Jak jednou vezmete do ruky tuhle domácí čistící jílovou tyčinku, nikdy už ji nebudete chtít pustit. Je praktická, krásně pečuje o naši pleť, její použití je jednoduché a úžasně
se hodí například i na cesty.
Kupa výhod
Tahle voňavá jílová tyčinka má hroznou spoustu výhod. Na čištění pleti obvykle potřebujeme nějaký v plastu balený kosmetický přípravek, ať už jde o gel či micelárku. A aby toho nebylo málo, nutností jsou i vatové tampony. Nic z toho ale s jílovou tyčinkou potřebovat nebudete. Stačí ji trochu namočit do vody, potřít obličej a dekolt, nechat zaschnout a zase obyčejnou vodou omýt. Při jejím používání tedy nevzniká žádný hmotný odpad – je to suprekologické, ale například na cestách taky ohromně praktické. A navíc se vůbec nemusíte obávat, že se vám potom v kufříku vyleje pleťovka a nadělá vám v oblečení spoušť. Jílovou tyčinku si jenom zabalíte do pytlíčku, ideálně látkového, a po použití necháte oschnout.
Další výhodou je samozřejmě samotný výživný obsah jílové tyčinky. Jedná se o samé úžasné přírodní složky, zkrátka a dobře žádná chemie! A pleť si bude libovat!
Tak když už tu tak básníme o těch skvělých ingrediencí, pojďme se na ně podívat trochu zblízka, ať víte, oč běží.
Růžový jíl
Růžový jíl tvoří jeden ze základů jílové tyčinky a na čistící tyčinku je naprosto perfektní. Má regenerační, ale zároveň čistící účinky, hodí se na všechny typy pleti, dokonce i na velice citlivou pokožku se sklony k zarudnutí. Je jemný, bohatý na stopové prvky, prospěšné naší pokožce, a oxid křemičitý a železitý.
Bílý jíl (Kaolin)
Bílý jíl je další základní složkou čistící tyčinky a je též velice jemný a uklidňující vůči naší pokožce. Má vysoký obsah křemíku, a proto se skvěle hodí také pro citlivou a podrážděnou pokožku. Skvělý je i jako vlasová maska, kdy naši vlasovou pokožku krásně zklidní.
Prášek z damašské růže
Jedná se o ajurvédský prášek, který pomáhá uvolnit tělo i smysly. Prášek z damašské růže se v kosmetice používá hlavně na regeneraci kůže, ale taky pro své tónovací vlastnosti. Skvěle pečuje o podrážděnou a citlivou pokožku, ale používá se i v boji proti stárnutí. Je výborný na obličejovou masku, ale i na tělo a vlasy.
Ovesný prášek
Ovesný prášek je přirozeně se vyskytující organický prášek, který obsahuje celou řadu aktivních složek, včetně beta-glukanů, jež jsou zodpovědné za funkci udržování vody, fenolů, škrobu, savanaxinů, saponinů, flavonoidů a také vitaminu E. Tahle supr výživná parta je ideální pro výrobu kosmetiky, skvěle se hodí pro podrážděnou pokožku či pokožku se sklony k vysušování – dokáže ji totiž krásně zklidnit.
Růžová voda
Růžová voda je prostě starou známou klasikou v péči o pleť. Vzniká jako vedlejší produkt při získávání oleje z růží a hodí se na úplně všechny typy pleti. Pomáhá čistit pleť a odstraňovat nečistoty a je velice výživná. Podporuje hojení a celkovou regeneraci naší pleti, a když si ji dáme samotnou do rozprašovače, můžeme ji použít i jako skvělý fixátor make-upu.
Gel z aloe vera
Aloe vera gel je v péči o pokožku také naprosto elementárním přípravkem. Aloe vera je totiž v kosmetickém průmyslu využíváno už od pradávna, aloe má na pleť velice blahodárné účinky. Regeneruje tkáně, hojí jizvy, působí proti volným radikálům i proti projevům stárnutí a vzniku strií, a aby toho nebylo málo, také naši pokožku silně hydratuje.
Má zklidňující účinky na popáleniny, bodnutí hmyzem, odřeniny a hlavně akné, což v naší jílové tyčince oceníme nejvíce.
Květový vosk z růže
Další voňavoučkou složkou naší tyčinky je květový vosk z růže. Je bohatý na mastné kyseliny, ale především opravdu úchvatně voní. Právě proto je to ideální přísada do kosmetiky, parfémů, ale například i přírodních svíček.
Panenský kokosový olej
Při péči o pokožku je “kokosák”, jak mu familiérně říkáme, také učiněným zázrakem, proto v naší pečující tyčince samozřejmě nemůže chybět! Příjemně voní, proniká mnohem hlouběji do pokožky než jiné přípravky, a proto naše pleť může jeho vynikající účinky čerpat o sto šest. Díky němu budeme mít kůži hladkou, jemnou a voňavou, a zároveň je to i úžasný prostředek pro podporu hojení strií. Nakonec nesmíme zapomenout dodat, že vám rád pomůže i v kuchyni – můžeme ho přidat do některých pokrmů, nebo na něm rovnou něco i usmažit.
Tak, teď už víme něco málo o ingrediencích, takže hupsnem na výrobu!
Co je na to potřeba?
– ⅓ hrníčku růžového jílu
– ⅓ hrníčku bílého jílu (kaolinu)
– 1 polévková lžíce prášku z damašské růže
– 2 polévkové lžíce ovesného prášku
– 2 polévkové lžíce aloe vera gelu
– 2 polévkové lžíce růžové vody
– 7 g panenského kokosového oleje
– 1 g květového vosku z růže
Jak na to?
Pěkně promícháme kaolin a růžový jíl s práškem z damašské růže a ovesným práškem. Rozehřejeme si panenský kokosový olej s květovým voskem z růže a tuto tekutou směs promícháme s tou sypkou. Nakonec přidáme růžovou vodu a aloe vera gel a vše pořádně promícháme. Dalo by se říct, že máme hotovo, ale pro fajnšmekry tu máme ještě malý tip…
To je vůně!
Jílová tyčinka bude vonět i tak, sama o sobě, krásně přírodně, po růžích… Jestli však chcete opravdu extravoňavou tyčinku, přikápněte na závěr ke směsi několik kapiček esenciálního olejíčku. Skvěle se bude hodit určitě tento růžový, nebo také růže a neroli, ale pokud máte nějaký jiný oblíbený olejíček, kápněte ho tam. Vybírat můžete i ze spousty aromatických olejíčku.
Fajn formičky!
A finálním krokem je samozřejmě naši směs na čistící tyčinku někam nadávkovat. Buď ji můžete napěchovat do této minimalistické čtvercové silikonové formičky, nebo vybrat některou z těchto jednodušších formiček na platu s 12 různými tvary. Ze silikonových formiček to hezky leze ven, ale hlavně je můžete využít i při spoustě dalšího vyrábění!
Ať už dávkujete, kam chcete, řádně směs stlačte a nechte uležet a uschnout několik dní. Uschnutím by se měl objem jílové tyčinky trochu zmenšit, a tím půjde z formičky lépe vyklepnout.
A jak to tedy používat?
Jednoduše! Namokřit, potřít obličej a dekolt, nechat zaschnout, smýt… ale hlavně nezapomínat HYDRATOVAT! Tyčinku používáme opravdu jen tak jednou denně, abychom zase naši pleť zbytečně nevysušovali a nepřetěžovali. A po aplikaci si pleť řádně namažeme, buď oblíbeným krémem, nebo nějakým výživným olejem. Ruku do ohně dáme určitě za arganový nebo mandlový olej! Pak nechat tyčinku na vzduchu, aby pěkně oschla a netvořily se v ní bakterie.
Tři kamarádi
A pokud chcete mrknout na nejlepší kámoše růžového jílu i kaolinu, kuk sem. Tenhle supr článek o dalších zázračných a léčivých jílech – bentonitu, rhassoulu a zeolitu – vám rozšíří vaše jílové obzory… A to je fakt hlína!
Další hliněné kamarády pak najdete tady, a že je opravdu z čeho vybírat.
A co Vy a jíly v kosmetice? Které jste už zkusili a na jaké nedáte dopustit?
Nezapomeňte nás sledovat na našich sociálních sítích, Facebooku a Instagramu, ať vám neutečou naše další návody a tipy. A prozkoumejte i náš nový ekokozí receptář, kde můžete jednoduše získat slevu na ekokozí e-shop!