Jednoduché sérum s niacinamidem pro všechny typy pleti – jak vyrobit pleťové sérum?

Jak vyrobit multifunkční pleťové sérum s niacinamidem, které výrazně prospěje všem typům pleti – snižuje tvorbu akné, projasňuje pleť, bojuje proti hyperpigmentaci i vzniku vrásek a viditelně zlepšuje vzhled pleti? Jednoduše! Hotovo je do 5 minut a potřeba je pár ingrediencí!

Obrázek1

Pokud se zajímáte o pleťovou kosmetiku, pravděpodobně vám látka niacinamide, čili vitamin B3, a produkty, jejichž je součástí, něco říká. Niacinamide je parádní multifunkční aktivní složka, která viditelně zlepšuje vzhled, tón a strukturu pleti a v pečující kosmetice má nezastupitelné místo.

V poslední době je o něm slyšet víc a víc, a to zejména pro rostoucí popularitu značky The Ordinary, jejíž zářící hvězdou je právě niacinamidové sérum. A my se nedivíme.

Niacinamide se postará o sjednocený tón pleti tím, že prokazatelně snižuje začervenání, zamezuje vzniku hyperpigmentace a zmizíkuje flíčky na pleti včetně jizviček po akné; podporuje tvorbu kolagenu, čímž bojuje proti projevům stárnutí pleti, jako jsou jemné vrásky nebo ztráta pevnosti; reguluje produkci mazu; stahuje rozšířené póry a minimalizuje tvorbu akné. Zároveň pokožku chrání před nepříznivými vlivy životního prostředí a činí pleť odolnější. Niacinamide se zkrátka hodí pro všechny typy pleti a prospěšný bude všem.

Jeho dalšími nespornými výhodami jsou jednoduché a velmi variabilní použití, levná cena a skvělá dostupnost.

Což nás přivádí k tomu hlavnímu… výrobě niacinamidového séra.

Svoje niacinamidové sérum si totiž zvládnete umíchat sami. Za pár minut. Bez špinavého nádobí. A za zlomek ceny, za kterou se séra z něj běžně prodávají.

Obrázek2

Potřeba je na něj, samozřejmě, niacinamide. Niacinamide je jemný bílý prášek, který se rozpouští ve vodě. Sérum bude tedy na bázi vody.

Vodou může být destilovaná voda nebo, lépe, hydrolát či voda květová – ta séru dodá další skvělé schopnosti a účinky, a navíc jemnou vůni. Vybírat můžete z mnoha druhů a sérum si tak doladit přímo pro svůj typ pleti a požadované vlastnosti.

–          My jsme při výrobě sáhli po vodě vilínové, která je vhodná pro mastnou a problematickou pleť.

–          Blahodárně na problematickou nebo kožními nemocemi sužovanou pleť bude působit také tea tree hydrolát.

–          Uklidnění, regeneraci a osvěžení nejen díky charakteristické vůni přinese voda růžová.

–          Máte-li pleť mastnější, lesklou a s výrazně rozšířenými póry, určitě sáhněte po vodě z rozmarýnu.

–          Suchou, citlivou a namáhanou pleť potěší voda z pomerančového květu, neroli.

–          O rozzáření a tonizaci pleti se postará voda levandulová.

–          Zjemnění, rozjasnění a úlevu od vyrážek pleti přinese voda z gerania, muškátu.

–          Unavená, zašedlá a podrážděná pleť si zaslouží vodu chrpovou.

–          Výrazné osvěžení, hydrataci a zvýšení pružnosti podpoří voda z aloe vera.

Aby se sérum dobře a příjemně nanášelo, dostalo hedvábnou texturu, jakousi pružnost, bohatost a „tvar“, přidáme xantanovou gumu, přírodní aktivní látku, která nejen že sérum velmi pěkně zahustí, ale navíc, dle některých studií, pomůže na pleti „zamknout“ vodu a hydratovat ji.

Obrázek3

Naprosto přepychovou vlastností xantanové gumy je její funkčnost za studena – pro zahuštění není třeba produkt zahřívat. Prostě jí do směsi zamícháme za pokojové teploty a v blesku ji tak zahustíme.

V našem séru najdete ještě inulin – rostlinnou vlákninu, která v kosmetice působí jako přírodní kondicionér, a to jak pro pleť, tak pro vlasy. Hydratuje, uhlazuje, změkčuje a zjemňuje. Přestože ho doporučujeme, sérum bude parádní i bez něj.

Protože mícháme sérum na bázi vody, je potřeba použít konzervant, který se postará o to, že se produkt nebude kazit. Požíváme Leucidal, 100% přírodní konzervant, jehož původ je podle nás velmi sympatický – vyrábí se totiž fermentací ředkviček. Leucidal zastoupí i jiné konzervanty, třeba Cosgard nebo Dermosoft.

Obrázek4

A to je všechno. Pro parádní, multifunkční sérum, které udělá dobře každému typu pleti, stačí čtyři nebo pět surovin. Tak si ho pojďte umíchat!

MULTIFUKNČNÍ PLEŤOVÉ SÉRUM S NIACINAMIDEM (4%)

Co je na potřeba?

pro cca 50 ml séra

–          2 gramy (4 %) niacinamidu

–          0,5 gramu (1 %) inulinu

–          0,5 gramu (1 %) xanthanové gumy

–          0,3 gramy (0,6 %) konzervantu Leucidal

–          46,7 gramů (93,4 %) květové vody (destilované vody)

Jak na to?

Připravte si nádobku a odvažte si do ní všechny suroviny. Nelekejte se – nejprve se vytvoří bílé „cucky“, které zprvu nepůjde rozmíchat. Proto nádobku zakryjte čistým hadříkem, víčkem nebo alobalem a směs v ní nechte několik minut odpočívat. Ingredience nasají vodu a začnou se rozpouštět. Po několika minutách dobře promíchat, dokud směs nebude hladká a jednotná.

Obrázek5

Hustotu séra mírně ovlivníte intenzitou míchání – chcete-li sérum tužší, sérum šlehejte nebo pro míchání použijte tyčový mixér. Případně hustotu zvýšíte přidáním špetky xantanové gumy. Naopak, chcete-li sérum tekutější, jednoduše jej nařeďte kapkou květové (destilované) vody.

Jakmile dosáhnete příjemné konzistence, pomocí trychtýře přelijte sérum do zvolených nádobek – doporučujeme lahvičky s pipetkou nebo s pumpičkou.

Obrázek6

Jak to použít?

Sérum používejte na vyčištěnou pleť ideálně ráno a večer před nanesením krémů nebo olejů.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u „Jednoduché sérum s niacinamidem pro všechny typy pleti – jak vyrobit pleťové sérum?

  1. Dobrý den, zajímalo by mě, jak se liší výroba tohoto séra od séra s vitamínem C. Vím pouze, že vitamín C je také rozpustný ve vodě, je dobré jej spojit kvůli konzervaci a posílení účinků s vitamínem E a při výrobě je nutné sledovat pH. Nevím ale, jak případně docílit správného pH (6,5-7) u séra založeného na vitamínu C. – Čím vyrovnat na správnou úroveň.
    Předem moc děkuji za odpověď!

    • Ještě jednou dobrý den, pokusila jsem se odpověď najít ještě jinde na internetu a ještě víc jsem se zmátla, co se pH vitamínu C použitého na pleť týče. Dočetla jsem se, že optimální pH pro správné vstřebávání je 3,5 a v případě citlivé pleti 5-6. Obecně ale asi platí, že kyseliny mají pH menší jak 7 a jemné produkty by se měli blížit neutrálnímu pH 7?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *