Přírodní barvy na velikonoční vajíčka – ze surovin, které máte ve spíži

Přírodní barvy na velikonoční vajíčka – ze surovin, které máte ve spíži

S cibulí už asi nikoho nepřekvapíme, ale věděli jste, že si svá velikonoční vajíčka můžete nabarvit i za pomoci červené řepy, špenátu, borůvek, červeného zelí nebo třeba kurkumy?

  vajíčka

 

Velikonoce!

 

Velikonoce jsou za dveřmi! To znamená chystání nadílek, posilování hýžďových svalů, aby zvládly tu zátěž nemilosrdných pomlázek, ale hlavně barvení velikonočních vajíček.

 

A co takhle letos Velikonoce pojmout v trochu rozumnějším a přírodnějším stylu? Pro většinu dětí je tento svátek hlavně o kupě sladkostí, které mohou pár dní v roce tláskat se svolením mamičky a tatíčka, protože jsou přece Velikonoce 🙂 Ale tak by to přece nemuselo být! Co dát důraz na význam Velikonoc, místo pohádky dítku večer povědět, co že to vlastně Velikonoce jsou a proč se slaví, ale třeba ho také nalákat k nějakému tomu pečení zdravých mlsků (třeba celozrnných bochánků s rozinkami, oříšky a křemelinou) a tvoření… Třeba právě u barvení velikonočních vajíček, což je úžasná příležitost ke společnému času!

vajíčaka

Konec pytlíčkům plných zářivých barev

Už každý rok nemusíte kupovat barevné pytlíčky s umělými barvivy, které sice vašemu vejci dají až neuvěřitelně zářivou barev, u kterých kromě ne zrovna přírodních obsahových hodnot najdete i jiné nevýhody. Určitě jste každý rok museli po použití těchto barviv na vajíčka na houbičku pořádně přitlačit, aby vám ta omylem ukápnutá barvička vůbec pustila ze sněhobílé kuchyňské linky…

 

No, tak takové starosti můžete pustit s přírodním barvením vajíček k vodě. Navíc je přírodní barvení vajíček o dost nápaditější než jednoduché vysypání obsahu pytlíčku do octové vody. S tímhle si totiž musíte trochu pohrát, proto na takovou zábavnou a kreativní činnost zcela jistě zlákáte i svou ratolest!

vajíčakaaa

 

Ale ať to chytne!

Je jasné, že všichni chceme, aby barvička na vajíčko chytla co nejlépe. K tomu máme pro vás dvě rady.

 

Zaprvé – a to vás zřejmě nijak nepřekvapí – snažte se splašit vajíčka bílá. Ne vždycky máme to štěstí je sehnat, ale s bílými vajíčky toho svedeme mnohem více. Nám se to při focení nepodařilo, takže jsou vajíčka chycená spíše do tónů zemitých namísto do těch jemnějších, pastelových a jarně laděných. Rozhodně nám to ale neva!

vajíčakaaaa

Zadruhé si každé vajíčko před barvením pěkně odmastěte, stačí namočit malý hadříček do octa a celé vajíčko s ním pěkně očistit. Na řádně odmaštěné vajíčko totiž barva chytne lépe a vyhnete se i zbytečným nerovnoměrným světlejším flíčkům, které se na obarvených vajíčkách zpravidla objevují. Všechny asi vychytat úplně nejde, ale některé z těchto flíčků jsou způsobeny právě mastnotou, kterou lze s octovým hadříkem pěkně zredukovat.

 

A než se do celé věci pustíme, ještě si nesmíme odpustit malou poznámečku – pokud pro vás jsou hodně výrazné až křiklavé barvy velikonoční nezbytností, potom přírodní barvení vajíček asi nesplní vaše představy. S přírodními barvivy přirozeně nelze dosáhnout takových sytých barev, jako s barvivy umělými. Výsledné barvičky jsou jemnější, světlejší… No zkrátka a dobře přirozenější!

vajíčakaaaaa

 

Jak na to?

Tentokrát si výjimečně nejdříve řekneme postup práce a až potom ingredience, jelikož postup bude vždy takřka stejný, akorát ingredience se budou měnit podle jednotlivých barev. Každopádně natvrdo uvařená vajíčka, ocet a zavařovací sklenice budeme potřebovat vždy.

 

Nejdříve dáme vařit ve vodě surovinu vybranou pro barvení vajíček. Ve chvíli, kdy směs začne vřít, stáhneme plamen a necháme vše vařit minimálně 15 minut, ale klidně až celou hodinku, dvě. Záleží na tom, jak moc sytou barvu chceme. Někdo preferuje jemné pastelové barvy – na ty postačí vařit směs tak tu čtvrthodinku až dvacet minut. A logicky platí, že čím déle budete směs vařit, tím tmavší barvy dosáhnete. A podle nás ta nejlepší varianta: suroviny v hrnci prostě necháme tak dlouho, abychom je uvařené mohli použít – tedy sníst – zbytečné plýtvání nebereme! 🙂

 

Po uplynutí požadovaného času vaření necháme směs zchladnout přibližně na pokojovou teplotu, poté ji přes sítko či cedník přelijeme do připravených skleněných zavařovaček, ve kterých budeme vajíčka barvit. Do každé sklenice si přidáme vždy alespoň 1 lžíci octu a řádně rozmícháme.

 

Natvrdo uvařená vajíčka vložíme do barevných roztoků, uložíme je do ledničky a necháme je tam alespoň několik hodin. Pro dosažení co nejintenzivnější barvy je můžeme nechat v roztocích i přes noc (to ale nedoporučujeme třeba u řepy, ve které vajíčka po delší době chytají spíše do šedo-hněda).

 

A teď ta nejdůležitější otázka – jakých barev dosáhneme s jakými surovinami?
RŮŽOVO šedá s řepou

Chcete-li mezi svými vajíčky mít i růžovoučké kousky, zkuste určitě červenou řepu!

 

Co je na to potřeba?

– 2 hrníčky oloupané a nastrouhané červené řepy (nebo lžíce sušené červené řepy)

– 2 hrníčky vody

– 1 až 2 polévkové lžíce octa

 

MODRÉ či ZELENÉ s fialovým zelím

Do zeleno-modra vám chytnou vajíčka hnědá, bílá vajíčka chytnou budou krásně modrá.

 

Co je na to potřeba?
– 2 hrníčky najemno nakrájeného fialového zelí

– tolik vody, aby v hrnci asi o 1 centimetr přesahovala zelí

– 1 až 2 polévkové lžíce octa

 

ŽLUTÉ s kurkumou

Náš favorit! Jako sluníčko hřejivá barva kurkumy se dá využít i při barvení vajíček! Na bílá vajíčka kurkuma chytne naprosto nádherně, budou zářivě žlutá, hnědá vajíčka budou spíše okrová či dozlatova.

 

Co je na to potřeba?

1 polévkové lžíce kurkumy
– 2 hrníčky vody
– 2 polévkové lžíce octa

 

ORANŽOVA či VÍNOVÁ s cibulí
Barvení velikonočních vajíček s cibulí není žádnou novinkou, určitě vás to učily třeba vaše maminky nebo babičky. Ale klasika nepřestává být moderní nikdy! Barva může jít od oranžové až k hnědé, hnědá vajíčka vám spíše chytnou tmavě hnědě, bílá vajíčka budou zase více dooranžova.

 

Co je na to potřeba?
2 hrníčky cibulových slupek

– dostatek vody na to, aby v hrnci voda šlupky přesahovala přibližně o 1 cm

– 1 až 2 polévkové lžíce octa

 

MODRÉ s borůvkami

Při výrobě této barvičky pravděpodobně nikdo neodolá a uzobne nějakou tu šťavnatou borůvku. Barvěte ale raději bílá vajíčka, protože na hnědých tato barva není tolik zřetelná. My jsme kvůli přílišnému uzobávání a nedostatku bílých vajíček letos borůvkovou barvu vynechali, proto ji na fotkách nehledejte.

 

Co je na to potřeba?

2 hrníčky čerstvých borůvek

– 2 hrníčky vody

– 1 až 2 polévkové lžíce octa

 

ZELENKAVÉ se špenátem

Se špenátem dosáhnete jakési zelenkavé barvy. Není zrovna výrazná, takže opět – volbou číslo jedna jsou zcela jistě bílá vajíčka, na kterých barva lépe vynikne.

 

lžíce sušeného špenátu/ 2 hrníčky čerstvých lístků špenátu

– 2 hrníčky vody

– 1 až 2 polévkové lžíce octa

 

 

Lesk jako blesk!

Vajíčka, která jsou obarvená těmito přírodními barvivy, mají sklon mít k jakémusi matnému vzhledu. Mnohem lépe však vypadá krásně lesklé, jako jablko blyštivé vajíčko. Stačí vzít mezi prsty malinko kokosového tuku, pomoci si popřípadě i nějakým malým hadříkem, a krásně vajíčko naleštit. Koledníci se o něj poperou!

 

A jaké jsou Vaše nejoblíbenější přírodní metody na barvení či zdobení vajíček?

 

Nezapomeňte nás sledovat na našich sociálních sítích, Facebooku a Instagramu, ať vám neutečou naše další návody a tipy. A prozkoumejte i náš nový ekokozí receptář, kde můžete jednoduše získat slevu na ekokozí e-shop!

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *