Křemelina – co to je, jak s ní očistit tělo a mnoho dalšího

Co když Vám povím, že existuje prášek, který zvládne zatočit s různými škůdci v domácnosti a zároveň pomůže Vašemu zažívání nebo podpoří růst vlasů a nehtů? Co to je za zázrak? Tak prosím, křemelina!

Křemelina se Vám bude hodit na spoustu věcí, proto ji mějte doma vždy při ruce. Je ale třeba rozlišovat mezi jejími dvěma druhy. Ty se totiž vyznačují zásadními rozdíly.

křemelina

Co to je?

Křemelina je sypká hornina, jemňoučký prášek vzniklý z určitého druhu řasy, přesněji z jejích schránek. Používáme ji hlavně pro:

Obsah křemíku: V křemelině (jak už název napovídá) najdeme obrovské množství křemíku, tedy minerálu, který potřebujeme pro to, aby naše nehty, vlasy i kůže nejen pěkně vypadaly, ale hlavně byly zdravé.

Její tvrdost: Skoro jako diamant. Křemelinu a diamant na stupnici tvrdosti dělí jen dva stupně. Představit si ji můžete jako spoustu malinkých trubiček s dírkami (pod mikroskopem je moc hezká, mrkněte na ni😊).

Je to záporák: Křemelina, respektive ty roztomilé částečky, mají velmi silný negativní náboj. To z křemeliny dělá skvělého všestranného pomocníka.

O křemelině je ale nejdůležitější vědět, že není křemelina jako křemelina. Musíme rozlišovat křemelinu určenou pro průmyslové využití, kterou jíst ani používat nechceme, a křemelinou, která má označení food grade nebo potravinářská. To totiž ukazuje, že je vhodná pro konzumaci člověkem. Právě potravinářská křemelina se běžně používá jako protispékavá látka, pro čištění piva i vína a najdete ji třeba ve složení zubní pasty. Pravděpodobně jste tedy už někdy křemelinu snědli, aniž byste si toho všimli. 😊

Co to umí

Z křemeliny dělá výbornou věc právě její záporný náboj. Díky němu je křemelina schopná přitáhnout a zatočit s látkami, které jsou nabity kladně, a to jsou většinou právě ty ošklivé věci, které v těle, ani jinde nepotřebujeme.

Křemelina je sice jemný prášek, když se na ni ale podíváme hodně zblízka, mají její částečky velmi ostrou strukturu. Pro to je křemelina doslova zabijákem všemožných škůdců, kterým naruší vnější kostru, a ti pak zemřou na dehydrataci… Lidé a zvířata ovšem zůstanou zcela živí a nepoškození. (Že je naprosto bezpečná i pro těhotné nebo kojící maminky je potvrzeno Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv, nemusíme se ničeho bát 😊). Pořád ale mluvíme o křemelině potravinářské, průmyslová křemelina je nebezpečná a měli bychom se jí vyhnout.

Co s tím?

S křemelinou toho zvládneme spoustu. Ještě mnohem víc, než je v článku uvedeno!

Zdroj křemíku

Vysoký obsah křemíku činí z křemeliny skvělý prostředek pro podporu růstu a kvality vlasů, pleti a nehtů. Křemelina je křemíkem tvořena zhruba ze 85 %, zbytek představuje asi 20 stopových prvků, které z běžného jídla prakticky nejsme schopni přijmout. Máte-li lámavé a suché vlasy, třepí se Vám nehty a kůži máte šupinkatou, může za to možná nedostatek křemíku. Zkuste křemelinu!

Že je křemík výborný na vlasy a nehty už jste asi věděli, co Vás ale možná překvapí je i fakt, že křemík bojuje proti těžkým kovům, které bohužel máme každý ve svém těle (kuk). Proč tedy tělu trochu neulevit?

Přírodní cesta, jak se zbavit domácích škůdců

Jestli Vás doma (i v těle) trápí různí škůdci či hmyz, ale nechcete proti nim bojovat chemickou cestou, křemelina je skvělým přírodním prostředkem, který Vám s nimi pomůže. Efektivně a mírně odstraní škůdce a hmyz cestou mechanickou, ne chemickou, proti které si obvykle tyhle škodlivé a nechtěné organismy vypěstují odolnost.

Většina pesticidů a různých sprejů proti hmyzu a škůdcům fungují tak, že je prostě otráví. Co je ale smrtelně nebezpečné pro miniaturní zvířátka, logicky nemůže být zdraví prospěšné pro zvířátka větší a samozřejmě ani pro lidi. Křemelina funguje jinak. Zlým malým potvůrkám poškodí schránku (a je s nimi amen), domácím mazlíčkům nebo lidem ale nic špatného neprovede, právě naopak.

Jak na blechy

Máte-li doma pejska, kočku nebo jiného miláčka, nejspíš už jste se s blechami setkali. Když Vaše zvíře napadnou blechy, několikrát denně zapracujte křemelinu do jeho srsti, vynechte ale oblast očí a čumáku (v téhle oblasti buďte opravdu opatrní). Tenhle postup je i skvělou prevencí proti blechám a jiným škůdcům, co by se mohli zabydlet v srsti nebo pelechu Vašich mazlíků. Po každém výletě v lese nebo na louce proto zvířecí srst jednoduše křemelinou poprašte a ušetříte si možné pozdější trápení s bleší invazí.

Pokud už se u Vás blechy rozmohly, určitě je vyžeňte i ze zvířecího příbytku. Spí-li Váš zvířecí miláček doma, vyčistěte i koberce. Všechno, kde by se mohly blechy uchytit, posypejte křemelinou, zapracujte ji do povrchu a asi za hodinku vysajte. Pokud možno, opakujte vícekrát denně, několik dní za sebou. Abyste křemelinu zbytečně nevdechovali, raději u tohoto procesu mějte přes nos a ústa šátek nebo masku.

Jak na roztoče a štěnice

Podobně pomocí křemeliny zatočíte i s roztoči nebo štěnicemi v posteli. Pokaždé když budete měnit povlečení, křemelinu nasypejte na matraci a asi po hodině vysajte.

Detoxikace

A jsme zase u těch zákeřných toxinů. Mnoho zdrojů uvádí, že křemelina je schopná bojovat proti mnoha látkám, které v našich tělech dělají neplechu. Může za to kombinace schopností křemíku a už zmiňovaného záporného náboje. Díky tomu křemelina působí i jako prostředek proti stárnutí (volné radikály, s kladným nábojem, křemelina přitáhne a zbaví se jich).

Dávkování:

Pro dospělé je vhodná 1 polévková lžíce denně, dětem stačí lžička čajová (stejně ale začínejte s mírnějším dávkováním, dospělí s 1 čajovou lžičkou, děti s čtvrt nebo půlkou čajové lžičky). Pro nejlepší očistné účinky je křemelinu konzumujte na lačno, rozmíchanou v trošce vody, tak hodinku před jídlem. Tak postupujte 10 dní a pak si dejte od křemeliny zase 10 dní oddych. Křemelina bude skvěle působit (hlavně pro doplnění křemíku), i když ji přidáte do kaše, džusu, jogurtu nebo smoothie.

Proti přemnoženým parazitům a bakteriím

Studii, která by se zabývala vyloženě přemnožením bakterií a parazitů v lidském těle a účinků křemeliny, pravděpodobně ještě nikdo neprovedl, ale rozhodně je tento fakt doložen studiemi o blahodárném efektu křemeliny na zvířatech. Nejznámější je ta, kdy díky křemelině ubylo parazitů v tělech slepiček, které pak snášely mnohem kvalitnější vejce (kuk)😊.

Mnoho lidí vnitřně užívá křemelinu jako bojovníka proti různým nežádoucím parazitům a bakteriím ve střevech.

Plíseň i pleť

Křemelina přirozeně vysušuje a odvádí vlhkost. To se hodí, pokud se trápíte s plísní na nohou. Trochu křemeliny vsypte každý den do ponožek a plíseň Vás ještě ráda opustí. Máte-li mastnou pleť, přidejte křemelinu i do domácích pleťových produktů, třeba do masky. Zbaví pleť přebytečného mazu.

Křemelinu nevdechovat!

Potravinářská křemelina, na rozdíl od té průmyslové, není pro člověka, ani zvíře nijak nebezpečná. Stále bychom ale měli být opatrní, když budeme s křemelinou pracovat, zejména, pokud jí bude větší množství. Při vdechnutí by totiž mohla způsobit podráždění sliznice.

Reakce na detox, očistu, změnu

Při detoxu nebo očistě můžete mít zprvu nepříjemné pocity, které jsou způsobeny odumíráním parazitů, bakterií a tak dále. Proto je důležité vždy postupovat pomalu a zbytečně tělo nestresovat rychlou a náročnou změnou. A samozřejmě, hlavně pokud Vás trápí nějaká závažnější nemoc, jste budoucí maminka, kojíte nebo jste dříve narození, než se do očisty pustíte, poraďte se s lékařem.

Už jste o křemelině slyšeli? Nebo ji dokonce používali? Jak?

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u „Křemelina – co to je, jak s ní očistit tělo a mnoho dalšího

  1. Křemelina pro zvířata je také zázračná při boji s čmelíky v kurníku !!! Za chemii jsem vloni dal asi 3,500,- a nic. Pak jsem ze zoufalství zkusil křemelinu, protože jde nasypat i přímo na slepici + do hnízd, do krmení.
    Výsledek úžasný ! Nepůsobí ihned, ale za pár dní je po nich. Zaručeně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *