Jak vyrobit semínkové koule pro ptáčky – domácí vegan varianta i klasika z loje

Jednoduchý návod na výrobu domácích lojových i čistě rostlinných koulí pro ptáky a další zvířectvo bez plastových sítěk za použití formy na svíčky nebo šumivky. Smysluplná zábava pro velké i malé!

Obrázek1

Opět přišel čas, kdy je třeba vzpomenout na ptáčky v zahradách a snad i v lesích a potěšit je trochou výživy navíc. Semínkové koule nebo jiné závěsné dobroty na bázi tuku, semen, obilovin a sušeného ovoce ptáčci milují. A my zase milujeme tu příjemnou podívanou na létavého kamaráda pochutnávajícího si na dobrotách a hřejivý pocit sounáležitosti s přírodou.

Semínkové koule, často bohužel v plastové síťce, dnes můžeme koupit skoro v každém supermarketu. Nás ale baví vyrábět je doma. Práce s tukem a semínky je barevná, zábavná a voňavá a poskytuje smysluplnou hravou činnost malým i velkým dětem a dospělým. Obzvlášť když výrobu doplní i společná procházka do přírody s cílem zavěšení potravy na stromy a vyprávění si o lese, zvířátkách a vzájemné pomoci. Tvoření semínkových dobrot pak zvládne být i několikadenním programem 🙂

Zejména jste-li osobami preferující produkty rostlinného původu, jistě oceníte i naši veganskou verzi semínkové výživy pro zvířectvo.

Obrázek2

Klasické ptačí koule vyrobené z loje – živočišného tuku – určitě znáte. My jsme ale hledali alternativu rostlinnou. A našli! Lůj výtečně nahradí kokosový tuk. Výborně se s ním pracuje, parádně pracuje a dle odborníků je pro ptáčky zcela bezpečný a velmi prospěšný.

Obrázek3

Jako forma přepychově poslouží forma na výrobu svíček, se kterými se díky otvoru pro knot pracuje nejlépe, ale tvoření zvládnete i s formou na šumivky či jinými silikonovými formičkami. Pokud nemáte ani jedno, určitě vymyslíte i další způsob – my jsme vyzkoušeli i plastový obal od sušenek, který před vyhozením do žlutého kontejneru alespoň dostal další využití.

Připravte si mísy, přírodní provázky a formičky. Jdeme míchat!

Obrázek4

Domácí semínkové koule pro ptáky

Co je na to potřeba?

–          kokosový tuk (nebo lůj)

–          arašídové máslo (křupavé)

–          ovesné vločky a další obiloviny

–          směs semen a zrní = loupaná i neloupaná slunečnice, dyně, jáhly, otruby, pohanka, krupky atd.

–          směs ořechů: vlašské ořechy, mandle, kešu

–          sušené ovoce: datle bez jader, rozinky atd. (spíše méně než více)

Obrázek5

+ forma na svíčky (Modré formy na svíčku, koule nebo Plastová forma na svíčku, vajíčko), forma na šumivky (Forma na šumivky, plast nebo Nerezová forma na šumivky či Silikonová forma, donut)

Jak na to?

Tuk a arašídové máslo (používáte-li ho) na nižší teplotě rozpusťte v kastrůlku a přimíchejte zbytek suchých dobrot. Nám se osvědčil poměr 1,5 dílu tuku na 2 díly sypké směsi. Promíchejte a chvíli počkejte, až suché suroviny absorbují část tekutého tuku a vše se hezky spojí a začne „lepit“.

Mezitím si připravte formy, do kterých otvorem na knot provlékněte provázky (při použití forem na svíčky), případně si provázky pouze připravte (při použití jiných forem).

Obrázek6

Lepivou směsí naplňte obě poloviny formy (na svíčky a na šumivky) a poté poloviny spojte k sobě. Pokud jste vybrali formu jiných tvarů, naplňte celou formu. Záleží na vás, zda chcete provázek ukotvit dovnitř nebo zda provázkem obvážete hotové kusy.

Obrázek7

Směs nechte ve formách v chladu ztuhnout – v mrazáku, v lednici nebo jednoduše za oknem při chladném počasí.

Obrázek8

Až bude směs tvrdá, vyjměte nebo vyloupněte hotové semínkové dobroty z forem, je-li třeba, obvažte provázkem a zavěste na stromy.

Obrázek9

Ať se vám vše spojené s výrobou líbí!

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *