Svěží a zářivý šlehačkově nadýchaný sprchový peeling s mákem a cukrem, co se rychle stane vaším novým koupacím oblíbencem, který zanechá pokožku neuvěřitelně hebkou, hydratovanou a jemně očištěnou.
… a vaše chutě pravděpodobně toužící po citronovém makovci, což ale rozhodně není špatně! 🙂 Peeling je nádherně krémový a nesmírně bohatý. Svěže vonící, žlutě zbarvený, plný sladkého cukru a hravě doplněný mákem. Díky emulgačnímu vosku se parádně smísí s vodou, takže ve vaně nezůstanou mastné kapky a kluzká místa, která z koupele často udělají riskantní a život ohrožující aktivitu. Všechno ozkoušeno na několika osobách, tak směle do toho!
Hrdina mezi peelingy
Cukrový peeling asi všichni známe. Tohle ale není obyčejný cukrový peeling! Emulgační vosk mu totiž do vínku nadělil schopnost dokonale se spojit s vodou ve vaně či sprše. To z obyčejného peelingu dělá doslova superpeeling.
Za prvé, jak jsme už naznačili, tenhle peeling nepromění koupel ve smrtonosnou past – olej v koupeli totiž umí z hladkého povrchu vany udělat velmi nebezpečné kluziště, a to nechceme. To tady ale naštěstí nehrozí, protože v tomto případě se olej smísí s vodou a při vypouštění nevinně odteče ven. To tedy také znamená méně uklízení – běžně by olej plaval na hladině, voda by odtekla a olej by zůstal na dně a stěnách vany.
Za druhé, na pleti se rovnou promění v tělový krém. Při jednom použití tedy vyčistíte pleť, odstraníte částečky staré kůže a zároveň se namažete a dodáte pokožce slušnou dávku hydratace a výživy. To všechno rovnou ve vaně či sprše. Na léto naprostý ideál, co říkáte?
Sladký cukr, hravý mák
Až se mrknete na složení, možná se pozastavíte nad tím, proč nepoužijeme víc máku a méně cukru. No, budeme k vám upřímní, mák je v receptuře spíš proto, že peelingu dodává hravost. Schopnost „obrousit“ pokožku jsme nechali cukru, který se ve vodě začne rozpouštět a z pleti i vany se pak skvěle smývá. Větší množství máku nepůsobilo dvakrát esteticky jak v koupeli, tak v samotném peelingu, který je mnohem hezčí jako žlutý krém s několika černými puntíky než jako tmavě zbarvená hmota, kterým se stal, když bylo máku použito víc.
Jemně nebo na hrubo?
Na domácí kosmetice je nádherné, že je velmi jednoduše upravitelná k obrazu ideálnímu. Tady si například jednoduše zvolíme drsnost, kterou po peelingu požadujeme, a kterou cukrem vykouzlíme. Fungovat bude všechno, od ničeho do deka cukru. Cukr tedy můžete vynechat úplně a mít spíše koupelové máslo. Dát cukru jen lžičku dvě a vytvořit si jemňoučký peeling, anebo si umíchat pořádně hrubý peeling, pokud po něm toužíte. Jestliže ale máte citlivější pleť, začněte s málem a pokračujte třeba až ke 100 gramům. Pokud chcete zkoušet, přidávejte cukr postupně až při šlehání ztuhlé směsi.
Vůně a barva šťavnatých citronů
Při šlehání do směsi také přidejte oblíbený esenciální olej, my jsme sáhli citronovém, protože mák a citron je zkrátka delikátní kombinace. Zvolit ale můžete jakýkoli. A čím jsme vykouzlili tu krásně žlutou barvu? Kapkou šípkového oleje, žádné barvivo není třeba! Nemáte-li šípkový, skvěle bude fungovat i olej rakytníkový, mrkvový nebo karanja. Jakmile bude hotovo, vezměte si s sebou peeling do sprchy nebo koupele, malé množství vmasírujte do vlhké pleti, užijte si voňavou, krémovou exfoliační masáž, a pak vše jednoduše smyjte. Pleť bude natolik hydratovaná a vyživená (přesto vůbec ne mastná), že po koupeli už nebude třeba ji ničím natírat. Tak jdeme na to!
Šlehaný sprchový peeling s mákem, citronem a cukrem
Co je na to potřeba?
zahříváme
– 40 gramů světlicového oleje
– 20 gramů emulgačního vosku NF
– 20 gramů rafinovaného bambuckého másla
– 8 gramů kyseliny stearové
– 3 gramy šípkového oleje
šleháme
– 0,5-1 gram konzervantu Cosgard
– 20 kapek citronového esenciálního oleje
– kapka vitaminu E
– 30-100 gramů cukru krystal
– 1 gram máku (mletého či celého)
Jak na to?
Připravte si vodní lázeň – do menšího hrnce nalijte asi 3 cm vody a dejte na plotýnku ohřívat.
Odvažte si světlicový olej, emulgační vosk, bambucké máslo, kyselinu stearovou a šípkový olej do menší žáruvzdorné misky, ideálně s vyšším okrajem, nebo do zavařovačky, a vložte do připravené vodní lázně. Nechte na mírném plameni zahřívat, dokud se vše nerozpustí.
Když je vše pěkně rozpuštěné, vyjměte misku nebo zavařovačku z vodní lázně, osušte ji, a její obsah promíchejte. Chvíli počkejte, aby směs malinko vychladla, a poté do ní přikápněte konzervant, esenciální olej, vitamin E a přisypejte mák. Cukr můžete do směsi nasypat už teď, nebo pokud chcete zjišťovat správnou hrubost peelingu, počkejte na další krok. Pokud je třeba, přemístěte směs do nádoby, ve které se vám bude později směs dobře šlehat šlehačem nebo tyčovým mixérem se šlehací metlou. Poté vše šoupněte do lednice a vyčkejte asi půl až tři čtvrtě hodiny.
Ztuhlou a zchladlou směs vyjměte z lednice a pomocí šlehače pěkně rozšlehejte (jako když při pečení šleháte máslo s cukrem), dokud není nadýchaná a lehoučká. Pokud jste ještě nepřidali cukr, postupně jej do směsi zašlehávejte a zkoušejte, zda jste s hrubostí spokojení.
Až bude peeling podle vašich představ, přemístěte jej do pěkného obalu o objemu 200 nebo 250 ml (záleží na množství cukru, které jste použili), ze kterého se vám bude produkt ve sprše dobře nabírat.
Chci to vyrobit, ale nemám všechny ingredience!
– Nemáte-li rafinované bambucké máslo, zkuste máslo mandlové, mango máslo, makadamové máslo nebo třeba babassu olej (v pokojové teplotě je tuhý).
– Světlicový olej můžete vyměnit za jakýkoli jiný lehký (levnější) olej, jako je například makadamový, lískooříškový, mandlový rafinovaný nebo slunečnicový.
– Barvu peelingu vykouzlíte stejně dobře olejem mrkvovým, rakytníkovým nebo karanja.
– Esenciální olej, silici nebo kosmetickou vůni volte dle preferencí vašeho nosu.
– Emulgační vosk NF můžete zkusit vyměnit za jiný kompletní emulgační vosk.
Hezký den, děkuji za inspiraci, prosím jen o informaci, zda je potřeba dávat do receptu Cosgard a kyselinu, když spotřeba peelingu bude max. 2 měsíce.Děkuji, Andrea Knight
pokud se při výrobě samotné ničim nekontaminuje, tak si myslím, že při spotřebě do cca měsíce by neměl být problém.