Henna na vlastní… vlasy

Henna na vlastní… vlasy

Rádi byste vyzkoušeli přírodní barvení vlasů, ale s hennou ještě nemáte zkušenosti? Bojíte se, že vám nechytne? Nebo že je její aplikace moc složitá? Vůbec ne! Pojďte se přesvědčit, že jsou všechny obavy zbytečné a vyzkoušejte s námi hennu na vlastní… vlasy.

henna12

Henně se spousta lidí vyhýbá. Nevěří, že přírodní barva chytne. Nebo se děsí toho, že po jejím použití budou vlasy moc tmavé, rezaté nebo, nedej, bože, zelené. Myslí, že se hennou sami zkrátka obarvit nezvládnou. Opak je ale pravdou!

Hennu jsme vyzkoušeli, všechno zdokumentovali a vytvořili malého rádce, který snad pomůže všem, kteří se na první barvení vlasů hennou teprve chystají.

Co to je?

Henna jako taková je tropická rostlinka, která se správně nazývá hennovník bílý. Právě prášek z něj, který vlasy nebo kůži obarví do mahagonova, rezata či oranžova, je základem všech odstínů henny. Aby se vytvořily i další barvy a odstíny, hennový základ se míchá s dalšími bylinkami. Henna blond v sobě schovává například heřmánek a kurkumu, v henně hnědé najdete kávu nebo čaj a v černé henně zase indigo.

Henna je tedy bezpečná, efektivní, levná a zcela přírodní alternativa ke konvenčním barvám na vlasy.

henna11

Co to umí?

Hennu milujeme nejen proto, že vlasy nádherně obarví. Taky je regeneruje, zpevňuje a hydratuje. Zklidňuje vlasovou pokožku, podporuje zdravý růst vlasů, má hojivé a antibakteriální účinky. Pomůže v boji proti lupům, při ekzémech, alergiích nebo různých zánětech kůže. Při pravidelném používání henny vlasy rostou rychleji a v kombinaci s přírodní kosmetikou může henna omezit nebo dokonce zastavit nadměrné padání vlasů. Vlasy ošetřené hennou jsou navíc nepochybně lesklejší, pevnější, zdravější a méně se cuchají.

Proč je henna lepší než běžné barvy na vlasy?

Barvy na vlasy, které všichni dobře známe z drogerie nebo od kadeřníka, obsahují mix chemikálií, které naruší strukturu vlasu, což umožní to, že se vlas obarví. Tak tedy celkem jednoduše dosáhneme požadované barvy, ale za cenu toho, že chemikálie poškodí ochrannou vrstvu vlasu. To pak vede k tomu, že se kožní maz nedostává dolů ke konečkům, které se proto po běžném barvení zpravidla začnou rychle třepit, a protože vlas není hydratovaný a vyživený po celé své délce, kadeře jsou suché a lámavé. Syntetické látky v konvenčních barvách na vlasy také mohou způsobovat alergické reakce, vyrážky nebo podráždění, které mohou vést k vážným problémům.
Henna je na rozdíl od běžných barev bezpečná, šetrná a zcela přírodní. Kadeře nijak nepoškodí, ale naopak každý vlásek obalí a funguje tak jako ochranná vrstva. Nic nenaruší, nemění strukturu nebo pigment vlasu. Henna se nevymývá, jak je tomu u běžných barev, její intenzita pouze postupně slábne, a odrosty tedy nejsou tak viditelné.

Velkým plusem henny je také její vůně. Buďme k sobě upřímní, klasické barvy na vlasy prostě smrdí… Henna voní po bylinkách, někdo v ní cítí seno někdo zase sypaný zelený čaj. Ať už v její vůni najdete cokoli, rozhodně vás nečeká žádná bolest hlavy způsobená zápachem peroxidu, pálení očí ani svědění v nose kvůli agresivním chemikáliím.

hennad

Jak to použít?

Co je při barvení potřeba?
Připravte si rukavice, skleněnou misku, dřevěnou nebo plastovou lžíci (henna by nikdy neměla přijít do kontaktu s kovem), starý ručník, varnou konvici nebo vodní lázeň, teploměr a štětec na nanesení henny.

hennac

Poprvé

Pokud hennu používáte poprvé, pro klid duše doporučujeme barvu nejprve vyzkoušet na zkušebním pramínku, a to zejména pokud jste dosud používali klasickou barvu na vlasy. Malé množství henny tedy připravte podle našeho návodu a naneste ji na pramínek vlasů. Nechte působit asi 3 hodiny a poté umyjte pomocí šamponu bez silikonů. Barva se bude ještě asi 24 hodin ustalovat. Pokud jste druhý den s barvou spokojení, pusťte se do celé hlavy. 🙂

Barvení hennou krok za krokem

  1. Nasypte hennu do nekovové misky a postupně přilívejte vodou ohřátou na požadovanou teplotu (ta je napsaná v návodu nebo na obalu henny). Tento krok nepodceňujte, teplota vody ovlivní výslednou barvu vlasů.
  2. Dobře míchejte. Vodu do prášku přilívejte po troškách tak dlouho, dokud henna nebude mít konzistenci asi jako rozpuštěná čokoláda.
  3. Hennu rovnoměrně naneste na mokré vlasy.
  4. Když jsou všechny vlasy pěkně pokryté hennou, zabalte je do alobalu, igelitu nebo si nasaďte koupací čepici. Chceme, aby vlasy byly v teple. Zakryté vlasy můžete ještě zabalit do starého ručníku.
  5. Nechte působit alespoň 45 minut, nejlépe však 2 hodiny. Protože henna vlas nepoškodí, nemusíte se bát ji na vlasech nechat ještě trochu déle, odstín bude intenzivnější.
  6. Poté hennu smyjte a vlasy si umyjte šamponem bez silikonů.
  7. před a po: Voono – Light brown)         (před a po: Voono – Dark brown)

 

hennab hennaa

 

 

Tipy a triky

  • Pokud nemáte opravdu dlouhé a husté vlasy, rozhodně při jednom barvení nespotřebujete celé balení henny. Na vlasy po ramena použijete asi třetinu balíčku, na vlasy po lopatky asi půlku. Pokud budete henny potřebovat víc, jednoduše si přimícháte.
  • Před aplikací henny si krk, čelo a linii uší natřete olejem nebo krémem. Vyhnete se tak obarvení kůže.
  • Aby henna zůstala teplá, nechte mističku s barvou ve vodní lázni.
  • Dobře připravená henna se nedrolí, ani z vlasů nestéká. Pokud je pasta moc suchá, přikápněte trošku vody, pokud je moc řídká, přidejte trošku henny.
  • Nespalte se. Přestože se henna aplikuje na vlasy teplá, neznamená to, že ji musíte na vlasy nanášet horkou. Pokud vám teplota barvy bude nepříjemná, nechte ji chvilku vychladnout, nic se nestane.
  • Při a po barvení používejte starý nebo tmavý ručník. Barva bude 2 až 3 umytí pouštět.
  • Pořiďte si šampon a kondicionér bez silikonů. Přípravky se silikony vlas obalí a henna nechytne, a to nechceme.
  • Henna se skvěle doplňuje se šampuky a šampony, které hennu obsahují. Najdete u nás variantu jak pro plavovlásky, tak pro brunetky. Barva vlasů bude intenzivnější a déle vydrží.
  • Hrajte si, výslednou barvu vlasů můžete sami ovlivnit. Experimentujte s teplotou vody, časem působení nebo do henny přidejte některý z přírodních prášků, třeba skořicový, ořechový a indigo, vykouzlí na vlasech jiný odstín. Vyzkoušejte další přírodní barvy na vlasy jako je rhapnotic pro blondýnky či katam pro brunetky.
  • Užijte si to. Barvení hennou je zábava. Pozvěte kamarádku, maminku nebo dceru, dejte si něco dobrého a celou proceduru si užijte společně.

A co vy a henna? Používáte ji už dlouho nebo se na první barvení teprve chystáte? Podělte se s námi o zkušenosti, třeba pomůžou ostatním. Všechny vaše rady rádi zveřejníme! 🙂

Nezapomeňte nás sledovat na našich sociálních sítích, Facebooku a Instagramu, ať vám neutečou naše další návody a tipy. A prozkoumejte i náš nový ekokozí receptář, kde můžete jednoduše získat slevu na ekokozí e-shop!

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u „Henna na vlastní… vlasy

  1. Dobrý den,

    cca 10 let si barvím vlasy, zkoušela jsem také Hennu, ale barva mi nechytla.
    Bylo mi řečeno, že Henna zabírá pouze na přírodní, nikdy nebarvené vlasy.

    Prosím o Váš názor a zkušenosti.

    S pozdravem

    Zuzka Válková

    • Dobrý den, Jak reaguje henna na chemicky barvené vlasy?

      V první řadě je důležité dodržet alespoň měsíční odstup od barvení chemickými barvami, taktéž byste měli dbát na odstup alespoň 3 týdnů od použití chemických šampónů se silikony. Před celkovým barvením zkuste nanést hennu na pramínek vlasů, abyste se vyhnuli nežádoucím barevným výsledkům. To se může stát především na vlasech, které byly odbarvovány. Pokud se jednou rozhodnete pro hennu, nedoporučujeme, aby byly vlasy odbarvovány chemickými barvami, tato volba může také vést k velkým odchylkám od chtěného výsledku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *