Mast pro pěkné nohy proti plísním a prasklinám

Mast pro pěkné nohy proti plísním a prasklinám

Trápí vaše chodidla nepříjemná plíseň nebo bolestivé praskliny? Mast s nimbou a rozmarýnem pro pěkné nožky rychle zbaví svědění, změkčí nehezkou ztvrdlou kůži a zahojí všechny oděrky i puchýře!

mast pro pěkné nohy

Trocha lásky a péče pro naše nožky

Nohy a chodidla. Spoléháme na ně od rána do večera, ale častokrát jim nevěnujeme tolik pozornosti, kolik by si zasloužily. Tomu je konec! Pojďte trošku rozmazlit sebe a svá chodidla a vyrobte si s námi tuhle jednoduchou, ale nesmírně účinnou mast pro pěkné nožky. Teď, po létě, kdy jsme spoustu času trávili bosky, v žabkách a sandálkách, si nohy lásku a péči zaslouží mnohonásobně 🙂

Spokojená chodidla jednou pro vždy

Plíseň, praskliny, ztvrdlá kůže, nepěkné nehty… to všechno už asi nejednou potrápilo většinu z nás. Návštěvy bazénů a koupališť, chůze v neprodyšných botách nebo celodenní túry a výšlapy jsou jako dělané pro vypěstování si různých kožních problémů.

Tahle mast je skvělou prevencí, ale i hojivou pomocnicí proti všem nepříjemnostem sužujícím naše chodidla.

Základ masti tvoří bambucké máslo, kakaové máslo a včelí vosk. Všechny tři ingredience změkčují, hojí a chrání kůži a dodávají jí potřebné živiny a vitaminy.

Zásadní roli tu pak hraje náš milovaný nimbový olej, na který jsme už pěli ódy mnohokrát (nimbě jsme věnovali i celý jeden článek). Je protiplísňový, antibakteriální i antivirový a protizánětlivý. Skvěle regeneruje a hydratuje kůži, tlumí svědění a pomáhá s léčbou infekcí. Takže si dokáže poradit skoro se vším, co chodidla často trápí.

Šípkový olej je nabitý vitaminem A, C a E, což i z něj dělá skvělého bojovníka proti kožním infekcím. Obsahuje vysoké množství omega mastných kyselin 3 a 6, které jsou podstatné při procesu obnovy kožních buněk. Pro bolavou, poškozenou a popraskanou tedy trefa do černého (nebo oranžového?)! 🙂

mast pro pěkné nohy 1

Další mimořádně účinnou složkou, která si poradí s plísněmi a bakteriemi, způsobujícími mimo jiné i nepříjemný odér nohou, je pak bentonit, jemný jíl, kterému se někdy přezdívá říká aztécká hlína. Bentonit do sebe umí natáhnout všechny mikroorganismy, které na zrohovatělé kůži často rádi hodují a které my na svém těle nechceme a nepotřebujeme.

Rozmarýnový esenciální olej ve společnosti tea tree a eukalyptu nejenže zmírní velmi specifickou „vůni“ oleje nimbového, ale hlavně ještě umocní hojivou a preventivní sílu masti. O těchto olejích bylo totiž už několikrát dokázáno (studie o rozmarýnovém oleji například tady), že působí antimykoticky, a jsou tak skvělým doplňkem nebo alternativou při léčbě plísně na nehtech a nohou.

mast pro pěkné nohy2

Protože v masti není žádná voda, není potřeba přidávat konzervant. Pro delší výdrž a pro jeho skvělé regenerační vlastnosti jsme do složení přidali ještě vitamin E, který působí proti žluknutí olejů.

Mast pro pěkné nohy proti plísním a prasklinám

mast pro pěkné nohy3

Co je na to potřeba?

mast pro pěkné nohy6

Jak na to?

Připravíme si vodní lázeň, takže trochu větší hrnec, do kterého napustíme tři až pět centimetrů vody. Ten postavíme na plotnu a začneme vodu ohřívat. Do hrnce ponoříme jakoukoli žáruvzdornou mísu. Do mísy dáme navážené bambucké máslo, kakaové máslo a včelí vosk a necháme vše rozpouštět.

mast pro pěkné nohy5

Zatímco se nám budou másla s voskem rozpouštět, připravíme si chladící mísu, která je dostatečně velká na to, aby se do ní vešla miska, ve které už zahříváme másla s voskem. Vhodnou chladící mísu zhruba do půlky naplníme studenou vodou a kostkami ledu – tenhle krok nevynecháváme, mast budeme při míchání ochlazovat, díky čemuž získáme nezaměnitelnou heboučkou texturu a jemnou konzistenci.

mast pro pěkné nohy7

Když jsou másla s voskem rozpuštěná, vyjmeme misku s nimi z vodní lázně a do tekutých másel přidáme nimbový a šípkový olej a vložíme mísu do připravené studené vodní lázně. Přibližně minutu pěkně poctivě mícháme. Pak přidáme bentonit, vitamín E a esenciální oleje. Mícháme tak dlouho, dokud se nevytvoří „stopa“ – mýdlaři vědí, nemýdlaři budou čekat, až za sebou vařečka či jiné míchátko začne zanechávat slabou cestičku – hmota je akorát tak tuhá, že po promíchání ve směsi bude na chvíli vidět stopa vařečky. Konzistence je podobná třeba medu nebo domácímu karamelu (který mást skoro až nápadně připomíná).

mast pro pěkné nohy4

V této fázi už krém můžeme začít dávkovat do vhodné dózičky (z uvedeného množství umícháme asi 100 ml masti).

mast pro pěkné nohy8

Následně necháme aspoň 6 hodin ztuhnout (ale pozor, nespěcháme a do ledničky mast nedáváme). Pak už podle libosti mažeme nožky, ideálně každý večer před spaním.

Projevujete svým chodidlům zaslouženou péči a lásku? Nebo tuhle část těla maličko zanedbáváte? 🙂

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *