KRÉMOVÁ PLEŤOVÁ MASKA DO SYCHRAVÉHO POČASÍ – jak vyrobit vyživující a hydratující masku?

Hledáte něco, co pohladí vaši tvář, dodá jí jiskru a zároveň ji něžně vyčistí? Rozmazlovací pleťová maska z bambuckého másla, jílu, ovsa a dalších pokožku hýčkajících surovin pleť náležitě vyživí a dodá ji potřebnou hydrataci.

maska vyživující banner

Jemná, přesto bohatá báze z bambuckého másla a makadamového oleje v sobě nechá zazářit směs zklidňujících, zvlhčujících ingrediencí a vytvoří tak naprosto delikátní maskovací zážitek. Zkuste si masku nanést při vychutnávání si horké vany (ideálně provoněné šumivkou nebo koupelové směsí) – to je symfonie!

Hodně radosti a málo nepořádku!

Kolikrát vás už napadlo, že by si vaše pokožka zasloužila pleťovou masku, ale vzápětí se vám do mysli vkradl obraz „nepořádku“, který je, zejména užije-li se jíl, s mícháním masek spojený, a původní uvolňující a láskyplnou představu odpočinku s maskou na obličeji jste zase rychle zamítli? Mně se to děje často. Příliš často. Proto spatřila světlo světa jílová maska, která je skoro nepořádku-vzdornáTATO.

Maska čeká připravená v dózičce a její aplikace i smývání je jedna radost. Navíc se dá použít na vícero způsobů, takže se nebude nudit vaše pleť ani vaše mysl 🙂

maska

Dokonalá souhra ingrediencí

Krémový základ umícháme z lehoučkého makadamového oleje a bohatého výživného bambuckého másla – skvěle funguje rafinovaná i nerafinovaná verze (u naturálního másla se může objevit jemná krupička, která se ale při kontaktu s pletí okamžitě rozpustí). Cetyl alkohol bázi zahustí a postará se o parádní „skluz“ masky po pleti, což činí aplikaci masky na obličej velmi příjemnou záležitostí. Trocha Polysorbatu 80 povznese masku na sebe-emulgující produkt, což zase nesmírně usnadní její smývání.

maska 1

Co se práškových surovin týče, řada padla na ty báječné pro citlivou a možná až podrážděnou pleť, se kterou se potkáváme celoročně, ale na podzim a v zimě, kdy obličeje vystavujeme rozmarům počasí, přechodům z tepla do zimy, otěrům o šály a tak podobně, obzvláště. Patří sem zvlhčující a proti pupínkům, ekzémům i vráskám bojující ovesné hedvábí; mleté kalcifikované mořské řasy neboli lithothamnium, jež dodají potřebné minerály suché pokožce a zároveň ji něžně vyčistí, a v neposlední řadě kaolin, delikátně jemný jíl dodávající luxusní a skoro překvapivou hebkost, který pleť taktéž jemně očistí a při schnutí zvýší cirkulaci. Vybrala jsem jeho růžovou variantu, která je perfektní právě pro zklidnění podráždění, ale neméně dobře poslouží i ostatní barvy přírodního jílu – kaolinu – se kterými vykouzlíte různé hravé odstíny masek, po kterých zrovna budete toužit. Hydrataci a pevnost přinášející panthenol, co zklidní případné (pod)zimní svědění, sice není, v našem podání, surovinou práškovou, ale pro jeho vlastnosti ho ve výčtu řadíme sem, k aktivním látkám. Navíc, když ho u nás najdete i v prášku.

maska 3

Výsledkem je měkká, krémová, skoro balzámová maska, co se úžasně vmasíruje do pokožky, a kterou, díky kapce vitaminu E a konzervantu, můžeme mít připravenou k okamžitému nánosu v dózičce několik měsíců.

Nudit se nebudete!

Použít se dá na dva způsoby. Prvním je vmasírování produktu do pleti a vyčkání asi 20 minut před omytím vodou a otřením kosmetickým hadříkem – takto dosáhneme spíše utišující, hojivého a hydratačního efektu s pouze velmi jemnou exfoliací. Pokud si tedy nepotrpíte na „stahující“ pocity typické pro jílové masky, mázněte se tímto způsobem. Možností číslo dva je zapracování malého množství vody do masky, což naopak vykouzlí klasický jílovo-maskovací zážitek, kdy maska na pleti schne (pořád ale mnohem jemnější něž je občas drsně vysušující efekt při smíchání jílu s vodou). Božsky a naprosto luxusně se budete cítit, pokud krémovou masku nanesete na suchou pleť a poté ji poprášíte oblíbenou květovou vodou ve spreji. Obličej pak můžete dle libosti promasírovat, napít se čaje, do ruky vzít knížku a ideálně vlézt do vany. Opečovávejte se 🙂

maska 4

KRÉMOVÁ PLEŤOVÁ MASKA DO SYCHRAVÉHO POČASÍ – VYŽIVUJÍCÍ A HYDRATUJÍCÍ

Co je na to potřeba?

na 25 g

zahříváme

–          6, 5 gramu makadamiového oleje

–          3, 5 gramu bambuckého másla

–          2 gramy Polysorbatu 80

–          1, 5 gramu cetyl alkoholu

vmícháváme

–          2,5 gramu ovesného hedvábí

–          6,5 gramu přírodního jílu

–          1 gram lithothamnia

–          1,25 gramu panthenolu

*

–          kapka vitaminu E

–          0,25 gramu konzervantu Cosgard / Naticide *

maska 5

Jak na to?

V připravené vodní fázi zvolna v žáruvzdorné mističce zahřívejte makadamový olej, bambucké máslo, Polysorbat 80 a cetyl alkohol, dokud se vše nerozpustí.

V mezičase si ve hmoždíři (nebo třeba ve starém mlýnku na kávu určeném pro domácí výrobu) dobře promíchejte ovesný prášek, lithothamnium a jíl. Pokud jste citlivější nebo trpíte astmatem či jinými dýchacími problémy, při práci s jemnými práškovinami vždy zvažte přikrytí úst a nosu maskou – teď tou klasickou – rouškou či šátkem.

maska 6

Asi za čtvrt hodiny bude vše v zahřívané mističce rozpuštěné – jdeme míchat! Mističku vyjměte z vodní lázně, přimíchejte do olejové suché ingredience a panthenol, a ještě na dalších 20 minut všechno vložte zpátky do teplé vody, aby měly prášky čas do sebe natáhnout tekutiny, což pomůže při míchání. Po uplynutí 20 minut misku opět vyjměte a její obsah dobře promíchejte stěrkou.

Míchejte a míchejte, dokud směs nezačne jemně tuhnout chladnout. Až se tak stane, přidejte konzervant, používáte-li ho, a vitamin E. Míchejte a míchejte, dokud směs není hezky krémová a poté produkt přeneste do zvolené dózičky – ideál bude 30ml hliníková mistička, 30ml elegantní tmavá dóza nebo 30ml transparentní skleněný kelímek s černým víčkem.

maska 7

*Produkt neobsahuje žádnou vodu, proto není zcela nutné používat konzervant. Pokud ale víte, stejně jako já, že se do masky nějaká voda dostane (třeba na mokrých prstech), určitě konzervant použijte.

maska 8

Chci to umíchat, ale nemám všechny ingredience!

–          Bambucké máslo můžete vyměnit za jiné měkké rostlinné máslo.

–          Makadamový olej zastoupí jiný rychle se vstřebávající tekutý olej, jako je meruňkovýsvětlicovýlískooříškovýmandlovýhroznový  nebo jejich kombinace.

–          Konzervant a vitamin E můžete, dle svého uvážení, vynechat.

–          Polysorbate 80 skvěle nahradí Olivem 300.

–          Jíl si vyberte dle libosti. V tomto receptu ale nedoporučujeme bentonit, zeolit nebo rhassoul, které nejsou tak jemné.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

2 komentáře u „KRÉMOVÁ PLEŤOVÁ MASKA DO SYCHRAVÉHO POČASÍ – jak vyrobit vyživující a hydratující masku?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *