Jak si vyrobit přírodní svíčku (nejen) ze sójového vosku? Návod krok za krokem pro úplné začátečníky

Výroba svíček je stále v plném proudu! A my se vůbec nedivíme. Tvoření domácích svíček je velmi zábavné, odpočinkové a zároveň velmi návykové. Pusťte se do výroby přírodních svící s námi, i bez předchozích zkušeností.

Obrázek1

Dnes si spolu vyrobíme svíčku z rostlinného vosku krok za krokem. Tak abyste si výrobu bez zádrhelů a zmatení užili i bez jakýchkoli jiných zkušeností.

S výrobou vlastních svíček je to jako se vším novým. Začátky jsou nejtěžší, informací je všude možná až příliš a ve většině návodů se už počítá s tím, že disponujete jakýmsi rozhledem ve svíčkovém světě.

Nebudeme si nic nalhávat, výsledky mohou být nejisté, a občas se na první dobrou nepovede. Obzvlášť u výroby svíček se ale nezdarem rozhodně nenechte odradit, nedaří se často i zkušeným svíčkařům. Občas máme pocit, že jsou svíčky živé a dle svého rozpoložení se samy rozhodují, zda se zrovna cítí na rozdávání radosti nebo spíš melancholickou náladou obdaří i své výrobce. Radost ale vždy onen smutek převýší. Proto, když se nevydaří, nevěste hlavu a pamatujte, že svíčka jde vždy jednoduše zase šoupnout do vodní lázně, rozpustit a vosk i knot použít znovu (a lépe).

Domácí svíčku vyrobíte s hrstkou pomůcek a vybavení, základem je ale zejména teoretická příprava – než se do tvoření pustíte v praxi, věnujte pár minut získání jistého know-how. V začátcích je vždy lépe volit svíce minimalistické, kontejnerové, bez zdobení a třeba i bez vůně. Každá složka ve svíci navíc ovlivní její hoření. Nejprve se proto seznamte s tím, jak se vosk chová a jak se s ním pracujte, a teprve, až si budete jistí v kramflecích, pusťte se do sofistikovanějších svíčkových kreací.

Začneme svíčkou kontejnerovou, tedy v nádobce, na kterou je potřeba: vosk, knot a plíšek, a onen kontejner, tedy nádoba.

  1. CO POŘÍDIT?

Prvním krokem je rozhodnutí, jakou svíčku chcete vyrábět, jak velikou a s jakým druhem knotu. S volbou a dobrým výběrem vám pomohou svíčkové průvodce – ty určitě nepřeskakujte a, obzvlášť pokud se jedná o vaše první svíčkové tvoření, sáhněte po doporučovaných kombinacích nádobek a knotů.

Zásadní pro vás bude tento článek:

–   Velký průvodce výrobou svíček – jak kombinovat vosky, knoty a obaly? – Ekokoza.cz

Pokud potřebujete ještě trochu pomoci s výběrem druhu knotu a druhu vosku, přečtěte si i tyto články:

–   Průvodce přírodními vosky – druhy vosků a jak je použít – Ekokoza.cz

–   Jaký knot vybrat při výrobě či koupi přírodních svíček? Dřevo vs. Bavlna – Ekokoza.cz

Než se pustíte do samotné výroby, přečtěte si celý návod, dle kterého budete vyrábět. Pak si upravte místo a prostor, kde budete vyrábět. Pamatujte, že budete pracovat s horkým voskem, který je mastný. Rozumné proto je vždy povrch zakrýt novinami, papíry nebo jiným materiálem, u kterého vás nebude mrzet případné potřísnění.

Připravte si všechny pomůcky a suroviny (níže) a jdeme na to!

Obrázek2

Co je na to potřeba?

–   Plotýnka, sporák, varná deska

–   Hrnec s vodou

–   Nádoba na tavení vosku ve vodní lázni, která se pohodlně vejde do hrnce s vodou (ideální je džezva nebo jiná žáruvzdorná nádoba s rukojetí a zobáčkem nebo výlevkou pro pohodlné lití vosku)

 

–   Vosk (sójový či jiný rostlinný) – jak vybrat?

–   Knoty s plíšky (zvolené dle průměru nádoby na svíčku) – jak vybrat?

–   Nádoba na svíčku – jak vybrat?

–   Libovolně vůně (chcete-li svíčku vonnou) – jak vybrat?

 

–   Špejle na míchání vosku

–   Kolíčky na upevnění knotu

–   Lepidlo či tavná pistole

 

  1. JAK NA TO?
  2. KNOT A PLÍŠEK

Ze svíčkového průvodce byste už měli vědět, že knot si vybíráte dle průměru nádoby. Dobře zvolený typ a velikost knotu zajistí, že svíčka nebude tvořit tunel = po stranách nádoby nebudou zůstávat nánosy nerozpuštěného vosku, a nebo naopak že svíčka neshoří příliš rychle.

Obrázek3

Délka knotu by při výrobě měla být asi o 2 cm delší, než je výška nádoby, tak, aby se s knotem při výrobě dobře pracovalo a mohl být pohodlně zajištěn ve středu svíce.

Pokud pracujete s knotem bez plíšku, nejprve na knot plíšek upevněte (pomocí šídla nebo zacvaknutím). Až bude knot spojen s plíškem, umístěte knot přesně do středu nádoby. Po vycentrování plíšek s knotem můžete (doporučujeme) na dno sklenice přilepit tavnou pistolí nebo lepidlem, aby se plíšek nehýbal. Na vrchu sklenice zajistěte knot ve středu kolíčkem (případně špejlemi, jídelními hůlkami nebo držákem na knot).

  1. VOSK – kolik ho rozpouštět a jak ho nalévat

Vosk budeme rozpouštět ve vodní lázni. Do hrnce nalijte asi 3 cm vody, hrnec s vodou poté nechte zahřívat na plotýnce nebo sporáku tak, aby voda byla horká.

Do džezvy nebo nádoby, ve které se bude vosk reálně rozpouštět, si odměřte požadované množství vosku. Vosk v tuhém stavu je většinou ve formě vloček, bobulek nebo drobných tyčinek. Ty po zahřátí ztratí na objemu. Lze ale jednoduše zjistit, kolik vosku v pevném stavu budete potřebovat – vezměte si k ruce zvolený obal na svíčku a naplňte ho jednou úplně a jednou do půlky bobulkami vosku (toto je lepší udělat před připevněním knotu do nádoby – nejen proto je vždy rozumné přečíst „celé zadání“ ještě před řešení úlohy :))).

Obrázek4

Toto množství pak v nádobě na rozpouštění vosku vložte do vodní lázně a nechte rozpouštět. Při rozpuštění vosku špejlemi voskem můžete jemně míchat, nebo spíše pohybovat, ale vosk nikdy nešlehejte – snažte se zamezit tvorbě vzduchových bublin.

Pokud se ptáte, jak množství vosku vychází na gramy, bohužel to není jednoduché určit. Rozdíly jsou totiž ve druzích vosku, po výšce plnění nádob voskem, množství vůně a barev, zda budete svíčku zdobit, druhu knotu…

Obecně a nepřesně ale můžeme říct, že na 100ml svíčku budete potřebovat asi 80-90 gramů vosku.

Velmi důležitým faktorem je také teplota, na kterou vosk zahřejete, a při které budete vosk lít do svíček. Každý vosk má tavný bod a vhodnou teplotu nalévání trochu jinou. Obecně ale opět můžeme uvést, že žádný sójový vosk (i ve směsi s jinými) a řepkový vosk není dobré žádný vosk zahřívat na teplotu vyšší než 90 stupňů, pak může dojít ve změně barvy i struktury. Palmový vosk snese teplotu vyšší.

Vosk nikdy nenalévejte do studených nádob. Čím bližší bude teplota nádoby a teplota vosku, tím hezčí bude výsledek. Obzvlášť v chladných dnech je proto rozumné si nádoby předehřát (v troubě nebo na topení).

Vosk do (předehřátých) nádob nalévejte velmi pomalu a klidně, opět tak, aby do vosku vniklo co nejméně vzduchu.

  1. STYDNUTÍ VOSKU

Žádný vosk nemá rád velké změny teploty. Proto i chladnutí a tuhnutí vosku nijak neurychlujte. Přestože naprosto chápeme, že se na svíčku těšíte a chcete si ji zapálit co nejdříve, odolejte touze vložit svíčku do lednice nebo třeba za okno na parapet, aby byla zatuhlá co nejrychleji.

Naopak, žádoucí tady je chladnutí zpomalit, proto, zejména v zimě, každou svíčku jemně zaviňte do utěrky (každou zvlášť), aby si v příjemném teple pomaloučku stydnula. Tuhnoucím svíčkám také dopřejte dostatek prostoru – neskládejte je příliš blízko k sobě, aby se na některých místech vzájemně nezahřívaly. Vosk potřebuje tuhnout rovnoměrně.

Obrázek5

  1. ZASTŘIHNUTÍ KNOTU

Další den (nebo až bude vosk úplně vystydnutý a tvrdý) zastříhněte knot na vhodnou délku. My k tomu rádi používáme kleštičky na nehty. Ty si dobře poradí i s dřevěnými knoty. Klasické bavlněné knoty zastřihujte asi na délku 0,5 cm nad povrchem svíce, dřevěné knoty na cca 0,2 cm nad povrchem svíce.

  1.  PODPALOVÁNÍ A ZHÁŠENÍ SVÍCE

Bavlněné knoty se vám jistě podaří snadno podpálit rovnou, s dřevěnými knoty to může být trošku složitější – používáte-li tedy ty, rozhodně se vrhněte také na tento článek: Proč dřevěné knoty nehoří a jak to spravit – Průvodce dřevěnými knoty – Ekokoza.cz

Obrázek6

Zapálenou svíčku, zejména při prvním podpalu, nechte hořet dostatečně dlouho, tj. dokud se vosk nerozpustí od okraje k okraji nádoby. Pokud svíčku sfouknete dřív, dá se předpokládat, že svíčka při dalším hoření vytvoří kráter kolem knotu. A při dalším hoření se kráter zvětší. A pří dalším zase… Po okrajích svíce budou zůstávat vrstvy tvrdého vosku a rozpouštět se bude jen část vosk uprostřed. Zejména při prvním podpalu (ale ideálně i při následujících) dopřejte svíčce dostatek času pro vytvoření si rovnoměrného celistvého rybníčku po celé její ploše tak, že bude vosk rozpuštěný i po okrajích nádobky.

Svíčka pro to většinou potřebuje asi 2 hodiny, ale samozřejmě záleží na její velikosti. Podpalujte tedy s rozmyslem 🙂

Po prvním použití svíčky není tvorba celistvého rybníčku tak zásadní, ale pokud si chcete svoji svíčku užít co nejvíc, dbejte na správný čas hoření pokaždé, tak, aby vosk mohl „osvěžit“ svoji paměť. Předejdete tím tvorbě kráterů a víčka bude krásně hořet, krásně vonět, krásně vypadat a dělat další krásné věci!

Uhášení svíce je dobré provést pomocí zhášedla, případně pomocí víčka (to pouze v případě nehořlavého materiálu!). Kouř není nic zdravého, ani když používáme čistě přírodní vosky. Po zhasnutí svíce tedy prostor určitě vyvětrejte, ať zbytečně nevdechujte spaliny.

  1. A CO KDYŽ CHCI POUŽÍT VŮNĚ A BARVY?

Pokud toužíte po svících vonných, je potřeba si nejprve spočítat množství vůně, které budete používat. Množství vůně by nemělo být vyšší než 10 % z celkové hmotnosti vosku, ideální je se držet v rozmezí 4-10 % a samozřejmě platí, že výrazné těžké vůně snesou nižší koncentraci, lehké jemné vůně je potřeba použít víc. A jak to tedy spočítat?

Obrázek7

Jednoduše. Na svoji svíci používáte, například, 100 gramů vosku a chcete přidat 5 % vůně. Výpočet tedy bude: 100 x 0,05 = 5. Přidáte tedy 5 gramů esenciálního oleje, silice nebo vůně.

Vůně se přidávají do zahřátého vosku sejmutého z plotny (aby se vůně v horkém prostředí zbytečně neodpařovala). Po přidání vůně do vosku je velmi důležité vosk alespoň 2 minuty špejlí míchat, aby došlo ke správnému smísení látek a spojení molekul vosku s vůněmi. Opět platí, nešlehat a nespěchat, teprve potom pomalu nalévat. Výroba svíček je opravdu nádherným tréninkem trpělivosti 🙂

Obrázek8

Množství barvy není třeba vážit nebo počítat. Budete totiž pracovat s velmi malými množstvími. Barvy do svíček je do vosku opravdu pouze „na špičku nože“ – z kousku barvu nožem odštípněte a barvu ve vosku rozmíchejte. Myslete na to, že barva rozpuštěného vosku je mnohem sytější, než jaká bude barva vytvrdnuté svíce.

Než se pustíte do tvoření, přihodíme ještě jeden užitečný článek, ve kterém najdete spoustu tipů a triků, které usnadní výrobu a předem odvrátí nejeden nezdar. Je to tenhle: Výroba svíček ze sójového vosku – nejčastější problémy a jejich řešení! – Ekokoza.cz. Přečtěte si ho, i když použijete vosk jiný 🙂

A je to, jste vybaveni, připraveni. Teď už stačí se do toho pustit.

Užijte si výrobu!

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *