Není soda jako soda

Není soda jako soda

Prací soda a jedlá soda – dvě úžasné práškové hospodyňky, které vám doma zaručeně nesmí chybět! A vyznají se nejen v domácnosti, ale i v kosmetice a péči o krásu.

 soda

 

Prací soda

Pod pojmem prací soda či soda na praní se vlastně skrývá uhličitan sodný, který se přirozeně vyskytuje i v přírodě, například v mořské vodě. Název, pod kterým je ale dnes mnohem známější, si vysloužil právem – co se týče praní, úklidu a čistících prostředků, je rozhodně nenahraditelný.

 

Přeborník v praní prádla

Používá se například pro výrobu pracích prášků a pokud si chcete s jeho pomocí vyrobit vlastní prací prášek, v tomto receptu najdete veškeré důležité informace. Jsou tam návody na výrobu prášku na bílé prádlo, barevné prádlo, ale i jednoduché aviváže, kterou si pomocí esenciálních olejíčků můžete ovonět podle libosti. A tady najdete všemožné produkty, které se vám při výrobě domácího pracího prášku budou zaručeně hodit.

 

Skvrny nemají šanci

Je ještě spousta dalších způsobů, jak využít prací sodu při praní. Je skvělá například také na skvrny. Stačí těsně před praním namočit kus oblečení, kde je skvrna, a trochu ho posypat prací sodou. V tomto směru má skvělé absorbující účinky a nasaje do sebe obzvlášť mastnotu, takže pokud vám při nedělním vepřu-knedlu-zelu skáplo trochu omastku na oblečení, prací soda je první záchrana. Rozhodně ji ale nenecháváme na oblečení dlouhou dobu, aby lépe působila – to by totiž mohla zapůsobit až příliš dobře a díky své vysoké zásaditosti vyžrat skvrnu dokonale, rovnou i s látkou. Proto je lepší takto sodou ošetřit oblečení se skvrnami těsně před praním a ihned kousek oblečení i s tou troškou sody hodit rovnou do pračky, popřípadě přeprat v ruce. Tak či onak, u skvrn je jedno pravidlo vždy na prvním místě – snažíme se je odstranit pokud možno ihned. Čím více času jim dáme, aby se „zažraly“, tím hůř se pak odstraňují.

 

Do boje s vodním kamenem a tvrdou vodou

Prací soda samozřejmě působí jako skvělý změkčovač vody. Pokud máme příliš tvrdou vodu, přidáváním sody k pracímu prášku či gelu můžeme zamezit vzniku a usazování vodního kamene. Stejně tak se můžeme zbavit skvrn a usazenin vodního kamene na našich vodovodních kohoutcích – smícháme prací sodu s vodou tak, aby vznikla pasta, a drhneme skvrny tak dlouho, dokud nezmizí.

 

Konec drhnutí připálených hrnců

Použít ji můžeme i v kuchyni při mytí pánví či hrnců, ve kterých se nám podařilo něco trochu připálit. Jejich dna posypeme prací sodou a rozprašovačem na ně stříkáme vodu tak dlouho, dokud se nevytvoří jakási kašička. Necháme ji působit minimálně dvacet minut a smyjeme. U hliníkových pánví a hrnců nám ovšem tento postup rozhodně nepomůže, takže pokud ještě takovéto kousky doma máte, sodu na ně nepoužívejte.

sodaa

Čištění trouby je hračka

Pokud si zase chceme řádně vyčistit troubu, stačí smíchat hrníček jedlé sody se čtvrtinou hrníčku sody na praní a 1 polévkovou lžíci kastilského mýdla, popřípadě dolít horkou vodou tak, aby směs dostala kašovitou konzistenci a nanést na dno trouby. Jen dávejte pozor, aby se čistící prostředek nedostal do průduchů trouby. Směs nechte působit přes noc a ráno ji teplou vodou smyjte.

 

Jedlá soda

Hydrogenuhličitan sodný neboli potravinářská jedlá soda má také nespočetné využití v domácnosti i kosmetice.

 

Nejuniverzálnější pomocník

V kuchyni ji využijeme jednak při pečení, jednak při úklidu – skvěle si poradí se zažranou nečistotou od kávy či černých čajů v našich hrníčcích, stačí nasypat trochu jedlé sody na houbičku a pořádně hrnky vydrhnout.

 

Sbohem virům a bakteriím

Pokud jste doma prodělali nějakou nepříjemnou virózu nebo angínu a nejraději byste pro jistotu vyhodili i zubní kartáčky, abyste se všech bacilů nadobro zbavili, můžete rovněž sáhnout po jedlé sodě. Rozpusťte 1 čajovou lžičku jedlé sody ve vodě a strčte tam zubní kartáčky na dvě až čtyři hodiny. Na závěr je ještě lehce opláchněte v peroxidu vodíku a likvidace všech bakterií je zaručená.

 

Rychlá pomoc při pálení žáhy a bolavém žaludku

Pokud nás pálí žáha, nebo nám nějaké jídlo vyloženě nesedlo, žaludek nám zachrání též jedlá soda – rozmícháme si lžičku ve skleničce vlažné vody a vypijeme ji. Neutralizuje žaludeční šťávy a pomůže nám tedy od překyseleného žaludku.

 

Zoubky jako perličky

S její pomocí si můžeme vyrobit i domácí zubní pastu, recept najdete zde. Jedlá soda má totiž i bělící účinky, a jednorázově ji můžete využít i jako přírodní bělidlo na zuby. Stačí smíchat jednu lžičku jedlé sody s trochou soli s vysokým obsahem jodu, přidat pár kapek vody, aby se vám směs dobře nanášela na zuby, a nechat působit tak dvě minuty, pak ihned smýt. Kromě toho, že odstraní ze zubů skvrny, zpevní je. Ale nedoporučuje se tuto metodu provádět více než jednou, maximálně dvakrát měsíčně, to bohatě postačí a nic se, koneckonců, nemá přehánět.

 

Proti pocení a zápachu

Jedlá soda nám poslouží i při výrobě domácího deodorantu, kuk sem.

 

Pryč s toxiny a škodlivinami

Pokud se chystáte na novoroční detox, zkuste si dát detoxikační vanu s jedlou sodou. Smícháme 1/4 hrníčku jedlé sody s 1/4 hrníčku epsomské soli, 1/4 hrníčku mořské nebo himalájské soli a 1/3 hrníčku jablečného octu, přidat můžeme popřípadě i oblíbený esenciální olejíček. Směs si potom nasypeme do vany a užijeme si blahodárné účinky teplé koupele – pomáhá totiž vyhánět toxiny z těla. A kromě toho nám pomůže i v létě, máme-li pokožku spálenou od slunce. Další směsi na skvělé detoxikační koupele najdete tu a tady.

 

Zářivá pleť do minuty

Při péči o krásu se nám jedlá soda také pěkně šikne! Co takhle obličejový peeling? Stačí z jedlé sody a vody vytvořit mazlavou směs, kterou si v průběhu 10 až 20 vteřin vmasírujeme do obličeje a poté ihned smyjeme teplou vodou. Působí jako skvělý „exfoliátor“ – to znamená, že pomáhá krásně odstraňovat odumřelé buňky kůže. Je však docela zásaditá, takže tuto směs jako peeling rozhodně nepoužíváme denně, ale jen čas od času.

 

Bažíte po dalších eko receptech?

Pokud vás výroba levných domácích čistících prostředků tak zaujala, že si jich chcete vyrobit rovnou celou „kolekci“, kuk sem na další recepty. Ušetříte peněženku i milovanou matičku přírodu!

A k čemu prací či jedlou sodu využíváte Vy?

Nezapomeňte nás sledovat na našich sociálních sítích, Facebooku a Instagramu, ať vám neutečou naše další návody a tipy. A prozkoumejte i náš nový ekokozí receptář, kde můžete jednoduše získat slevu na ekokozí e-shop!

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *