Ovesný čisticí balzám měnící se v odličovací mléko – jak vyrobit?

Ovesný čisticí balzám měnící se v odličovací mléko – jak vyrobit?

Bohatý a přírodními látkami napěchovaný čisticí balzám, který se v mžiku změní v odličovací mléko. Měkce vonící po ovesný vločkách, odstraňující make-up z celého obličeje i očí, co pokožku vyčistí a zároveň pohladí. Žádné napnutí či vysušení pokožky po omytí, pouze pocit čistoty a pohody.Obrázek1

Produkty, které po kontaktu s vodou změní svoji texturu, formu a vzhled, vás i nás moc baví. A jsou skvělé pro letní cestování – šetří místo a nehrozí rozlití.

Tento balzám měnící se v odličovací mléko uchováte v malém kalíšku a množství vystačí na mnohem více použití, než byste si při prvním pohledu mohli myslet. Bez pálení nebo svědění s ním jemně a šetrně odlíčíte oči (včetně voděodolné řasenky – vyzkoušeno!) a odstraníte make-up z tváře. Velmi příjemný je i pro ranní osvěžení a očistění pleti před nanesením další péče. Můžete jej z tváře opláchnout vodou nebo použít odličovací tamponky či navlhčený hadřík a užít jej jako klasické odličovací přípravky.

Kombinací tří skvělých změkčovadel jsme vykouzlili velmi příjemný „z balzámu odličovacím mlékem“ produkt, který svými vlastnostmi pohladí, potěší a viditelně zjemní pleť.

Základ tvoří lehký a levný světlicový olej, který pokožku rozjasní, osvěží a dodá jí pružnost. Pokud jej nemáte, s klidným svědomím jej vyměňte za jiný levný a lehčí olej – tím může být třeba mandlový olej, olej z lískových či makadamiových oříšků nebo olej slunečnicový. Hutný ricinový olej dodá balzámu na bohatosti, postará se o rychlé rozpuštění make-upu a tedy o příjemné odlíčení. Posledním tukem a báječným změkčovadlem pleti je olivový skvalan – ten balzám učiní „klouzavým“ (drhnout nic nechceme!) a pokožku zanechá měkkou a díky filmu, který na ní vytvoří, taky ochráněnou a spokojenou.

Obrázek2

Kouzelnou ingrediencí, jež z balzámu v mžiku vytvoří bílé hedvábné mléko je Olivem 1000. Olivem 1000 je přírodní emulgační vosk (umícháte s ním také bohaté a nadýchané krémy). Protože je emulgátor (co to je?), olej obsažený v balzámu při použití na navlhčenou pleť naváže na vodu a tím vytvoří nádherně mléčnou a bohatou emulzi. Kromě parádního efektu tak získáme zejména efektivní odličovací a čisticí produkt.

Pro ještě větší krémovost přidáme ovesné hedvábí, asi naši nejoblíbenější surovinu, a neméně skvělý růžový francouzský jíl. Oba prášky jsou dokonale jemné – nečekejte žádnou krupici nebo písek, který by pleť citelně „brousil“ nebo exfolioval. Jakmile se smísí s vodou, stanou se hebkými. Jíl dodá čisticí schopnosti a ovesné hedvábí zase ty hojivé. Pokud toužíte po náhradě, držte se v kategorii ultra jemných druhů, obzvlášť pokud jde o jíly – kaolin a jeho barevné varianty budou skvělé, bentonit nebo marocký rhassoul ale nikoli, jsou příliš drsné.

Obrázek3

Poslední klíčovou ingrediencí je cetyl alkohol. Díky cetyl alkoholu bude balzám balzámem – udrží směs v tuhém stavu, sváže všechny ingredience dohromady a zároveň poskytne příjemnou hutnou měkkost a zaručí rychlost rozpouštění se při vmasírování balzámu do pleti.

A co trvanlivost a konzervace? Protože je produkt olejový, teoreticky není třeba konzervant používat – za předpokladu, že balzám budete nabírat suchýma rukama nebo lžičkou a do kalíšku se nedostane žádná voda. Já osobně tyto balzámy o konzervant vždy obohatím, protože je často používám přímo ve sprše nebo při koupeli, a ne vždy zcela suchýma rukama. Volte tedy sami v závislosti na způsobu odličování, sami víte nejlépe. Co ale radíme přidat určitě, je kapka vitaminu E, antioxidantu, který zabrání předčasnému žluknutí olejů a prodlouží trvanlivost.

Obrázek4

Balzám jsme zachovali bez vůní a esenciálních olejů – nejen že voní jemně oříškově díky vločkám a tukům, což je skutečně moc příjemné, ale protože balzám užíváme i na odličování očí, raději volíme tu nejšetrnější variantu.

Čisticí balzám měnící se na odličovací mléko

Co je na to potřeba?

zahříváme

–          9,45 gramu světlicového oleje

–          3 gramy skvalanu

–          3 gramy ricinového oleje

–          3 gramy Olivemu 1000

–          3,9 gramu cetyl alkoholu

–          4 gramy růžového jílu (kaolinu)

–          3 gramy ovesného hedvábí

při chladnutí přidáváme

–          0,5 gramu konzervantu (Leucidal/Cosgard/Naticide)

–          0,1 gramu vitaminu E

Jak na to?

Připravte si vodní lázeň (do hrnce nalijte asi 3 cm vody a dejte na plotýnku na nízkém stupni ohřívat). Do žáruvzdorné mističky si odvažte všechny ingredience kromě konzervantu a vitaminu E a vložte je do vodní lázně. Sem tam promíchejte tak, aby se vše rozpouštělo rovnoměrně.

Asi za čtvrt až půl hodiny bude směs tekutá. Vyjměte misku z vodní lázně a její obsah dobře promíchejte špachtlí. Přidejte konzervant a vitamin E a nalijte do zvoleného obalu. Poté rychle výrobek dejte do lednice a nechte ztuhnout v lednici. Jakmile bude vše tuhé, vyjměte z lednice a můžete začít používat.

Do čeho to dát?

Produktu s těmito poměry vyrobíte 30 gramů – sáhněte tedy po nejméně 30 ml kalíšku, třeba tomto hliníkovém.

Obrázek5

Jak to použít?

Malé množství produktu vmasírujte do vlhké pleti. Balzám se změní v mléko a začne rozpouštět make-up a nečistoty. Pokud produkt užíváte jako odličovací, setřete jej navlhčeným kosmetickým hadříkem či tamponem. Pokud jej užíváte jako čisticí, stačí jej opláchnout vodou.

Balzám můžete zkusit namasírovat také do suché pleti, chvíli nechat působit a teprve poté vlhkýma rukama „změnit“ v čisticí mléko.

Vyzkoušejte obě varianty a zjistěte, jak pro vás funguje lépe! 🙂

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *