Nadýchaný krém na všechno ze Zimního lesa

Lehoulinký, nadýchaný jako obláček, přesto neuvěřitelně vyživující, s božsky hebkou a krémovou konzistencí – takový je náš luxusní (nejen) zimní krém na všechno, který potěší pokožku celého těla, suché ruce, drsné lokty i citlivou pleť obličeje.

nadýchaný

Krém na všechno a pro všechny

Přestože je krém hutný a opravdu bohatý, překvapivě rychle se vstřebává. Takže pokud vás nebaví pocit ulepených rukou nebo mastná obrazovka na telefonu a všem ostatním, čeho se vaše nakrémovaná pleť dotkne, bude tenhle zázrak přímo pro vás. Jemná vůně tea tree si podmaní příslušníky obou pohlaví a pro jeho univerzální použití a rychlou dávku jemnosti a hydratace se hodí i pro nadšené cestovatele nebo osoby věčně nestíhající a pospíchající.

Radost vyrábět i rozdávat

Zkrátka a dobře, náš krém ze série Zimní les si prostě musíte vyrobit 🙂 Pro sebe, jako dárek pro vaše milé k Vánocům nebo jako skvělého pomocníka do chladných měsíců. Umícháno je za pár minut, tvorbu zvládnou i úplní kosmetičtí začátečníci a potřeba je pouze vodní lázeň, tyčový mixér a kuchyňská váha. Tak bez obav do toho, nebudete litovat!

nadýchanýv

Proč zrovna tyhle ingredience?

Protože je krém součástí naší nové vánoční série Zimní les, toužili po jsme krásné sněhobílé barvě, nadýchané konzistenci a lesní vůni, kterou ocení muži i ženy. Božskou texturu vytvoří skvělý přírodní Ecocertem schválený emulgátor Olivem 1000 odvozený z olivového oleje. Olivem 1000 kromě lehkosti a jemnosti zajistí i dlouhotrvající hydrataci pokožky. K němu jsme přidali i cetearyl alkohol, který změkčuje a vyhlazuje pleť (což v zimě jistě oceníme), a navíc stabilizuje emulze.

Pryč se suchými místy, podrážděním, pupínky i svěděním

O zimní lesní vůni se postará tea tree hydrolát, který jsme zvolili nejen pro vůni, která rozjiskří tmavé dny, ale také pro jeho schopnost zamezit svědění a podráždění pokožky, které chlad a mráz často způsobuje. Jestli vás nadto v zimě trápí zvýšená tvorba ekzémů a pupínků (nejste sami :)), tea tree pomůže i s těmito neduhy. Nám vůně tea tree v krému stačí, ale pokud se chcete vyřádit a rozvonět si krém ještě víc, doporučujeme sáhnout po dalších „stromových“ vůních, jako je borovice nebo cypřiš, které nás budou provázet celou zimní sérií. Před použitím esenciálních olejů do formulace ale dobře zvažte, zda krém vyrábíte s účelem použití na všechno – včetně obličeje. Citlivá pokožka obličeje, zejména očního okolí a rtů, si s výraznými esenciálními oleji moc nerozumí, proto, jestliže chcete krémem promazávat i tato místa, radíme obstarání vůně nechat pouze na tea tree hydrolátu.

nadýchanývv

Do bitvy proti chladem vysušené pokožce jsme povolali taky naše zimní oblíbence – naprosto nepřekonatelné cupuacu máslo, které si poradí s jakýmkoli podrážděním a poškozením pokožky bez toho, aby ji zanechávalo mastnou, a všemi milovaný arganový olej; hydrataci a pevnost přinášející panthenol, co zklidní případné zimní svědění; ochranný a zklidňující ovesný protein, který pleti dodá hebkost a pružnost, a zvlhčující a proti pupínkům, ekzémům i vráskám bojující práškový koloidní oves. Výbava do zimy jako dělaná, co říkáte?

Nadýchaný zimní krém na všechno s lesní vůní

 nadýchanývv

Co je na to potřeba?

nadýchanývvv

 

 

nadýchanývvvvv

Jak na to?

Připravte si vodní lázeň.

Odvažte vodu, hydrolát, glycerin, ovesný protein a panthenol do menší žáruvzdorné nádobky (zavařovačky fungují skvěle!) – to je naše vodní fáze. Do jiné, větší a ideálně vyšší nádoby, odvažte olejovou fázi, kterou tvoří olej, máslo, Olivem 1000 a cetearyl alkohol. Obě nádoby dejte do vodní lázně, teplotu udržujte spíš nižší.

Asi po čtvrt až půl hodince by mělo být všechno v olejové fázi rozpuštěno, pokud není, vyčkejte, dokud nebude vše pěkně tekuté. Poté obě fáze vyjměte z vodní lázně. Do nádoby s vodní fází, kde je voda, hydrolát, glycerin, protein a panthenol, přimíchejte koloidní ovesný prášek.

Přilijte vodní fázi do olejové a silikonovou stěrkou hezky promíchejte. Pak sáhněte po ručním mixéru a opatrně promixujte. Nejprve používejte spíše krátké pulsní mixování, aby horký olej a máslo jako tornádo nevystříkly z nádoby a nepotřísnily všechno, včetně vás 🙂 Mixujte asi tři až čtyři minutky, pak nechte na několik minut odstát a zase promixujte. Toto opakujte, dokud nebude sklenice (a tedy i produkt v ní) zchladlá.

nadýchanývvvvvv

Když je produkt krásně krémový a hutný, přimíchejte vitamin E a konzervant Cosgard. Potom krém přemístěte do zvolené nádobky – bude mu to slušet ve skle, v tubičce i v hliníku.

Krém obsahuje vodu, takže rozhodně použijte Cosgard nebo jiný širokospektrální konzervant. Vitamin E zase ochrání oleje před žluknutím. Výdrž výrobku závisí na mnoha faktorech, zejména ale na tom, v jak čistém prostředí a s jak umytým náčiním budete pracovat, pokud možno, před výrobou vše dobře vydezinfikujete. Přesto ale mějte na paměti, že naše kuchyň není sterilní laboratoří, výrobek proto kontrolujte a jakmile si všimnete jakékoli změny v barvě, vůni nebo textuře, bez milosti se s ním rozlučte. Pokud se rozhodnete krém darovat k Vánocům nebo jiným příležitostem, doporučujeme jej vyrobit nejdřív měsíc předem, ať si jej obdarovaný šťastlivec stihne pořádně užít 🙂

nadýchanývvvvvvv

Chci to vyrobit, ale nemám ingredience, co jsou v receptu!

  • Tea tree hydrolát můžete samozřejmě nahradit jinou oblíbenou květovou vodou, případně vodou destilovanou. Pokud použijete destilovanou vodu, je třeba počítat s tím, že krém vonět nebude.

 

  • Ovesný protein zastoupí jakýkoli jiný hydrolyzovaný protein nebo tekuté hedvábí.

 

  • Nemáte-li Olivem 1000, můžete vyzkoušet emulgační vosk NF nebo BTMS. Počítejte ale s méně delikátní texturou.

 

  • Místo arganového oleje můžete použít v podstatě jakýkoli jiný oblíbený tekutý olej.

 

 

  • V této koncentraci bude místo cetearyl alkoholu fungovat i cetyl alkohol. Případně lze cetearyl/cetyl alkohol nahradit rostlinným máslem, ale výsledný produkt nebude tak hutný.

Plánujete vyrábět dárky k Vánocům?

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *