Repelentní vonné svíce s citralem, badyánem a eukalyptem citrónovým

Zábavná výroba letních vonných svíček s esenciálními oleji, které odeženou komáry a jiný protivný hmyz.

repelent svíčka banner

Přírodní vonné svíčky s citralem, badyánem a eukalyptem citrónovým se postarají o klidné strávení letních večerů na terase, zahradě nebo doma bez otravného hmyzu a komářích štípanců. Navíc svojí nádhernou vůní vykouzlí příjemnou atmosféru a pročistí vzduch. Hotové jsou do 20 minut a budou i krásnou pozorností, kterou můžete potěšit hostitele letních oslav!

Na výrobu vonných repelentních svíček doporučujeme použít obal s víčkem, které zajistí, že se ze svíce nebudou odpařovat esenciální oleje a vůně tak bude intenzivní po mnohem delší dobu, než kdybychom ji nechávali otevřenou. My jsme sáhli po obalech hliníkových, zvolit ale můžete třeba tyhle krásné skleněné dózy s dřevěným víčkem nebo hnědou klasiku (pokud budete volit jiný obal než my, zvolte vhodný knot – s tím pomůže Svíčkový průvodce).

Kokosovo-sójový vosk má ve srovnání s jinými přírodními vosky nižší bod tání a vyšší viskozitu, což z něho činí ideální materiál pro výrobu kontejnerových svíček. Výborně se s ním pracuje, vykazuje vynikající kvalitu hoření a vysoký stupeň bělosti, díky čemuž se svíčky budou dobře barvit. K barvení vosku jsme se rozhodli i my a letní svíčky si vyrobili sluníčkově žluto-oranžové, barvu si ale samozřejmě můžete vybrat a určit sami.

A teď k tomu podstatnému – k esenciálním olejům odhánějícím komáry a jiné hmyzáky. Do repelentních svíček jsme namíchali naprosto božsky vonící a výtečně fungující kombinaci citralu, badyánu a eukalyptu citronového.

repelent svíčka 8

Citral je citrusově a zároveň bylinně vonící esenciální olej z rostliny blízké citronové trávě. O jeho schopnosti odhánět komáry, ale i kousavé mouchy bodalky, je řada studií (mrkněte například sem: The repellency of lemongrass oil against stable flies). Citral pro jeho adstringentní a protizánětlivé účinky užijete i při výrobě hojivé kosmetiky nebo při míchání parfémů.

K citralu přidáme, možná trochu nečekaně, esenciální olej badyánový. Ten je skvělým repelentem, který nadto dodá svíčce zajímavou, nasládlou a neotřelou kořeněnou vůni.

repelent svíčka 9

Eukalytpus citrónový jako prostředek proti hmyzu mnoho z vás jistě nijak nepřekvapí. Víc o jeho účincích si přečtěte v našem souhrnném článku o hmyz odpuzujících esenciálních olejích tady: Přírodní repelenty – co vás ochrání před otravným hmyzem?

Tak jdeme na to!

Repelentní vonné svíce s citralem, badyánem a eukalyptem citrónovým

repelent svíčka 7

Co je na to potřeba?

na cca 5 svíček v hliníkovém obalu

–          500 gramů kokosovo-sójového vosku

–          5 kusů hliníkových obalů 100 ml (záleží na výšce nalití vosku)

–          Barvy na svíčky

–          Knoty Stabilo velikost 18

–          Esenciální olej Citral

–          Esenciální olej Eukalyptus citrónový

–          Esenciální olej Badyán

Jak na to?

Pro detailní postup výroby s radami a doporučeními pročtěte tento článek: Jak si vyrobit přírodní svíčku (nejen) ze sójového vosku? Návod krok za krokem pro úplné začátečníky – Ekokoza.cz, obzvlášť pokud se jedná o vaši první svíčkovou výrobu 🙂

repelent svíčka 6

repelent svíčka 5

Pokud už jste zkušenější svíčkoví výrobci, klasicky si připravte pracovní materiál a plochu.

repelent svíčka 4

Ve vodní lázní nechejte v nádobě se zobáčkem rozpouštět vosk. Pokud chcete vosk barvit, malé množství barvy do svíček odlomte nebo odřízněte nožem a vhoďte do rozpouštějícího se vosku. Mezitím si připravte obaly a pomocí kolíčků nebo špejlí vycentruje knoty.

repelent svíčka 3

Jakmile bude vosk tekutý, sejměte jej z plotýnky a přidejte esenciální oleje, nám se osvědčilo dávkování takové: na 500 gramů vosku 8 gramů citralu, 7 gramů eukalyptu citrónového a 6 gramů badyánu. Dávkování ale můžete upravit, jen nepřekračujte doporučenou 10% hranici pro množství vůní.

Vosk po přidání olejů míchejte (nešlehejte) alespoň dvě minuty.

repelent svíčka 2

Vosk nalijte do připravených obalů, pokud je třeba, opětovně vycentrujte knoty a svíce nechte na teplém místě stydnout tak, aby se nedotýkaly po dobu 24 hodin (ideálně ještě déle).

repelent svíčka 1

Vystydnutým svíčkám zkraťte knoty, a ty, které ihned nepodpálíte, zavřete víčkem.

A je to hotovo! Krásné klidné léto!

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *