Před časem jsme zde uvedli návod na oblíbený prací sliz a váš ohlas byl velice pozitivní. Děkujeme všem za vaše pochvalné mejly, jde vidět, že si domácí prací prášek našel rychle své uplatnění.
Jeden z ohlasů je i od paní Petry a protože je to zajímavá alternativa k mýdlovému slizu, rozhodli jsme se recept zveřejnit. Tedy, pro koho byla překážka mýdlový sliz, zde je suchá varianta pracího prášku od paní Petry(Ubytování U černých ovcí):
Domácí prací prášek používám už delší dobu a kupodivu vše dopadlo nad mé očekávání. S práškem jsem moc spokojená, cena je neskutečná, vím v čem peru a vím co vypouštím do odpadu:-), nově jsem taky objevila kouzlo octa jako aviváže a s přidáním pár kapek voňavé silice mi prádlo krásně voní. Pro ty, které jsem snad právě zaujala a prášek by si chtěli vyrobit taky:
Takže, co na výrobu domácího pracího prášku na barevné prádlo budete potřebovat:
Mýdlo – čas od času dostanu nějaké to dárkové balení olivového mýdla … a ejhle jeho chvíle přišla … nastrouhám si ho na jemno na struhadle (zhruba asi 150g) nebo je možnost jít do už nastrouhaného marseillského mýdla.
Pak k tomu přimíchám práškovou sodu na praní (1kilo) ………. …..A JE TO:-)
dávkování… tak já dávám zhruba tak 2-3lžíce přímo do bubnu, už se mi stalo, že jsem v zásobníku po ukončení pracího procesu našla sodovou kostu:-), takže raději přímo do bubnu.
Takže, co na výrobu domácího pracího prášku na bílé prádlo budete potřebovat:
vše je stejné, jako u prášku na barevné prádlo, jen ještě kromě sody smíchané s mýdlem přidáte perkarbonát sodný a taed. Taed slouží jako aktivátor perkarbonátu sodného. Normálně funguje perkarbonát až nad 60°C a když perete při nižších teplotách, tak se přidá aktivátor taed a můžete prát na 40°C.
Tedy smíchám si 1 kilo perkarbonátu sodného a 100 g taedu. A pak už jen dávkuju do bubnu 2-3 lžíce uhličitanu sodného smíchaného s mýdlem (příprava podle verze na barevné prádlo) + 2 lžíce perkarbonátu smíchaného s taedem (pokud peru prádlo bílé).
Tedy malé shrnutí:
Prací prášek na barevné prádlo:
uhličitan sodný + nastrouhané mýdlo (2-3 lžíce)
Prací prášek na bílé prádlo:
uhličitan sodný + nastrouhané mýdlo (2-3 lžíce) k tomu perkarbonát sodný + taed (2 lžíce)
Aviváž
dvě lžičky octa smíchám s vodou (přidejte tolik vody, kolik dávkujete normálně aviváže) a k tomu pár kapek vůně (výborná je pomerančová nebo mandarinková silice)
Sadu na výrobu tohoto pracího prášku najdete zde.
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či uvedené množstvo Taedu s perkarbonatom je správne? Pri výrobku v e-shope uvádzate odporúčané množstvo na 1kg perkabonatu 50 g Taedu…a tu je na 1kg 100g.Tak neviem, či ide o preklep 😀 alebo je to O.K
Dobrý den, dávkuje se 5% tedy 50g na 1 kg, jde o překlep. Děkuji a mějte se krásně!
Dobrý den, smíchala jsem podle návodu výše a přehlédla poznámku o překlepu. Je velký problém, že mám 10% taedu?
Děkuji za odpověď .
Při výrobě na bílé prádlo ,udělala jsem vše jako na bervné prádlo,ale jak jsem do toho nasypala tead a ten perkarbonat začalo to hrozně pěnit jak hrnečku vař pořád to pěnilo a přetékalo,to se má jen mýdlo nastrouhat a smíchat se vším,nebo na to bílé prádlo se to musí sypat do studeného gelu byl to docela mazec jak to pěnilo a přetékalo,děkuji.-)
důležité je perkarbonát a taed přidat až před použitím, dávám ho přímo do bubnu.
DĚKUJI VELMI ZAJÍMAVÉ JE MOŽNO SI TO NĚKDE OBJEDNAT,BYLO BY TO SUPER DĚKUJI SZYMANSKÁ
Dobrý den,
všechny ingredience koupíte přímo na http://www.eshop.ekokoza.cz
Dobrý den, proč se dává do prášku kilo sody a do slizu daleko méně?
Jedná se o jiný poměr, do slizu přidáváte vodu, do suché varianty ne a tak se jedná o jiný poměr surovin.
tak jsem prášek ve vámi doporučeném poměru vyzkoušela a prádlo mám šedé. Jak lze prosím oživit barvy? Děkuji
Dobrý večer, mám dotaz ohledně prášku na bílé prádlo.
Můžu do směsi: soda a mdlo vmíchat prekarbonát sodný a Taed a mít smíchané dohromady v jedné doze?
Děkuji.
osobně doporučuji raději taed a perkarbonát přidat až přímo do bubnu, vyhnete se takk nepříjemné reakci „hrnečku vař“
Mám po použiti prášku šedý povlak na sbírkách pračky a také na bubnu. Čím to je?