Hedvábné nezatěžující vlasové sérum s kamélií a mákem – bez oplachování

Hedvábné nezatěžující vlasové sérum s kamélií a mákem – bez oplachování

Spojením schopností olejového séra a bezoplachového kondicionéru vzniklo bezvadné vlasové sérum, které dodá hřívě sametový lesk, zabrání lámání a poskytne jemnou ochranu před horkem při úpravě. A navíc jsou s ním vlasy nádherně voňavé!

serum banner

Možná taky patříte mezi majitele ne zcela tolerantních jemných vlasů, které, použijete-li hutné olejové sérum, zůstanou tak nějak těžké a mastné, i když jste je umyli. Tohle sérum, umíchané z lehoučkých, ale účinných a prospěšných ingrediencí, bude přesně pro vás.

Sérum vydrží věčnost, protože kapka nebo dvě jsou dost pro zkrocení poletujících vlasů a rozjasnění suchých matných konců. Navíc si ho můžete užít na několik způsobů – snadno se rozředí na klasický kondicionér, můžete jej vetřít vlasů po umytí, ale i do suchých při stylingu. Jeho výroba zabere chviličku a zvládnou ji i úplní začátečníci. Recepis je nadto dost variabilní, takže si ho lze jednoduše upravit, podle toho, jaké suroviny máte zrovna po ruce. Naše doporučení na výměny najdete na konci návodu.

Kaméliový olej je jedním z těch luxusnějších olejů, které se zkrátka hodí mít doma (navíc na to, kolik toho umí, není drahý, takže radost bude mít i vaše peněženka). Patří k lehčím olejům, které se superrychle vstřebávají do pokožky a zanechávají ji hedvábně jemnou. Stejně tak funguje na vlasech, které učiní pružnými a poddajnými bez zbytečné nepříjemné mastnoty. Možná proto kaméliový olej používají už mnohá století na vlasy japonské ženy a gejši!

K exotickému kaméliovému oleji přidáme báječný olej z českého bílého máku, který je jemňoučký jako pohlazení. Makový olej okamžitě vyživí suché vlasy, zahojí roztřepené konečky a dodá jim ten ‚správný‘ zdravý vzhled. Navíc umí každý vlas obalit pružnou ochrannou vrstvou, což se v zimě, kdy vlasy trápíme v čepicích a motáme v šálách, hodí víc něž dost. Makový olej je doslova nabitý látkami prospěšnými pro krásnou kštici, a proto jej často najdete právě v kondicionérech. A do séra ho šoupneme i my 🙂

serum 1

Přestože jsou oba oleje lehčí, pro bezoplachové sérum je třeba je zlehčit ještě o maličko víc. S tím pomůže coco silikon, přírodní alternativa syntetických silikonů, která nádherně změkčuje, dodává lesku a rychle se odpaří, což zajistí, že vlasy nebudou smutně volat po sprše. Díky coco silikonu se oleje navíc příjemněji a rovnoměrněji nanáší na vlasy.

Sérum by bylo parádní už takhle, ale my je pozvedneme ještě na vyšší úroveň tím, že mu přidáme schopnosti sebe-emulagace s vodou, pokud bude naneseno na vlasy vlhké nebo při použití vodou v dlani naředěno. To z něj učiní opravdu univerzální věc, která lze použít na mnoho způsobů s rozličnými cíli. Do séra z těchto důvodů zamícháme i emulgátor BTMS, jeden z nejlepších vlasových emulgátorů, který nechybí snad v žádném kondicionéru. K němu šoupneme ještě cetyl alkohol dodávající přípravku na příjemné hutnosti a textuře usnadňující aplikaci a práci s ním.

Završíme to celé kapkou bisabololu, parádní přírodní aktivní látkou, která se extrahuje (mimo jiné) z heřmánku a která umí vlas regenerovat, vyhladit, zjemnit a dokonce podpořit jeho růst; dále kapkou vitaminu E, antioxidantu, jež prodlouží trvanlivost; a taky kapkou naprosto božské květinové vůně frangipani – jinou si ve vlasovém sérum ani nedokážeme představit!

My jsme ze séra nadšení a vy snad naladění do výroby. Tak se do toho jdeme pustit!

Bezoplachové nezatěžující sérum na vlasy

Co je na to potřeba?

–          11 gramů kaméliového oleje

–          5,2 gramu coco silikonu

–          5 gramů oleje z bílého máku

–          3 gramy BTMS emulgátoru

–          0,5 gramu cetyl alkoholu

–          0,1 gramu bisabololu

–          0,1 gramu vitaminu E

–          0,1 gramu kosmetické vůně Frangipani

Jak na to?

Připravte si vodní lázeň – do kastrůlku nalijte asi 3 cm vody a šoupněte jej na plotýnku.

serum 2

Do žáruvzdorné mističky si odvažte oleje, coco silikon, BTMS a cetyl alkohol a dejte do připravené vodní lázně ohřívat. Nechte rozpouštět na nízké teplotě.

Až bude všechno ve směsi tekuté, mističku vyjměte z vodní lázně, osušte, její obsah promíchejte stěrkou a nechte asi 15 minut chladnout. Směs se stane mléčnou a maličko zhoustne.

Po čtvrt hodince do směsi zamíchejte vitamin E a vůni. Pak sérum přeneste do lahvičky s pumpičkou, třeba této krásné 30 mililitrové. Pokud nemáte lahvičkou s pumpičkou, můžete sáhnout i po lahvičkách s pipetou.

serum 3

Jak to použít?

Jednu dvě kapky (méně je tady určitě více, pokud to přeženete, vlasy budou chtít umýt) rozemněte v dlani a naneste do vlhkých nebo suchých vlasů. Je velmi příjemné sérum do suchých vlasů nanášet večer – přes noc se vstřebá a ráno po rozčesání jsou vlasy nádherně hedvábné. Sérum můžete nanést taky do vlhkých vlasů po umytí a jemném prosušení před další úpravou nebo jej rozptýlit ve troše vody a do vlasů zapracovat jako kondicionér. Boží!

Proč tam není konzervant?

Sérum je olejové, proto konzervant není potřeba. Pokud ale sérum budete nabírat mokrýma rukama z jiného obalu, než doporučujeme, konzervant přidejte. Sérum vydrží rok, bude-li na chladném a suchém místě. Ale protože naše kuchyně nejsou profesionální laboratoře, může se stát, že se zkazí dříve – pokud si všimnete změny vůně, barvy nebo vzhledu, bez milosti jej vyměňte za novou várku.

serum 4

Chci to vyrobit, ale nemám všechny ingredience!

Vyměňovat BTMS nedoporučujeme.

Místo cetyl alkoholu můžete zkusit přidat BTMS.

Oleje můžete zkuste vyměnit na jiné lehké a vlasům prospěšné oleje, jako je olivový skvalanolej z lískových oříšků nebo olej šípkový.

Nechcete-li používat coco silikon, zkuste jeho množství nahradit oleji. Mějte ale na vědomí, že tak vytvoříte těžší a mastnější olejové sérum.

serum 5

Coco silikon parádně zastoupí cyclomethiconerostlinný silikon nebo dodekan.

Vůni volte podle preferencí a nálady, ale neznáte-li Frangipani, věřte nám a zkuste ji. Do vlasových přípravků je jako zrozená!

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *