Jak vyčistit podložku na jógu a jiné cvičební pomůcky – přírodní dezinfekční sprej

Přírodní dezinfekční sprej pomůcky vyčistí, provoní a vyžene všechny bacily i bakterie. A vaše cvičení posune zase o úroveň výš. Rychle, levně, účinně, přírodně. Co víc si přát?

Kromě toho, že jsem součástí ekokozí rodiny, jsem taky učitel jógy. A v tomhle mi, jako osobě, která denně vezme do rukou mnoho jógových podložek, tedy můžete bez limitů věřit – podložky a bloky nejsou zrovna voňavou záležitostí, spíše naopak 🙂 …pokud se o ně nestaráme.

čisticí sprej

Vyčistit pomůcky je ale bohudík velmi jednoduché, rychlé a velmi vděčné – na voňavé podložce, na které se cítíme bezpečně, se totiž cvičí mnohem líp!

Něco se cvičebním podložkám a dalším pomůckám musí nechat – umí velmi dobře načuchnout. Jak by taky ne, třeme o ně ruce, nohy, obličeje, zpocená těla i podlahu. Tedy věci, které, řekněme si to narovinu, nejsou vždy přepychově vyčištěné. K tomu se teď ještě přidává situace posledních dní, kdy je čistota, která se rovná bezpečí, na prvním místě.

sprej jogamatka (1)

V jógových studiích či posilovnách se podložky a pomůcky ošetřují pravidelně. Doma to za nás ale nikdo neudělá, takže to je na nás samých. S ekokozím přírodním sprejem to ale díky nádherné vůni, kterou budete chtít čuchat nejen při a po cvičení, půjde samo.

K výrobě čističe budeme potřebovat ingredience, kterých se leknou breberky, bacily a bakterie, které, pro pravidelné a časté používání, nezruinují naši peněženku, a zejména takové, které si budou rozumět s citlivou pokožkou rukou, nohou i obličeje. Jako základ poslouží destilovaná nebo ideálně květová voda (doporučujeme vodu vilínovoumátovou nebo tea tree), základ na výrobu parfému (vysokoprocentní alkohol) a ocet (nejlépe bílý). Antibakteriální a antivirové schopnosti pak poskytnou esenciální oleje, které si zároveň poradí s pachem a špínou. No a samozřejmě podložku i celou místnost nádherně provoní, osvěží a jednoduše vás nalákají ke cvičení.

sprej jogamatka (2)

Rozhodně není třeba sebe samé limitovat pouze jednou vůní. Namíchejte si třeba tři varianty a spreje volte podle momentální nálady, typu cvičení nebo efektu, který od spreje očekáváte. Mnou prověřené a oblíbené kombinace jsou tyto:

–          Čistící: tea tree (20 kapek) + citron či citronovátráva (20 kapek)

–          Osvěžující: rozmarýn (15 kapek) eukalyptus (15 kapek) + grep (15 kapek)

–          Uzemňující: bergamot (15 kapek) + levandule(25 kapek) + pačule (10 kapek)

Spreje můžete s libostí použít i na další pomůcky, jako jsou jógové bloky a popruhy. Pojďme se pustit do voňavého čištění!

Čisticí sprej na podložku na cvičení s antibakteriálními účinky

Lahvička o objemu 60 ml

Co je na to potřeba?

–          1 lžíce základu na výrobu parfému

–          1 lžíce (bílého) octa

–          40-50 kapek esenciálních olejů*

–          destilovaná nebo květová voda na dolití

–          sprejovka o objemu 60 ml nebo několik menších lahviček s rozprašovačem

Jak na to?

Připravte si lahvičku, do ní nakapejte zvolené esenciální oleje a přidejte základ na výrobu parfému (vysokoprocentní alkohol). Lahvičku dobře uzavřete, protřepejte a dejte esenciálním olejům pět až deset minut času na to, aby se mírně rozpustily v alkoholu. Poté lahvičku otevřete, přidejte ocet a dolijte dostatečným množstvím květové nebo destilované vody. Lahvičku uzavřete a před každým použitím dobře protřepejte.

sprej jogamatka

Po každém (nebo před každým) cvičením sprejem štědře poprašte podložku a pomůcky, volitelně otřete hadříkem a před srolováním nechte svoji podložku ideálně pár minut dýchat.

Poznámky

Ne všechny jógamatky dobře snáší esenciální oleje, alkohol nebo ocet. Proto před prvním plošným nastříkáním sprej vyzkoušejte na malém místě podložky a zjistěte, zda si materiál a sprej budou rozumět.

Sprej neobsahuje žádný solubilizér či emulgátor, proto nezapomínejte na řádné protřepání před každým použitím.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *