Křemelina potravinářská – detoxikace

V poslední době se stává populární očista pomocí křemeliny. Často se také mluví o odčervení, kdy se křemelina používá proti střevním parazitům. Pokusím se trošku osvětlit o co se tedy vlastně jedná:

Co to vlastně křemelina je?

Křemelina je nezpevněná (sypká) hornina, která je tvořena většinou opálovými schránkami rozsivek (jednobuněčné řasy), dle nichž se označuje též jako rozsivková zemina. Dalším používaným názvem je diatomit, zahrnující horniny složené z diatom (schránek rozsivek) různého stupně zpevnění. Sypké se označují křemelina (diatomová zemina).

Složení křemeliny:

křemelina obsahuje až 90% přírodního oxidu křemičitého SiO2, který je organickým zdrojem rostlinného křemíku. Dále obsahuje 28 základních minerálů a stopových prvků jako například vápník, hořčík, draslík, sodík, zinek, měď, železo, stříbro, molybden, fosfor, chrom a další.

Na co je křemelina vhodná?

Křemelina dodává tělu křemík, což je základní stavební kámen našeho organismu, odstraňuje parazity ze střev a zbavuje ho plísní a hlenů, používá se na detoxikaci a působí na odolnost imunitního systému. Velice dobře působí na vlasy a nehty a zvyšuje elasticitu pokožky. Pomáhá odstranit z těla nežádoucí bakterie.

 

 

1. Absorbuje – Naprostředním obrázku (v přílohách) vidíte 7000x zvětšenou křemelinu.  Má tvar válečků plných malých otvorů. Tyto válečky mají velice silný negativní náboj. Jak se tyto miliony malých válečků pohybují skrze žaludek a trávicí trakt přitahují a absorbují bakterie, houby, prvoky, viry, pesticidy a zbytky jiných chemických látek, E-Coli a těžké kovy. Tyto toxiny jsou chyceny a vyplaveny ven z těla. Kromě toho jsou i větší paraziti, kteří mohou žít v trávicím ústrojí poškozeni křemelinou a později vyloučeni z organizmu. Všechny tyto aktivity vedou k mnohem zdravějšímu tělu. Mnoho konzumentů říká, že se prostě cítí lépe.

2. Čistí – Křemelina je velmi tvrdá. Na stupnici tvrdosti, kde je diamant na stupni 9, tak křemelina je na 7 stupni. To je velmi důležité, protože jak tyto miliony drobných, tvrdých a ostrých válců křemeliny, prochází tenkým a tlustým střevem, a čistí jejich stěny. Po pouhých několika měsících užívání křemeliny, už není stěna střeva potažená hlenem a v něm usazenými plísněmi.

2A) Pravidelné pohyby střev (to je nejčastější poznámka, kterou zmiňují uživatelé )

2B) Zdravější střevo. To je obzvláště důležité, jak stárneme. Čistým zdravým tlustým střevem zabráníme tvorbě polypů, rakovině a vředů.

2C) Mnoho uživatelů hlásí po užívání křemeliny zvýšenou energii a sníženou potřebu spánku. To je dosaženo tím, že se potraviny a živiny lépe vstřebávají do krevního oběhu. Přes znečištěné tlusté střevo se mnoho živin a potřebných látek nevstřebá.

3. Vyživuje – Křemelina obsahuje 15 přirozeně se vyskytujících minerálů, které jsou vynikající pro tělo. Tyto minerály podporují zdravější a lesklejší vlasy, kůži a nehty. Přísun minerálů do organizmu poskytne tělu více dobré energie a vytrvalosti.

Malé množství křemeliny se dostane a vstřebává do krevního oběhu jako oxid křemičitý. Jednou z výhod křemene je, že pomáhá ničit špatné tuky. Díky tomu někteří konzumenti zmiňují že pozorují snížení hladiny cholesterolu a i vysokého krevního tlaku.

Důležitý křemík

Křemelina je přírodní a organický zdroj rostlinného křemíku. Sladkovodní usazeniny diatomu jsou použitelné ke konzumaci jak pro zvířata, tak pro lidi, protože se jedná o nejčistší formu křemeliny. Ne všechna křemelina je vhodná ke konzumaci: například v Americe se nachází 600 ložisek křemeliny, ale jen čtyři ložiska jsou vhodné pro lidskou konzumaci podle standardů FDA. Většina lidí má nedostatek minerálního křemíku v organizmu, který je mezi jinými nezbytný pro vstřebávání a ukládání vápníku do kostí.

V dnešních obilovinách je nedostatek křemíku. Před lety, byl obsah oxidu křemičitého v našich potravinách přiměřený, ale s dnešními hybridy a pěstováním na vyčerpané půdě, je jen asi 1/3 oxidu křemičitého z celkové potřeby dodávaná v naší stravě. Užívání křemeliny je jednoduchým a levným způsobem, jak dostat potřebný křemík do vašeho těla.

Pro lidský organismus má křemík nezastupitelný význam. Je nezbytnou součástí mnoha enzymů řídících chemické reakce v našem těle. Spolu s vápníkem a hořčíkem přispívá ke stavbě pevných kostí a k tvorbě pojivových tkání (kůže, nehtů, vlasů), kterým dodává pevnost a pružnost. Je jedním ze základních stavebních kamenů svalových tkání. Má vysoké protizánětlivé účinky, zrychluje hojení ran a působí proti stárnutí kůže.

Nedostatek křemíku v organizmu způsobuje: zpomalení růstu a vývoje, větší lomivost a deformaci kostí, vypadávání a lomivost vlasů, lomivost a křehkost nehtů, osteoporózu, záněty pokožky, špatné hojení jizev a ran, větší přecitlivělost na chlad, špatný stav zubů a dásní, nedostatečná kondice chrupavek, vazů a šlach.

Pozitivní vliv křemíku na lidský organismus: posiluje imunitní systém; chrání před nebezpečnými volnými radikály (antioxidant); podporuje hojení ran; má protizánětlivé účinky, působí preventivně proti vzniku srdečních onemocnění; podílí se na stavbě kostí; je důležitý pro krásu vlasů, nehtů a pokožky; pozitivně se podílí na syntéze vitamínu B1 v lidském organismu; kontroluje přenos nervových impulsů; je prevencí osteoporózy; chrání před Alzheimerovou chorobou; tlumí škodlivý vliv hliníku na lidský organizmus; snižuje hladinu cholesterolu v krvi; má příznivý vliv na srdce a krevní oběh; pozitivně ovlivňuje močové cesty a funkcí ledvin; napomáhá léčbě kožních chorob; má pozitivní vliv na starší lidi a ženy v menopauze.

Křemelina DIATOM obsahuje přibližně 3% hořčíku, 33% křemíku, 19% vápníku, 5% sodíku, 2% železa a mnoho dalších stopových prvků jako jsou titan, bor, mangan, měď, zircon. Díky tomu je skvělým přírodním obohacením naší stravy.

Co je to Křemelina?

Křemelina je nezpevněná (sypká) hornina, která je tvořena většinou opálovými schránkami rozsivek (jednobuněčné řasy), podle nichž se označuje též jako rozsivková zemina. Dalším používaným názvem je diatomit, zahrnující horniny složené z diatom (schránek rozsivek) různého stupně zpevnění. Kromě schránek rozsivek a jejich úlomků jsou v křemelinách zastoupeny jílové minerály, nejčastěji kaolinit a illit.

Křemelina je velice jemnozrnný, práškovitý až jílovitý sediment. Je-li čistá, má bílou až krémovou barvu, bývá i nazelenalá, šedá, hnědavá dle příměsí.

Existuje více druhů křemeliny. Liší se od sebe čistotou a jemností. Lidé mohou používat POUZE KŘEMELINU nejčistší: KVALITY „HUMAN GRADE“ – určenou pro lidské použití. Křemelinu Human Grade – určenou pro lidskou konzumaci nabízíme v tomto e-shopu. Křemelina určená například na filtraci bazénů, křemelina pužívaná jako přírodní pesticid, ani křemelina určená pro zvířata není vhodná pro lidskou konzumaci!!! Naopak „naše“ křemelina HUMAN GRADE je použitelná i pro domácí zvířata a na ostatní použití.

Dávkování: 1-2 polévkové lžíce denně rozmícháme ve vodě/džusu nebo přidáme do nějaké potraviny, nejlépe běžné pokojové teploty, a zkonzumujeme. Diatom je bez chuti a jeho struktura je natolik jemná, že nezpůsobuje žádné nepříjemné pocity při konzumaci. Není třeba se bát předávkování, případný přebytek křemenu v těle je automaticky odstraněn ledvinami a střevy.

Lidé, kteří jsou těžce nemocní, používají dlouhodobě mnoho léků, mohou konzumaci konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, nebo terapeutem. Vzhledem k možné detoxikační reakci při čištění těla u nich doporučujeme začít s postupným dávkováním a odpovídajícím pitným režimem. To znamená začít prvních několik dní, nebo týdnů (je–li potřeba) s malými dávkami – ½ čajové lžičky denně a pít dostatek čisté vody, aby se toxiny mohly průběžně vyplavovat z těla. Postupně, pomalu zvyšovat dávky DE podle toho, jak se cítí. Tímto pozvolným dávkováním se předchází tomu, aby se spustily silnější detoxikační projevy, které by se mohly spustit vrchovatými polévkovými lžicemi.

Křemelina by se neměla přidávat do teplé vody, protože se následkem tepla krystaly roztopí a užívání křemeliny ztratí svůj detoxikační efekt. Křemelina se používá mnoha různými způsoby u vnějšího užití křemeliny může vysušovat kůži, ruce a nohy, myslete na to u sebe i u zvířat!

Upozornění: Křemík ani jeho běžné anorganické sloučeniny nejsou toxické, jsou natolik inertní, že projdou trávicím traktem zcela neporušeny. Problémy nastávají spíše při dlouhodobém vdechování mikroskopických částeček, větší opatrnost se při užívání křemeliny doporučuje u astmatiků, její vdechnutí může vyvolat astmatický záchvat. Dále musíme při užívání křemeliny dávat pozor, aby se nedostala do očí, může způsobovat suchost očí a zápaly. Nadměrné dávky křemíku se nesmí užívat v případě, kdy u pacienta byla prokázána přecitlivělost na křemík, nebo trpí-li vážnou poruchou činnosti ledvin, protože může zapřičinit vznik močových kamenů.

Informace v tomto textu jsou pouze pro vzdělávací a informativní účely. Nemají za cíl diagnostikovat, léčit ani působit jako prevence nemocí a jiných disharmonických stavů organizmu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

38 komentářů u „Křemelina potravinářská – detoxikace

 1. Dobrý ne, chtěla bych se zeptat na dávkování křemeliny pro kozy jako odčervovadlo.

  děkuji

  • Dobrý den,

   dáváme 2 lžíce na den na dospělou kozu. Buď rozpustit ve vodě nebo zamíchat do šrotu.

 2. Dobrý den,chci se zeptat zda přímo tuto potravinářskou křemelinu mohou užívat i lidé nebo zda pro člověka se má použít jiný druh křemeliny? Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den,

   moc děkuji za Vaše stránky, e-shop a návody. Vaše služby jsou velmi rychlé a kvalitní. Mám prosbu ohledně rady ke křemelině. Dá se používat vnitřně u dvouletého dítěte? Jaké by pak bylo doporučené dávkování? Je mi jasné, že atesty jako takové asi nebudou, ale myslím si, že jde vesměs o bezpečné doplňky, jen je třeba právě znát správné dávkování. Děkuji

    • Dobrý den, moc děkujeme za pochvalu, které si moc vážíme a budeme se i nadále snažit vás nezklamat. Co se týká křemeliny, není tam žádné omezení ani důvod, který by byl na závadu, jen bych s tím asi ještě posečkala. Přeci jen jsou to teprve dva roky, co se vše vytvořila a pokud to není úplně nutné a přímo není problém s vnitřním začervením, tak bych se přikláněla do mladého systému nezasahovat.

 3. Dobrý den,
  koupila jsem křemelinu v lékárně. Na obalu je napsané, že se má po 20-ti dnech užívání zase tolik dní vynechat a potom zase 20 dní užívat a to 3x do roka. Nikde na internetu se o tomto způsobu užívání nepíše. Jak se má tedy křemelina vlastně správně užívat?

  • To určitě není škodu, vždy je dobré křemelinu užívat jako kůru, tedy např 20dní v kuse a potom pauzu.

 4. Dobry den, pisete ze kremelina pro zvirata pusobi i na vnejsi parazity. Takze pokud ma moje venkovni kocka blechy, tak ji to mam nasypat do kozisku? Jak to ma prosim fungovat? Pusobi to i na skrkavky a tasemnice? Dekuji Kristyna

 5. Dobrý den,

  moc děkuji za Vaše stránky, e-shop a návody. Vaše služby jsou velmi rychlé a kvalitní. Mám prosbu ohledně rady ke křemelině. Dá se používat vnitřně u dvouletého dítěte? Jaké by pak bylo doporučené dávkování? Je mi jasné, že atesty jako takové asi nebudou, ale myslím si, že jde vesměs o bezpečné doplňky, jen je třeba právě znát správné dávkování. Děkuji

 6. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, zda křemelinu mohu užívat i v těhotenství (16tt) a jaké je doporučené dávkování?

  Děkuji vám za odpověď.

  • křemelina je doplňěk a sama o sobě vám nemůže nijak uškodit, jen obecně, ale je to jen můj pocit, bych se přikláněla k tomu, ze začátku těhotenství neužívat nic navíc. Dávkuje se 1-2 lžíce denně. Ale spíše bych vám radila počkat po porodu.

 7. Dobrý den, můžete mě zaručit, že vámi nabízená křemelína neobsahuje nadlimitní počet olova? Jako křemelína původem z Anglie od 4purelife s.r.o. Uvedeno na webu potraviny na pranýři.

 8. Dobrý den, pokud se doporučuje 20dní brát a 20 dní nebrat. Jak dlouho tento koloběh dodržet? 1/2 roku a pak třeba 1/2 roku vysadit? Tak aby nehrozily ledvinové kameny? Děkuji.

  • záleží spíše na každém, ale často se používá kombinace 20dní – vysadit – 20 dní a po půl roce zopakovat.

  • Dobry den Monika,
   ja osobne by som sa zamerala na obdobie jary ktroe je velmi vhodne na detoxikacne a cistiace kury. ale urcite neuskodi ani pocas roka.

 9. Dobry den,
  chtela bych se poradit jakym zpusobem odcervit skupinu sedmi divočáků, o vaze mezi 600 az 700kg. Dekuji za odpoved.

 10. Dobrý den,
  chtěla bych křemelinu zkusit hlavně na růst vlasů a proti padání,vlasy mi padají momentálně velmi hodně a to nepřeháním..bohužel jsem už s tím byla jednou na kožní,ale nic se nezjistilo..bohužel i přes rok se snažím doplňovat vitamíny z lékárny,ale nic moc..jak prosím použít.. prostě v kuse celý rok můžu brát nebo stejně jako píšete u detoxu s pauzou..?
  Moc díky za rychlou odpověd!

  • Dobrý den, určitě ji vyzkoušejte, doporučila bych pauzu, je to vždy lepší dát malou pauzu a zkuste ještě šampon s kofeinem.

 11. Dobrý den, podle toho co jsem četla, ne jen tady, se těším až křemelinu vyzkouším, už mám objednáno 🙂 Už půl roku mě trápí žaludeční nevolnost, někdy je období kdy to přestane, v září jsem brala antb a měsíc a půl byl klid a teď zas 🙁 (lékaři nevědí) Jezdím do exotických zemí, tak mám podezření na parazity, tak snad to pomůže, určitě dám vědět 🙂

 12. Dobrý den, zajímá mě, zda je rozdíl ve složení křemeliny pro lidi a pro zvířata a proč by lidé neměli užívat tu pro zvířata. Protože často výrobky pro zvířata bývají lepší kvality, než ty pro lidi, děkuji

 13. chci se zeptat, jím křemelínu téměř dva roky občas s týdenní pauzou. Je to v pořádku? Nebo je opravdu potřeba si udělat i dlouhou pauzu a jen 3x do roka 20 dnů kůru. Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *