Jak vyrobit domácí prací prášek II.

Před časem jsme zde uvedli návod na oblíbený prací sliz a váš ohlas byl velice pozitivní. Děkujeme všem za vaše pochvalné mejly, jde vidět, že si domácí prací prášek našel rychle své uplatnění.

Jeden z ohlasů je i od paní Petry a protože je to zajímavá alternativa k mýdlovému slizu, rozhodli jsme se recept zveřejnit. Tedy, pro koho byla překážka mýdlový sliz, zde je suchá varianta pracího prášku od paní Petry(Ubytování U černých ovcí):

Domácí prací prášek používám už delší dobu a kupodivu vše dopadlo nad mé očekávání. S práškem jsem moc spokojená, cena je neskutečná, vím v čem peru a vím co vypouštím do odpadu:-), nově jsem taky objevila kouzlo octa jako aviváže a s přidáním pár kapek voňavé silice mi prádlo krásně voní. Pro ty, které jsem snad právě zaujala a prášek by si chtěli vyrobit taky:

Takže, co na výrobu domácího pracího prášku na barevné prádlo budete potřebovat:

Mýdlo – čas od času dostanu nějaké to dárkové balení olivového mýdla …  a ejhle jeho chvíle přišla … nastrouhám si ho na jemno na struhadle (zhruba asi 150g) nebo je možnost jít do už nastrouhaného marseillského mýdla.

Pak k tomu přimíchám práškovou sodu na praní (1kilo) ……….                 …..A JE TO:-)

dávkování… tak já dávám zhruba tak 2-3lžíce přímo do bubnu, už se mi stalo, že jsem v zásobníku po ukončení pracího procesu našla sodovou kostu:-), takže raději přímo do bubnu.

Takže, co na výrobu domácího pracího prášku na bílé prádlo budete potřebovat:            

vše je stejné, jako u prášku na barevné prádlo, jen ještě kromě sody smíchané s mýdlem přidáte perkarbonát sodný a taed. Taed slouží jako aktivátor perkarbonátu sodného. Normálně funguje perkarbonát až nad 60°C a když perete při nižších teplotách, tak se přidá aktivátor taed a můžete prát na 40°C.

Tedy smíchám si 1 kilo perkarbonátu sodného a 100 g taedu. A pak už jen dávkuju do bubnu 2-3 lžíce uhličitanu sodného smíchaného s mýdlem (příprava podle verze na barevné prádlo) + 2 lžíce perkarbonátu smíchaného s taedem (pokud peru prádlo bílé).

Tedy malé shrnutí:

Prací prášek na barevné prádlo:

uhličitan sodný + nastrouhané mýdlo (2-3 lžíce)

Prací prášek na bílé prádlo:

uhličitan sodný + nastrouhané mýdlo (2-3 lžíce)  k tomu perkarbonát sodný + taed (2 lžíce)

Aviváž

dvě lžičky octa smíchám s vodou (přidejte tolik vody, kolik dávkujete normálně aviváže) a k tomu pár kapek vůně (výborná je pomerančová nebo mandarinková silice)

Sadu na výrobu tohoto pracího prášku najdete zde.

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

13 komentářů u „Jak vyrobit domácí prací prášek II.

 1. Dobrý deň, chcem sa opýtať, či uvedené množstvo Taedu s perkarbonatom je správne? Pri výrobku v e-shope uvádzate odporúčané množstvo na 1kg perkabonatu 50 g Taedu…a tu je na 1kg 100g.Tak neviem, či ide o preklep 😀 alebo je to O.K

   • Dobrý den, smíchala jsem podle návodu výše a přehlédla poznámku o překlepu. Je velký problém, že mám 10% taedu?
    Děkuji za odpověď .

 2. Při výrobě na bílé prádlo ,udělala jsem vše jako na bervné prádlo,ale jak jsem do toho nasypala tead a ten perkarbonat začalo to hrozně pěnit jak hrnečku vař pořád to pěnilo a přetékalo,to se má jen mýdlo nastrouhat a smíchat se vším,nebo na to bílé prádlo se to musí sypat do studeného gelu byl to docela mazec jak to pěnilo a přetékalo,děkuji.-)

  • Jedná se o jiný poměr, do slizu přidáváte vodu, do suché varianty ne a tak se jedná o jiný poměr surovin.

   • tak jsem prášek ve vámi doporučeném poměru vyzkoušela a prádlo mám šedé. Jak lze prosím oživit barvy? Děkuji

 3. Dobrý večer, mám dotaz ohledně prášku na bílé prádlo.
  Můžu do směsi: soda a mdlo vmíchat prekarbonát sodný a Taed a mít smíchané dohromady v jedné doze?
  Děkuji.

  • osobně doporučuji raději taed a perkarbonát přidat až přímo do bubnu, vyhnete se takk nepříjemné reakci „hrnečku vař“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *