Přírodně barvené vánoční mýdlo se švestkovou vůní – jak vyrobit mýdlo z mýdlové hmoty

Jednoduchá, přesto velmi působivá vánoční mýdla z mýdlové hmoty barvená přírodním práškem alkanna, černým uhlím a rozložitelnými glittery, vonící po švestce a kapce vanilky.

Kouzelný čas Vánoc je zase tady, jupí! Láká k tvoření, odpočívání, užívání si společného času s rodinou a vymýšlení smysluplných dárečků, které naše milé potěší pod stromečkem. Výroba mýdélek z mýdlové hmoty v sobě umí spojit vše výše zmíněné, a proto je máme všichni tak rádi!

Obrázek1

Jejich výroba je jednoduchá, přesto zábavná a výsledek velmi elegantní až sofistikovaný. Okouzlí každého, komu spočinou v dlani. Nádherná tmavě vínová až černá mýdla v sobě schovávají pouze přírodní barvy a zcela rozložitelné glittery. Připomínají zimní půlnoční oblohu a voní po sladkých švestkách s jemně kouřovým nádechem vanilky.

Na fotkách se vzory trochu schovávají, ale ve skutečnosti v každém mýdélku uvidíte dvě různé barvy jemně mezi sebou proplouvající a tvořící krásné struktury a víry.

Používáme totiž dvě různé mýdlové hmoty – mýdlovou hmotu s bambuckým máslem, která je bílá a krémová, a transparentní mýdlovou hmotu bez SLS, která je bez barvy a průhledná. Obarvíme je zcela přírodně. Bílou hmotu vínově fialovým alkanna práškem, což je rozemletý kořen kamejníku barvířského, který se pro barvení kosmetiky používá již od starověků, a vyrobíme si tak temně fialovou krémovou. Z průhledné transparentní hmoty vytvoříme černou pomocí aktivního uhlí, které navíc přispěje i svými exfoliačními účinky. Aby se mýdélka třpytila, do hmot s klidným svědomím přisypeme bioglittery, které se v odpadu zcela rozloží a nezůstane po nich ani stopa. Do vínové hmoty se parádně hodí fialové a modré bioglittery, do tmavé hmoty jsou fantastické bioglittery černé.

Obrázek2

Barvu mýdélek i slavnostní atmosféru zimních dní báječně podtrhne vůně svěže sladké japonské švestky a kouřové nasládlé vanilky. Jaký budou mít hotová mýdla tvar a velikost, je zcela na vás, my jsme sáhli po květinové silikonové formě, a jsme nadšení. Květinová mýdla výtečně padnou do ruky a reliéf je úchvatný.

Elegantní mýdla Půlnoční švestka budou skvělým dárkem a jejich výroba vás jistě potěší a zpestří adventní období. Moc si ji užijte!

Obrázek3

Vánoční mýdla z mýdlové hmoty – Půlnoční švestka

na 6 mýdel v květinové formě (750 gramů mýdla)

Co je na to potřeba?

–          400 gramů mýdlové hmoty s bambuckým máslem

–          350 gramů transparentní mýdlového hmoty SLS free

–          1-2 polévkové lžíce alkanna prášku

–          1 čajová lžička aktivního uhlí

–          6 gramů kosmetické vůně Japonská švestka

–          2 gramy kosmetické vůně Vanilka

–          bioglittery černáfialová, modrá

–          Základ pro výrobu parfému

–          silikonová forma na mýdlo Kytičky

–          lahvička s rozprašovačem

Jak na to?

Na tácek si připravte formu na mýdlo. Do lahvičky s rozprašovačem si nalijte trochu základu na výrobu parfému.

Obrázek4

Mýdlové hmoty si rozkrájejte na asi centimetrové kostičky. Rozkrájenou bílou mýdlovou hmotu nasypejte do jedné žáruvzdorné nádoby. Kostičky transparentní mýdlové hmoty nasypejte do druhé žáruvzdorné nádoby. Nádoby volte ideálně takové, ze kterých se vám tekutá hmota bude dobře vylévat do forem.

Poté si připravte barviva. V jedné mističce rozmíchejte alkanna prášek a fialový a/nebo modrý bioglitter přibližně s jednou až dvěma polévkovými lžícemi základu na výrobu parfému (=vysokoprocentní alkohol). V druhé mističce rozmíchejte černé uhlí a černý bioglitter se základem na výrobu parfému. Vzniknou hutnější pigmentované pasty, které použijete za chvíli.

Vrátíme se k mýdlovým hmotám. Nádoby s mýdlovými hmotami vložte do mikrovlnky a na menší výkon po krátkých intervalech (cca 30 vteřin) ohřívejte. Důkladně kontrolujte, že se hmota nezačne vařit. Pokud mikrovlnou troubu nemáte nebo nechcete používat, nechte mýdlové hmoty rozpouštět ve vodní lázni. Proces bude delší, ale klidnější.

Obrázek5

Když jsou hmoty tekuté, vyjměte nádoby z mikrovlnky a do bílé hmoty vmíchejte připravené vínové barvivo, do transparentní hmoty vmíchejte černé barvivo.

S oběma hmotami se snažte stále alespoň jemně míchat, aby se na povrchu nevytvořil škraloup. Pokud by hmota zatuhla, šoupněte si zpátky do mikrovlnky.

Obrázek6

Až budou obě hmoty obarvené, do jedné zamíchejte vůni japonské švestky, do druhé vůni vanilkovou.

Připravenou formu rychle postříkejte základem na výrobu parfému v rozprašovači. Do každé formičky střídavě nalévejte jednu a druhou barvu mýdlových hmot. Čím rychleji za sebou budete hmoty lít, tím spíše se vám barvy smíchají, čím větší budou prodlevy mezi naléváním barev do forem, tím více bude jednotlivé barvy oddělené. Obě techniky tvoří krásné struktury, ani s jednou neuděláte chybu. Pokud byste chtěli barvy promíchat více, sáhněte po špejli a hmoty zamíchejte do sebe, jako když pečete mramorovou bábovku.

Obrázek7

Jakmile budete mít formičku naplněnou a budete spokojení se vzhledem mýdel, ihned jejich povrch přestříkejte základem na výrobu parfému – zajistí, že na mýdle nebudou bublinky a povrch bude krásně lesklý a hladký.

Mýdlo nechte tuhnout asi hodinu (v zimě u okna stačí asi 20 minut).

Až budou mýdla tvrdá, vyloupněte je z formy a vložte do vzduchotěsných obalů. Ideální je každé mýdlo zabalit do potravinářské folie tak, aby k němu nemohl vzduch a vlhkost. A je to!

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *