaše tělo. Pod sebe si dejte kus igelitu a ručník, pro případ, že by se dostavily projímavé účinky. Po ulehnutí se již nesmíte 20-30 min ani hnout.
Lehněte si na záda s hlavou mírně zvednutou na polštáři, nohy u sebe a natažené, přiložte termoláhev, elektrickou dečku, nebo jen PET láhev s teplou vodou pod pravé spodní žebro na játra. Po ulehnutí se nepohybujte 20 minut a zůstaňte v absolutním klidu. Důležité!!!
Snažte si představit, jak se vaše játra zbavují kamenů a co se vlastně ve vašich játrech děje. Pravděpodobně celkem dobře ucítíte žlučové kaménky, jak se posunují ve žlučovodech a vycházejí z vašich jater do střev. Díky hořké soli to nepůsobí žádnou bolest a není to ani nijak nepříjemné.

Druhý den

6:00 – Vypijte hořkou sůl, stejně jako první den (180ml)
8:00 – Vypít poslední dávku hořké soli (180ml) Vhodné je, cca 30 minut po vypití epsomské soli, vypít větší množství vody, pro lepší vyplavení kamínků a toxických odpadů z tlustého střeva. Počítejte s projímavým účinkem a pohybujte se nedaleko záchodu.
10:00 – Start stravování, začněte čerstvými ovocnými šťávami. Stále se pohybujte nedaleko záchodu. Za půl hodiny již můžete jíst běžné, ale lehké jídlo. Odpoledne již můžete jíst normální, ale lehkou stravu. Kolem večeře by se vám měl zastavit projímavý účinek a pomalu by jste se měli cítit zdraví.

Po vypití oleje, ve stolici, která je již téměř čistá voda, vyhledávejte žlučové kameny, které jsou hráškově-šedo-zelené, až hráškově zelené, což potvrzuje, že se nejedná pouze o zbytky jídla.

Nutné je pravidelné opakování !

Kůru neprovádějte, pokud jste zrovna nemocní či jinak oslabeni.

 

Epsomská sůl je významnou součástí mořské vody i některých minerálních vod. Tradičně je užívána jako součást solí do koupele. Používá se jako součást receptury pro očistnou jaterní kůru.

Koupele v hořkých solích jsou jedním nejjednodušších způsobů, jak zmenšit otoky . Hořké soli  se tradičně používají k léčbě bolavých svalů i pro relaxaci. Jsou běžně používané a doporučované přírodními léčiteli a ortopedy na zmírnění stresu a odstranění toxinů a k obnovení rovnováhy pH těla. Koupel jednoduše připravíte jejím rozpuštěním ve vaně plné horké vody.Pro dodání hořčíku a stopových prvků:20g epsomské soli,
75g himálajské soli
50g jedlé sody

Směs přidejte do vany, doporučená délka koupele 20 minut – 1-2x týdně

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

12 komentářů u „Epsomská sůl a její přínos pro lidské tělo

 1. Tak jsem letos na jaře zkusila detoxikaci jater. Chystala jsem se na to minimálně rok a neměla jsem odvahu. Až najednou chuť přišla a dala jsem se do toho. Od vás jsem zakoupila sůl a obětovala jeden víkend. Vše šlo jako po másle, nic to nebylo, jen jsem se po kůře cítila trochu oslabená. No to bylo tím výplachem a nedostatkem jídla. Ale za další den už jsem byla v pohodě. Po novém roce se chystám na další kolo.

 2. Dobrý den.
  Mám kamínky ve žlučníku, může tato očista vyvolat žlučníkový záchvat?
  Děkuji za odpověď. Katka.

  • Podívejte se na webové stránky pana Zajíčka kde píše že epsomská sůl uklidňuje játra a odchod kaménků je bezbolestný. Pomáhá roztahovat odvody takže projdou kaménky až velikosti švestky ? Nejsem lékař, obraťe se s dotazem přímo na p. Zajíčka ….
   H.v.

 3. Dobrý večer,četla jsem,že koupele čistí kůži,nevím,kde jsem přišla na plíseň v kůži,nemohu se toho zbavit,jestli tato sůl by pomohla na plíseň.Děkuji.E.V.

  • Možná se vám již podařilo plísen zlikvidovat, ale pokud ne, doporučila bych postřikovat kůži MMS (obj. na czchem)- podrobný návod na jeho široké použití dává knha autora Jima Humbla, která se dá také tam objednat.

 4. Dobrý den, také by mě zajímala zkušenost těch, kteří mají pryč žlučník, zda to jde, nebo je to příliš riskantní?

 5. Dobrý den, už budu třetí ale taktéž by mě zajímalo zda je kůra vhodna pokud je žlučník vyoperovaný. Tatka trpí na bolest žlučníku ikdyž už ho nemá, myslí si že žlučové cesty či něco obdobného.

 6. Dobry den, prosim nekde jsem se docetla, ze epsomska sul by mohla pomoci v lecbe atopickeho ekzemu u ditete. Jake davkovani tam potom zvolit? Je sul vubec vhodna pro deti? A pridat pak do koupele i tu himalajskou sul a sodu? A posledni dotaz, muze na tu koupel byt epsomska sul potravinarska?

  • do koupele dávkujte na vanu cca 4 lžíce, můžete použít i potravinářskou kvalitu a můžete i namíchat různou sůl dohromady. Ale zkuste sehnat i čerstvou kozí syrovátku. Na tohle je naprosto skvělá!

 7. Dobrý den, kdysi jsem si u Vás zakoupila empsomskou sůl potravinářské kvality. Na očistnou kůru jsem pak nesebrala odvahu. Nyní jsem zjistila, že je již téměř 3 roky prošlá. Myslíte, že je nyní ještě použitelná do koupele, nebo může být nějak znehodnocená ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *