Jak jsme lisovali oleje

Kvalitní panenské oleje jsou potřebné jak v kuchyni, tak i při výrobě domácí kosmetiky. Jedna cesta je, že si vhodný olej zakoupíte a nebo rovnou vyrobíte. A není to vůbec nic těžkého:-)

Domácí lis na panenské oleje

Lis na za studena lisované oleje

Co si budeme namlouvat, nejdůležitější je právě tento přístroj. Je zhruba stejné velikosti jako malá domácí pekárna a váží cca 8 kilo.

Z čeho budete chtít vyrábět olej, záleží zcela na vás, my jsme zkoušeli chia semínka.

Do násypky jednoduše nasypete semínka. Po zvolení vhodného programu (dle velikosti lisovaných semínek) se přístroj spustí a začne lisovat. Po krátké době už vidíte první kapky oleje.

Lis na za studena lisované oleje  - 2  Lis na za studena lisované oleje  - 3

a tady vidíte odpad z chii.

Lis na za studena lisované oleje  - 4

Pokud vás lis zaujal, můžete se podívat na více informací sem:

http://www.eshop.ekokoza.cz/vyroba-mydel-a-kosmetiky/rostlinne-oleje-a-tuky/rostlinne-oleje-certifikovane-bio-nebo-lisovane-za-studena/lis-na-za-studena-lisovane-oleje.html

Co lze všechno lisovat?

Čerstvé přírodní oleje z kvalitních semen jsou stejně cenné pro lidské zdraví, jako ovoce a zelenina. Panenské doma lisované oleje jsou zdrojem “dobrých tuků” životně důležitých pro lidský organismus. Čerstvě lisované oleje představují zázračný lék vyrobený u Vás doma, v nejlepší kvalitě a k dispozici Vám je 7 dní v týdnu

Oil DropZa studena lisované oleje mohou výt použity jako doplněk stravy, jsou velkými pomocníky při přípravě pokrmů, hodí se zejména na saláty, marinády, pečení, aromaterapii, pro použití v domácí kosmetice atd.
Za studena lisované oleje mají výjimečné léčivé vlastnosti. V olejích obsažené přírodní látky působí jednak preventivně proti vzniku některých nemocí a zároveň pomáhají v jejich léčbě. Využití domácích olejů je širokospektrální, uvádíme namátkou pouze několik příkladů:
Kůže(boj proti vráskám, akné, ekzém, jizvy, vyrážky, hmyzí bodnutí, popáleniny, opruzeniny, proleženiny, ochrana před UV Zářením…)
Cévní systém(průchodnost cév, správná funkce srdce, křečové žíly, vysoký krevní tlat…)
Nervový systém(hormonální rovnováha, paměť, soustředění, poruchy spánku, přecitlivělost…)

Níže Vám představíme několik za studena lisovaných olejů a zkrácený výčet jejich blahodárných účinků.


Sunflower oilSlunečnicový olej má vysoký obsah lecitinu, který je ideální pro nervový systém. Obsahuje značné množství vitamínu A, D, E a některé polynenasycené mastné kyseliny, které pomáhají snížit cholesterol, zklidňují pokožku a udržují zdravý a mladistvý vzhled, stejně jako silné kosti. Olej také obsahuje minerální látky, které posilují imunitní systém a pomáhají udržovat hormonální nerovnováhu zejména u žen.


Pumpkin seeds oilOlej z dýňových semínek je skvělý prostředek pro snižování vysoké hladiny cholesterolu v krvi. Látky v něm obsažené pomáhají při zánětech močového měchýře, podporují funkci ledvin a prostaty, konzumací oleje se aktivně předchází tvorbě ledvinových kamenů. Obsahuje mnoho potřebných mastných kyselin a rostlinných sterolů, což jsou přírodní látky podporující obecně správnou funkci močových cest a reprodukčních orgánů. Olej zmírňuje artritidu, a zvyšuje produkci mléka kojícím matkám, atd. Naši předci používali tento olej také na žaludeční problémy a vypuzení tasemnice z těla. Obsahuje vysoké množství vitamínu A a E, které jsou nezbytné pro vaši pokožku.


Flaxseed oilLněný olej je doporučovaný na vysoký cholesterol a potíže s pohybovým aparátem, jako je revma, osteoartróza(bolesti kloubů) atd. Jeho užívání se doporučuje také lidem úzkostným. Napomáhá při syndromu suchého oka. Je ceněný pro své účinky snižující výskyt vaginálních infekcí, příznivě ovlivňuje průběh menstruace a mesntruačních bolestí, také napomáhá při léčbě neplodnosti. Lněný olej je užitečný při léčbě a prevenci srdečních chorob, příznivě ovlivňuje krevní tlak a čistí cévy. Má protizánětlivé účinky, protiplísňové, antivirové a antibakteriální účinky. Výborně se hodí pro léčbu herpetických onemocnění(pásový opar, opar na rtu, neštovice). Ideálně se vstřebává a je vhodný pro lidi s tou nejcitlivější pokožkou, a tedy i pro atopiky.


Walnut oilOlej z vlašských ořechů podporuje činnost nervové soustavy, výrazně zlepšuje paměť a soustředěnost. Díky vysokému obsahu hořčíku, vápníku, železa a selenu vyrovnává procesy mezibuněčné výměny. Působí příznivě na krevní oběh, posiluje imunitu. Jeho pravidelná konzumace snižuje hladinu cholesterolu v krvi, chrání před cévními onemocněními a působí proti vzniku aterosklerózy. Olej z vlašských jader podporuje obnovu buněk v těle, zároveň zlepšuje tvorbu spermií. Je výborný pro posílení vlasových cibulek a růst vlasů, které rostou rychleji a jsou silnější. Má výrazné protistárnoucí účinky při použití v krémech či sérech na pleť. Nejčastěji je konzumován na salátech a v marinádách.


Hemp oilKonopný olej má silné protizánětlivé účinky. Je ceněný při léčbě lupénky, ekzemu a díky vysokému podílu vitamínu E je konopný olej účinný v boji proti stárnutí. Olej obsahuje vzácný protein známý jako globulin edestin, který je podobný globulinu z lidské krevní plasmy. Konopný olej se používá jako podpůrný prostředek při léčbě plicních onemocnění(astma, tuberkuloza). Díky jeho užívání se předchází civilizačním chorobám jako je snížená imunita, alergie, poruchy zažívání a nemoci srdce a cév.

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

4 komentáře u „Jak jsme lisovali oleje

    • To poměrně dost, záleží o jaký druh se semínek se jedná. např. z cca 120g slunečnice je 60ml oleje.

  1. Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či je možné v prístroji vylisovať napríklad aj hroznové a marhuľové jadrá a semienka pestreca mariánskeho? Za odpoveď dakujem 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *