Proč dřevěné knoty nehoří a jak to spravit – Průvodce dřevěnými knoty

Proč dřevěné knoty nehoří a jak to spravit – Průvodce dřevěnými knoty

Jemné praskání, jedinečné mihotání plamínku, kouzelná vůně. Svíčky s dřevěným knotem umí vytvořit neuvěřitelně hřejivou atmosféru… když hoří. Jak se chovat k dřevěným knotům, aby svíčka jasně a krásně hořela?

Obrázek1

Potěšit a potrápit. Dřevěné knoty perfektně zvládají oboje. To druhé bychom ale velmi rádi minimalizovali, aby dřevěné knoty ve vašich svíčkách vesele plápolaly a přinášely jen radost.

Stejně jako není soda jako soda nebo vosk jako vosk, není ani knot jako knot. A na to při výrobě často zapomínáme. Dřevěné knoty se totiž chovají jinak než knoty klasické, bavlněné. Potřebují jiné zacházení a je dobré vědět, jak je používat, tak, aby opravdu hořely.

Obrázek2

Ale nebojte, není to nic těžkého!

Stačí si zapamatovat pár jednoduchých praktik a všechno půjde jako po másle! … nebo rozteklém vosku? 🙂

NAPOPRVÉ NEHOŘÍ? ZAPALTE HO ZNOVU. A znovu. A znovu.

Dřevěné knoty potřebují péči. Jestli toužíte po svíčce, u které stačí škrtnout sirkou a je hotovo, ta s dřevěným knotem asi nebude ta pravá. Může se totiž stát, že knot budete muset při prvním podpalu zapálit opakovaně, protože hořet nebude. Ačkoliv se to na první dobrou asi nezdá, palivem plamene je vosk, nikoli knot. Knotem je vosk dodáván plamínku. A knot dřevěný potřebuje chvíli času na to, aby do sebe rozpuštěný vosk nejprve nasál. Proto nevěstě hlavu, když knot po prvním zapálení zhasne. Prostě ho zapalte znovu. Třeba třikrát až čtyřikrát. Vosk se rozpustí, natáhne do knotu a při dalších podpalech už vás hoření trápit nebude.

PODPALUJTE SPRÁVNÝM ZPŮSOBEM

Většího úspěchu při podpalování svíček s dřevěnými knoty dosáhnete se zapalovačem. Zapalovač totiž vytvoří větší a silnější plamen než sirka, což je, zejména při prvních podpalech, důležité.

Dřevěný knot je také potřeba zapalovat jiným způsobem než knot bavlněný. Aby se knot rozhořel v celé své kráse, musí být celý podpálen. Proto při zapalování vezměte svíčku do ruky a nahněte ji nad sirku nebo zapalovač tak, aby plamen „olizoval“ knot po celé jeho délce.

PRVNÍ PODPAL URČUJE CELÝ ŽIVOT SVÍČKY. Nepodceňujte paměť vosku.

Jakkoli zvláštně to zní, svíčka si pamatuje svoje první hoření. Vosk totiž disponuje jakousi voskovou pamětí nebo vzorcem chování. První rozehřátí vosku určí, jak se vosk bude rozpouštět dál.

Obrázek3

Svíčku s dřevěným knotem proto poprvé zapalte, teprve až budete vědět, že jí můžete dát dostatečný čas na rozhoření se. Svíčka při prvním hoření musí vytvořit rovnoměrný rybníček po celém svém obvodu – to znamená, že svíčku můžete uhasit, když rozpuštěný vosk zaplaví svíci od okraje k okraji. Pokud svíčku sfouknete dřív, dá se předpokládat, že svíčka při dalším hoření vytvoří kráter kolem knotu. A při dalším hoření se kráter zvětší. A pří dalším zase… Po okrajích svíce budou zůstávat vrstvy tvrdého vosku a rozpouštět se bude jen část vosk uprostřed.

Obrázek4

A právě krátery, nebo tunely, jsou jedním z nejčastějších důvodů, proč má knot problém hořet. Knot v kráteru bývá velmi krátkým, tím pádem se složitěji podpaluje, ale hlavně v této „díře“ nemá dostatek kyslíku pro hoření.

Co s tím?

Zejména při prvním podpalu (ale ideálně i při následujících) dopřejte svíčce dostatek času pro vytvoření si rovnoměrného celistvého rybníčku po celé její ploše tak, že bude vosk rozpuštěný i po okrajích nádobky.

Svíčka pro to většinou potřebuje asi 2 hodiny, ale samozřejmě záleží na její velikosti. Podpalujte tedy s rozmyslem 🙂

Obrázek4

Po prvním použití svíčky není tvorba celistvého rybníčku tak zásadní, ale pokud si chcete svoji svíčku užít co nejvíc, dbejte na správný čas hoření pokaždé, tak, aby vosk mohl „osvěžit“ svoji paměť. Předejdete tím tvorbě kráterů a víčka bude krásně hořet, krásně vonět, krásně vypadat a dělat další krásné věci!

NA DLOUHÉ HOŘENÍ NEMÁTE ČAS? Zvolte jinou svíčku.

Jasně, ne každý máme čas na dvouhodinové pozorování svíčky. Toužíte-li po kratším pálení, lepší bude zvolit jiné druhy svící, než jsou ty kontejnerové s dřevěným knotem, které potřebují čas. Vyrobte si víc druhů a velikostí svíček a jejich zapálení volte nejen podle nálady, ale taky podle doby, po kterou budou hořet. Čajové svíčky jsou parádní pro kratší pálení, stejně jako samostatně stojící svíce, které vykouzlí báječnou atmosféru při různých událostech. Kontejnerové svíčky s knotem bavlněným nebo knotem dřevěným si také vyrobte ve více velikostech a užívejte je s rozmyslem podle svého času.

DLOUHÉ A PŘÍLIŠ DLOUHÉ HOŘENÍ. Svíčku netrapte a netopte.

Extrémy nejsou nikdy dobře. A to platí i pro hoření příliš dlouhé. Pokud necháváte svíci zapálenou více jak 3 nebo 4 hodiny, pravděpodobně dochází k přehřívání vosku, pálení vonných látek a celkově ke krácení životnosti svíčky. Při dlouhém hoření také často dochází k tomu, že se knot ve vosku utopí. A to nechceme.

Pokud se tak stane, můžete vyzkoušet rozehřátý vosk odsát papírovým kapesníkem tak, aby byl knot pro příští zapálení dostatečně dlouhý. Většinou to pomůže, někdy ale ne.

Obrázek5

Dalším problémem při příliš dlouhém hoření dřevěného knotu je usazování popelu na knotu. A tím se oslím můstek dostáváme k dalšímu velmi důležitému bodu…

UDRŽUJTE DŘEVĚNÝ KNOT KRÁTKÝ A OČIŠTĚNÝ OD SPÁLENIN.

Správná délka dřevěného knotu je menší, než si často myslíme. Dřevěný knot před každým zapálením zastřihněte nebo zalomte na délku asi 3 milimetrů a očistěte ho od spálených zbytků po hoření předchozím. Jak už jsme si říkali, knot vede vosk k plamínku, a když je moc dlouhý, nezvládne to dostatečně rychle. K zastřihování dřevěného knotu jsou bezvadné kleštičky na drát nebo ty na nehty (vážně). Popel z knotu zase hezky „seberete“ papírovým kapesníčkem a prsty.

Chcete-li knot začisti hned po sfouknutí tak, aby byla připravená pro příště, nechte vosk nejprve vychladnout a ztvrdnout.

Obrázek6

DŘEVĚNÝ KNOT NEKOUŘÍ.

…když je očištěný a správně zastřihnutý. Pokud svíčka tvoří dým nebo čoudí, někde je chyba. Často je chyba v knotu, který je příliš dlouhý nebo nezbavený nánosu z předchozího hoření. Důvodem kouře může být také příliš dlouhé hoření, kdy dochází k pálení surovin, nebo použití surovin nedostatečné kvality. Pokud jste užily suroviny ekokozí, poslední chyba hrozit nebude.

POZNEJTE, ŽE PŘIŠEL ČAS NA ROZLOUČENOU.

Svíčka s dřevěným knotem „nevyhoří“. Mějte na paměti, že dřevěné knoty potřebují poměrně velkou základnu, proto je naprosto normální, že v nádobě zbude část nevyhořelého vosku. Pokud se knot začíná chovat zvláštně, nechce hořet a na dně je kolem centimetru vosku, bude čas na rozloučenou.

Obrázek7

ZBYTKY VYUŽIJTE.

Jestli se vám zbytky vosku v nádobě příčí, svíčky s dřevěným knotem nebudou tou správnou volbou, raději pro klid v duši zvolte ty s knotem bavlněným. Myslete ale na to, že vosk na dně svíčky můžete jednoduše zrecyklovat – dohořelou svíčku vložte do vodní lázně, počkejte, až se vosk rozpustí, vyjměte z něj zbytky knotu a pak z něj vyrobte třeba vonný vosk do aromalampyzávěsné vonítko nebo jej použijte jako část vosku do svíčky nové.

Doufáme, že vám tyhle tipy a triky usnadní hoření a pálení 🙂

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *