Podzimní šumivé bomby do koupele s hřejivým kořením

Podzimní šumivé bomby do koupele s hřejivým kořením

Oslavte podzim šumivými bombami do koupele, které voní po dýňovém koláči. Zatímco se prohřejete v horké vodě, mysl uklidní konejšivé podzimní vůně a pokožku vyživí pečující složky, ze kterých jsme šumivky vyrobili. Zkrátka značka ideál pro podzimní sychravé počasí!

š

Chvála podzimu… a koupelovým bombám!

Zapalte svíčku, uvařte si čaj nebo svařák a napusťte si vanu. Do horké vody šoupněte jednu šumivku a užijte si dokonalou hřejivou podzimní atmosféru. Bomby do koupele umí neuvěřitelně uklidnit!  Působí totiž blahodárně na několik smyslů naráz.

Šumivky poskytují voňavé aromaterapeutické účinky, tvoří krásné vizuální efekty, pokojně šumí a pleť díky olejům a máslům v nich doslova hladí. Ve spojení s horkou vodou, která zbaví chladu a odplaví nepříjemný stres naprostá paráda.

šumivkyyyyyyy

No a výroba? Ta nemůže být jednodušší! Navíc moc baví i děti a „puboše“ 🙂 Vyhrát si při jejich míchání můžete s barvami, vůněmi, tvary i následným zdobením šumivek.

Proč všichni tak milujeme šumivky?

Jestli jste ještě žádnou šumivou bombu do koupele nezkoušeli, možná si lámete hlavu, proč je kolem nich takový humbuk. Jak může být věc ze sody a kyseliny citronové blahodárná pro naši pokožku? Do šumivek se přidávají rostlinné oleje nebo másla, která pokožku vyživí a zadrží v ní potřebnou vlhkost. Pleť je po koupeli heboučká, měkká, jemná… zkrátka spokojená.

šumivkyyyyyy

A o tom, že je horká koupel nebo sprcha na podzim, kdy jsme často celí promrzlí, vždycky dobrým nápadem, vás asi nemusíme dlouze přesvědčovat. V teplé vodě si odpočine nejen tělo, ale i mysl.

Třešničkou na našem šumivkovém dortu jsou potom aromaterapeutické účinky bomb.

Tak už se do nich pouštíte?

Bez čeho se šumivky neobejdou?

šumivkyyyyy

Základem bomb do koupele je jedlá sodakyselinou citronovou, které spolu ve vodě reagují a vytváří tak kýžený šumivý efekt. Přihodíme ještě epsomskou sůl, která má skoro zázračné účinky, kterých můžeme nejlépe využít právě při koupeli. Sypké suroviny v jednu pevnou kouli spojíme pomocí kakaového máslaPolysorbatem 80, skvělým přírodním emulgátorem a dispergačním činidlem, který zajistí, že se nám oleje krásně smísí s vodou (a taky to, že se vana nebude klouzat! :)), a troška vilínové vody s vysokoprocentním alkoholem. Parádní vůni i barvu dodá hřejivé podzimní koření. Všechno je podtrženo esenciálními olejíčky a ozdobeno mica práškem.

Podzimní hřejivé šumivky

Tohle roční období máme spojené s dýňovým koláčem, pečenými jablíčky a všemi hřejivými vůněmi. Proto jsme zvolili koření, jako je skořice, hřebíček, zázvor, kardamom a muškátový oříšek. Svoje šumivky si ale můžete vyladit do své vysněné podzimní vůně.

šumivkyyyy

Stejně tak můžete sáhnout po jiném rostlinném máslu, třeba bambuckém, mangovém nebo tucuma máslu, případně kakaové máslo nahradit oblíbeným olejem. Do šumivek se parádně hodí olej hroznový, mandlový, olivový, slunečnicový i jojobový. Je to jen na vás! 🙂

Co je na to potřeba?

šumivkyšumivkyyšumivkyyy

 

šumivkyyy

Jak na to?

Smíchejte sypké ingredience ve veliké míse a dobře je promíchejte. Kakaové máslo rozpusťte ve vodní lázni a přidejte k němu Polysorbate 80 a esenciální oleje.

Tekuté suroviny přilijte do těch sypkých a nejprve promíchejte silikonovou stěrkou, abyste neměli teplé oleje a vonné esenciální oleje na kůži. Po chvíli míchání do mísy s klidem šoupněte ruce (přesto ale v ideálních stavu v rukavicích:)) a se směsí si pohrajte−, jako byste dělali drobenku. Že je dobře promíseno poznáte podle toho, že když směs ve dlani stlačíte, bude se trochu lepit k sobě (stejně jako naše drobenka).

šumivkyy

Teď je čas na přidání tekutin – vilínové vody a alkoholu. Tady ale pozor! Pokud přidáme tekutin moc, směs vyšumí ještě v míse nebo ve formičkách. A to nechceme, šumět máme až ve vaně. Proto si pomůžeme rozprašovačem nebo sprejovkou, díky kterým se tekutina rovnoměrně rozptýlí. Vilínovou vodu a vysokoprocentní alkohol používáme, protože reagují mnohem méně než obyčejná voda. Navíc díky nim bomby rychleji uschnou a ztvrdnou.

Připravenou směs rozprostřete po celé ploše mísy a stříkněte vilínovou vodu, rychle promíchejte rukama, znovu stříkněte, promíchejte a tak dál. Mělo by stačit asi 5-8 stříknutí vilínovou vodou. Když je směs relativně poddajná (pořád bude sypká, ale při stlačení bude držet tvar), vyměňte vilínovou vodu za alkohol a zamíchejte ještě pár stříknutí alkoholem. Že je hotovo poznáte podle toho, že směs po stlačení pěkně drží tvar a přežije i jemné poklepání prsty.

šumiv

Směs svižně natlačte do vybraných formiček a bomby rovnou vyklepávejte nebo je nechte ve formách schnout. Čím déle budete se směsí pracovat, tím sušší bude. Pokud se tedy začne drolit a bomby nebudou držet tvar, nebojte se přimíchat ještě pár stříknutí tekutiny.

Když jste spokojení s tvary a bomby měly chvíli oddechu na proschnutí (stačí pár minut), je čas na zdobení!

Pro naše krásné cákance smíchejte asi 1 gram mica prášku s 1 až 2 lžičkami vysokoprocentního alkoholu (ideál je 99 % isopropyl alkohol). Třpytivý roztok natáhněte do pipetky a několika prudkými pohyby šumivky připravené na ubrousku nebo pečicím papíru těsně vedle pocákejte. Cákejte, kapejte, stříkejte… a pořádně si to užijte!

šumivk

Hotovou bombu pak hoďte do horké vany a kochejte se. Šumivky skladujte na suchém místě ve vzduchotěsné nádobce, když se k nim nedostane vlhkost, radost vám budou dělat klidně celý rok!

A co ty vůně?

Esenciální oleje, kterých se na podzim nemůžeme nabažit a několik z nich jsme použili i do těchto podzimních šumivek, jsou:

Hotové kompozice, které stačí kápnout do směsi a netrápit se vhodnými kombinacemi, jsou třeba:

A pokud jste pořád nevybrali nebo chcete zkusit vícero vonných kombinací, celý článek o tom, jak si doma vykouzlit hřejivou podzimní atmosféru pomocí vůní několika různými způsoby najdete tady!

Vyrábíte šumivky? A máte rádi podzimní vůně?

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *