Pereme a máme čisté prádlo

A je to tady!

Máme konečně tuhé prací mýdlo s přídavkem síry!Tuhé mýdlo na praní „PARFAIT“ se sírou pro maximální čistotu vašeho prádla.

Mýdlo „PARFAIT“ obsahuje kokosový olej, olivový olej, lanolin, mořskou sůl a síru. Obsahuje vysoce kvalitní tuky a oleje, které používáme do našich mýdel! Také obsahuje kapku Natural Parfum Nonalergic

Proč naše prací mýdlo obsahuje síru?

Síra je dle dostupných informací vynikajícím prostředkem, protože výrazně brání růstu plísní, bakterií a virů. Odjakživa se síra používá na síření sklepů, ale i pro síření sudů pro uskladnění vína a piva. Síra se používá i pro léčbu svrabu, ekzému a jiných kožních nemocí.

Pereme a máme čisté prádlo

Mýdlo na praní se sírou je velmi vhodné také na praní prádla, které přišlo do styku s našimi zvířecími mazlíčky! Pro praní látkových menstruačních vložek, dětských plenek, ponožek a  spodního prádla

Maximálně šetrné, ale i účinné. Použití je naprosto jednoduché. Pokud budete prát v ruce, stačí navlhčit a několikrát přejet prádlo a pořádně promnout. Do pračky je vhodnější mýdlo buď nastrouhat nebo připravit sliz s přídavkem perkarbonátu sodného.

A jak pereme my? Aby se z prádla uvolnila veškerá špína a měli jsme zářivé prádlo, zkoušeli jsme postup, jak to dělaly naše babičky a trochu to přizpůsobili našim podmínkám. Prádlo jsme na několik hodin namočili do teplé vody, kam jsme natrouhali naše mýdlo na praní a nechali dobře odmočit. Poté jsme pouze vyždímali tak, aby se dalo přendat do automatické pračky (nemáchali jsme v čisté vodě, je žádoucí, aby krásně rozpuštěné prací mýdlo zůstalo ještě v prádle). Do kaslíku na prášek jsme již dali pouze perkarobnát sodný s 1% TAED a zvolili program dle prádla. Prádlo bylo krásně vyprané, bez zbytků mýdla a krásně měkoučké. Díky delšímu času, kdy bylo prádlo namočené a mohla se rozložit veškerá špína, nebylo již do pracího cyklu třeba dávat další prací prášek nebo mýdlo, ale mechanicky se prádlo v pračce promnulo a výsledek byl fantastický.

Jak se pralo dříve a dnes s tuhými mýdly a mýdlovým slizem:

DŘÍVE: se pralo většinou jen v mýdle a každá hospodyňka měla pořádný hrnec, který naplnila prádlem a do něj rozstrouhala mýdlo, které si předem uvařila a nechala prádlo pěkně pomaloučku vyvářet. Mýdlo mělo čas a vhodnou teplotu na to ,aby se řádně rozpustilo a uvolnilo špínu a nečistoty z prádla. Mnohdy bylo prádlo přes noc pěkně namočené, aby se opět uvolnila veškerá špína. Prádlo bylo dobře vyprané a nikdo netrpěl kožními problémy ze špatně vypraného prádla.

DNES: nastrouháme mýdlo na praní, nebo si připravíme sliz a už pereme. Prádlo si měníme tak často jako jíme a pijeme oproti dřívějšku (ano, doba je velmi zrychlená a určuje nám životní rytmus) Prádlo hodíme do pračky a už nevolíme ani předepírku, ani dlouhý cyklus, ani vyšší teplotu. Co se ale stane? Vždyť dnes je běžné prát při teplotách 30°C a 40°C bez předepírky a úplně nejlépe na Quick program. Ano, automatické pračky si dokonce sami určují množství vody na praní a máchání, ale nezapomínejme na to, že se počítá s pracími prášky a gely, které obsahují změkčovadla, enzymy a další látky, které vlítnout do prádla a mají pár minut na to, aby rozpustili veškerou špínu. Ano, to je v pořádku. Ale co není v pořádku, je to, že to samé chceme od přírodních pracích mýdel a slizu. Že přeháním? Že máte dobře vyprané prádlo? Možná, ale většinou je prádlo takto rychle vyprané, tvrdé, zapáchá nebo prostě není vyprané dobře (zbytky mýdla na tkanině, dobře to vidíme na tmavém prádle). Proč je prádlo tvrdé a špatně vyprané? Prací mýdlo se jednoduše nestačí úplně rozpustit natož rozpustit špínu a protože neobsahuje enzymy a další přídavné látky, nemá šanci v tak krátké době dobře vyprat. V prádle navíc zůstávájí takzvané inkrusty a díky nim je prádlo tvrdé a může dráždit citlivou pokožku. A pokud to ještě posvětíme tím, že do kaslíku nalijeme ocet, zbytky mýdla se krásně ubytují v tkanině.

Dnešní trend vracet se k přírodě je úžasný, ale trochu zapomínáme na to, že nebude fungovat jako komerční, továrně vyráběná kosmetika a drogerie. Protože doba je více než hektická, vše se jí přizpůsobuje. I prací prostředky. Musí prostě fungovat, ať pereme ve studené vodě, v tvrdé vodě, musí vyprat nevypratelné bez předepírky. Ale pokud chceme používat přírodní prostředky dejme jim šanci, aby fungovaly dobře a k našemu prospěchu.

Tento článek nemá sloužit k tomu, abychom vás odradili od praní v přírodních mydlinkách nebo slizu, ale naopak má pomoci, abychom všichni s radostí a hrdostí ukládali do skříně čisté a voňavé prádlo vyprané v šetrném pracím  prostředku.

Autorem textu je mydlitto

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

1 komentář u „Pereme a máme čisté prádlo

  1. zdravím Vás, souhlasím s Vámi. I když jsem spíš čekala něco o síře, co dělá v prádle a na kůži a tak. Mějte se. Svobodová.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *