Rakytník – rostlina budoucnosti

Poradí si s odřeninami, popáleninami, akné i vráskami. Urychlí růst vlasů, posílí obranyschopnost, ochrání srdce, podpoří hubnutí… a to je jen krátký výčet věcí, které rakytník dokáže. Ještě se ptáte, proč jej odborníci nazývají rostlinou budoucnosti?

rakytník

Rakytník, keř se stříbřitě zelenými uzounkými lístky a baculatými zářivě oranžovými plody, který mezi ostatními stromy a keříky určitě nepřehlédnete. Tahle rostlina si ale rozhodně zaslouží víc vaší pozornosti. Rakytník je totiž nepřekonatelný, zejména co se kosmetických přípravků a přírodního léčitelství týče, o jeho plodech se říká, že jsou tělu nejprospěšnějším „ovocem“, a traduje se, že samotný rakytník by dokázal poskytnout dostatečné množství vitaminu C pro všechny obyvatele Země. A my se proto ptáme, proč se o něm nemluví víc? Pojďte to s námi změnit! 🙂

Posvátné ovoce Himalájí

Rakytník si právem vysloužil řadu zvučných přízvisek, třeba rostlina budoucnosti, citroník severu, tekuté zlato nebo posvátné ovoce Himalájí. V jeho plodech totiž najdeme ojedinělou kombinaci látek a oxidantů, které našemu tělu poskytnou velmi silnou pomoc v boji proti mnohým neduhům a trápením.

Rakytník obsahuje vitaminy A, řadu béček (B1, B2, B3, B6, B9), provitamin D, vitaminy E, K, P a spoustu dalších významných látek, jako jsou flavonoidy, karotenoidy, karoteny, kyselina listová, třísloviny, minerální soli (železo, bór, mangan) nebo organické kyseliny. Je také považovaný za jednu z největších přírodních zásobáren nenasycených mastných kyselin, najdeme v něm totiž omega kyseliny 3, 6, 9 i méně známou, ale neméně podstatnou „sedmičku“. A konečně se dostáváme k tomu, proč rakytníku říkáme citroník severu, má totiž víc než desetkrát vyšší obsah vitaminu C než citrusové plody. Jediná kulička rakytníku zajistí dostatečnou dávku céčka na celý den! Tyhle oranžové bobulky jsou zkrátka skoro zázračné a rakytník to zjevně velmi dobře ví… a proti nadměrnému otrhávání jeho plodů je skvěle vybaven.

Jak na něj?

Pokud jste se už někdy vydali na sběr rakytníku, dobře víte, na co narážíme. Rakytník se totiž brání a o bobulky s ním musíte svést boj, který ale rozhodně stojí za to (a plodů si pak alespoň opravdu vážíme:)). Keř má trny, kuličky při trhání rády praskají a po sběru je nutné je ještě přebrat a očistit. Na druhou stranu ale rakytník bývá svými oranžovými plody doslova obsypán a dostatečné množství je natrháno vskutku rychle. Jako nejpříjemnější (a nejelegantnější) způsob zisku rakytníku se nám zatím jeví nastříhání celých větviček obalených bobulkami, které vcelku šoupneme do mrazáku. Po zamrznutí jdou kuličky z větví totiž celkem jednoduše oklepat.

Řekové, kosmonauti i životní prostředí

Latinsky se rakytník nazývá Hippophae rhamnoides, což v překladu znamená zářivý kůň. Tak jej pojmenovali staří Řekové, kteří si všimli, že koně krmení rakytníkovým listím mají mnohem lesklejší srst, vypadají zdravěji a jsou mohutnější než ostatní koně. Není tedy divu, že je rakytník také potravou Pegase, bájného okřídleného koně, co říkáte?

 

Rakytníkový olej se jako velmi mocný přírodní lék používá už tisíce let. V Tibetu, Číně a Mongolsku je považovaný za léčivý pozdrav bohů. Zmínky o něm najdeme v tibetských textech ze 7. století a Ájurvéda na něj nedá dopustit prý už od 6. tisíciletí před naším letopočtem. A pokud vás zajímá něco aktuálnějšího, v 60. a 70. letech minulého století ruští kosmonauti rakytníkový olej ve velkém používali jako ochranu proti radiaci ve vesmíru.

A kdybyste náhodou ještě nebyli přesvědčení o síle tohoto mocného keře, možná vás konečně ohromí fakt, že rakytník je také velmi prospěšný pro životní prostředí! Bojuje totiž proti erozi půdy, udržuje zemi neporušenou, výrazně se podílí na produkci kyslíku a hraje významnou roli, co se celého našeho ekosystému týče.

rakytníkk.jpg

A co dá našemu tělu?

Vysoký a velmi rozmanitý obsah tělu prospěšných látek doslova předurčuje rakytník pro použití při nedostatečné imunitě, v době nachlazení, chřipek, či jako prevence před nejrůznějšími virózami. Tenhle zázrak ale taky velmi dobře bojuje se stafylokoky i bakteriemi zažívacího traktu včetně salmonelózy. Výrazně ulevuje při zánětech močových cest a pohlavního ústrojí. Protože je rakytník vitamínovou bombou, je víc než vhodným doplňkem stravy pro všechny vytížené skupiny lidí, jako jsou sportovci, děti nebo starší lidé. Užívá se ale také jako posilující prostředek při namáhavých cestách, pomáhá udržovat koncentraci a bdělost. Nesporný je i blahodárný vliv rakytníku na zažívací ústrojí a trávicí trakt, můžeme jej použít jako první pomoc při bolestech žaludku nebo pro stimulaci zažívání. Zlepšuje vylučování trávicích enzymů a výborně působí i na játra a slinivku, které ochraňuje. Podstatné je také zdůraznit, že u rakytníku nebyly zjištěny žádné vedlejší účinky, takže jej můžete s naprostým klidem užívat dlouhodobě. No a jak? Z bobulek rakytníku si připravujte skvělý čaj a sušené plody pravidelně přidávejte i do jiných čajů, které máte rádi.

Rakytníkový med

Blahodárně působí i jednoduchý rakytníkový med, který nejen výborně chutná (třeba na palačinkách nebo v chia pudinku), ale tělu navíc pomůže zůstat v dobré kondici. A jak na něj? Připravte si uzavíratelnou sklenici a asi do dvou třetin ji naplňte sušenými bobulkami rakytníku, přidejte tyčinku celé skořice a zalijte kvalitním medem. Účinky medu můžete ještě podpořit přidáním dalších bylinek nebo plodů, levandule pomůže dobrému spánku, brusinka uleví od zánětů močového měchýře a zázvor či kurkuma od nachlazení.

Domácí rakytníkový olej

Sušené plody rakytníku se také skvěle hodí na rakytníkový olejový výluh, který výrazně posílí obranyschopnost. Výroba je velmi jednoduchá, stačí asi dvě hrsti sušeného rakytníku zalít 100 ml kvalitního, za studena lisovaného oleje (výborný je třeba bio řepkový olej) tak, aby byl všechen rakytník ponořený, směs zakrýt, nechat při pokojové teplotě na tmavém místě odpočívat asi měsíc a každý den ji promíchat (nebo protřepat). Po měsíci olej sceďte (pokud chcete) a můžete začít s jeho užíváním. Preventivně si dopřávejte lžičku denně a pokud se nebudete cítit dobře, užívejte denně lžičky klidně tři. Když si ho vyrobíte víc, určitě se vám bude hodit i o Vánocích, nalijte ho do pěkného džbánečku a rázem máte originální dárek pro vaše blízké.

rak

Rakytník na pleť i vlasy

O rakytníkovém oleji a jeho účincích na pleť bychom mohli psát dlouhé hodiny! Dokáže s pokožkou totiž zázraky. Používá se v léčivých pleťových přípravcích, ve formulacích na podporu hojení popálenin, vředů, ekzémů a dalších onemocnění kůže, ale i v mýdlech (mrkněte na regenerační mýdlo s rakytníkovým olejem nebo peelingové rakytníkové mýdlo s jemně namletým plod rakytníku). Rakytníkový olej bojuje proti zánětlivým procesům, takže je přeborníkem v péči o problematickou, aknózní pleť nebo pokožku s vyrážkami. Ulevuje podrážděné nebo namáhané kůži, podporuje regeneraci pleti a výrazně zpomaluje její stárnutí. Obsahuje vysoké množství vitaminu E, což je silný antioxidant, který chrání pokožku před poškozením i UV zářením. Kvůli němu je rakytníkový olej výrazně oranžový a pávě jeho barva je jeho jediným mínusem, na pleti je opravdu výrazný a může zabarvit oblečení. Řešením je ale samozřejmě olej na pleť nanášet, když se nikam nechystáte. 🙂

Rakytník milují i naše vlasy. Podporuje růst vlasů a omezuje jejich padání. Dodává jim lesk a vitalitu, hydratuje je, vlasové buňky chrání před působením volných radikálů a celý vlas posiluje doslova od kořínků ke konečkům. Navíc velmi prospívá pokožce hlavy, kterou čistí, zklidňuje a zbavuje ji lupů. Olej můžete vmasírovat do vlasů i pokožky hlavy a nechat jej působit klidně celou noc. Vaše hříva se vám odvděčí. A pokud vlasové zábaly nejsou zrovna vaše gusto, zkuste tuhý šampon s rakytníkem, který velmi dobře promastí suchou vlasovou pokožku, zregeneruje ji a zvláční ji, a navíc jej můžete použít na mytí celého těla.

Co vy a rakytník? Přesvědčil vás? 🙂

Nezapomeňte nás sledovat na našich sociálních sítích, Facebooku a Instagramu, ať vám neutečou naše další návody a tipy. A prozkoumejte i náš nový ekokozí receptář, kde můžete jednoduše získat slevu na ekokozí e-shop!
Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *