Krémové oční stíny/linky

 

    Přeji krásný zelený čtvrtek všem! Přináším vám Ekokozí recept na duben – a ačkoliv je počasí příšerné, i tak jsem se rozhodla jaro přivítat nějakými těmi barvami; koneckonců, v poslední době se snažím o dekorativní kosmetiku, a oční stíny/linky/ve správné barevné kombinaci i tvářenka jsou jen logickým pokračováním řady korektoru a BeeBee krému. Pokud ale barvám nefandíte, přizpůsobte si je podle sebe – podle tohoto receptu namícháte i světlý základ na oční víčko nebo naopak uhlově černé linky; přírodní suroviny jsou samozřejmostí a perfektní konzistence i výdrž bonusem.
    Pokud už víte, jak to tu chodí, je vám jasné, že s novým receptem přichází nový olej – a tentokrát padla volba na meruňkový.
    Na oční stíny či linky budete potřebovat:
  • meruňkový vosk (popř. jojobový, mandlový) – např. zde
  • meruňkový olej (tento měsíc zdarma k objednávce nad 500 kč) – např. zde
  • olivové máslo – např. zde
  • přírodní kofein (nemusí být) – např. zde
  • tekuté hedvábí (nemusí být) – např. zde
  • barevný oxid dle vaší volby – např. zde
  • oxid titaničitý či oxid zinečnatý, chcete-li dosáhnout jemnějšího odstínu – např. zde
  • glycerin (nemusí být, jedny stíny jsem dělala s ním a jedny bez; efekt je vidět v intenzitě barvy) – např. zde
  • mica prášek (nemusí být, mica prášek může dodat stínům lesk) – např. zde
  • kalíšek na hotové stíny – např. zde
    Postup:
    Opět se nejedná o nic složitého, jen pozor, že tento recept je v množství hmotnostním, nikoliv poměrovém; uváděná množství vám plus minus dají objem kalíšku z Ekokozy, ve kterém stíny uchovávám já.
    Ve vodní lázni nejdříve rozpusťte 4g vosku, 2g másla a 3g oleje. Protože jsem recept vytvářela na koleji, zvítězila lenost a já zjistila, že měkké máslo a vosk lze rozehřát i ve falešné vodní lázni – stačila mi varná konvice:-) Směs nechte mírně zchladnout. Pokud používáte přírodní kofein a tekuté hedvábí (důvody, proč je dobré tyto dvě položky zakomponovat, uvedu níže), přikápněte cca 1g hedvábí a mezi prsty rozdrobte špetku kofeinu – jeho celkové množství ve směsi by nemělo přesáhnout 2%. Vše smíchejte – aktuálně máte základ pro výrobu očních stínů, můžete pokračovat s jednou barvou, nebo základ rozdělit.
    Základ přeneste na plochý talíř nebo misku (ideálně předem ošetřenou grepovým extraktem pro dokonalou čistotu), kde se budete moci dostatečně vyřádit – aby byly stíny dokonale homogenní, budete prášek se základem třít dohromady. Cílem je poskytnout tolik suché směsi, aby stín již další prášek nemohl pojmout – při nižším obsahu suché složky by byl stín mastný, zalézal by do vrásek a jeho pigmentace by byla špatná, nehledě na to, že by byl nános barvy nerovnoměrný.
    Na uvedené množství základu jsem pro fialový stín spotřebovala 6g barevného oxidu a 7g bílého základu – je samozřejmě na vás, jaké zvolíte barvy, a pro syté, nepastelové barvy můžete oxid titaničitý úplně vynechat. Přidala jsem i cca 1g lesklého prášku mica, který je jen lehce pozorovatelný. Obecně preferuji matnější stíny; jste-li příznivcemi těch lesklých, nebojte se prášku přisypat vydatné množství. Doporučuji ale přisypávat prášky postupně, jednak kvůli kontrole odstínu, jednak mé suroviny mohou zrovna sát jinak, než ty vaše. Pokud máte k dispozici i glycerin, kápněte ke směsi cca 2g. Vše dokonale „utřete“ a přeneste stín nožem do připraveného kalíšku.
    Nakonec vám stačí vyhrát si s etiketou a voilá, stín dle vašeho gusta je na světě! 
    Já tvořila fialovou a růžovou z prostých důvodů – růžové stíny mám ke své povětšinou zelené (ráda se během dne mění) barvě oka ráda, ale najít ten pravý je těžké. Pokud si koupíte pastelovou růžovou, vypadá na oku bíle. Pokud si koupíte tmavší růžovou, už je moc ostrá a jakoby do fialova. Ke všemu většinou obsahují třpytky, což nemusím. Fialovou mám zafixovanou jako barvu, která mým očím sedí, připadá mi ale, že padne snad každé duhovce. Opět jsem chtěla odstín, který není tmavý (to vzhledem ke svýmu umění vypadám jako po prohraným zápase v ringu) ani příliš křídově světlý.
    Krémovou konzistenci preferuji; jednak jsem se štětci nemožná, jednak se s nimi lépe dělají pěkné linky, které jsem si u fialové barvy hned zamilovala.
Kvůli tomu, jak je venku celé dny zamračeno, jsem fotila s bleskem; růžová na fotce je adekvátní té mé, nicméně fialová je více fialová, než vypadá na fotce.
    Co se přidávání kofeinu a hedvábí týče, dokáží stíny pozvednout na další level. Pečující základ se už tak o víčko stará, nicméně kofein citlivou jemnou kůži ještě zpevní, což ocení hlavně ty z nás, které už sahají po anti-aging krémech (tip: pokud děláte oční korektor, přidejte kofein také). Tekuté hedvábí je jednak antioxidantem, mělo by prodlužovat životnost výrobku, jednak pomáhá stínům k hladšímu nanášení a lepší textuře. Nemusíte se bát toho, že je na vodní bázi, zatímco zbytek surovin je na bázi olejové; suchá složka se o to postará.
Ten samý problém; ve skutečnosti jsou stíny o něco sytější. 
    Pokud vás zajímá, jak je to s výdrží, nemůžu si stěžovat. Stíny mám umíchané chvilku, ale už přežily zkoušku bulením i power jógou, a to prosím ten samý nános stínů. Pokud je plánujete nanášet na celé víčko, což já dělám s růžovými, mírně je zafixujte transparentním pudrem, aby se neslévaly v záhybu; zapudrování samozřejmě také prodlouží jejich trvání. Na nanesení je stínu třeba naprosto minimální množství, s jedním kalíškem si vystačíte opravdu dlouho.
Prostřední fotka, focená bez blesku, nejvíce barevně odpovídá. 

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *