Svěží sprchový tělový kondicionér – pečující & výživný

Zářivě žlutý sprchový tělový kondicionér vyrobený z vyživujících a zvláčňujících surovin, voní letně po citrusech a zanechá pokožku neuvěřitelně hebkou, svěží a spokojenou. Jak ho vyrobit?

Obrázek1

 

Výroba tohoto žlutého krasavce je podpořená touhou po nalezení náhrady tělového sprchového mléka jedné velmi známé kosmetické značky, které jsem v minulých letech s velkou oblibou užívala. S postupným omezováním kupování konvenční kosmetiky se z poličky v koupelně vytratil i tento přípravek, ale chyběl mi. Čas strávený v koupelně si totiž kdovíjak neužívám a mám ráda všechny vychytávky, které ho zkrátí. A to sprchový tělové mléko umí nadmíru dobře.

Všechno se totiž zvládne ještě při koupeli – namazání, vyživení, potěšení. Bez čekání, až se máslo nebo krém vsáknou, bez mastných rukou a bez mastného oblečení, když se něco uspěchá. Tělové sprchové máslo je za mě skvělý vynález.

Tady je ekokozí varianta, která je tak vyživující a zvláčňující, že ji budeme nazývat přímo kondicionérem. Pokožka je po použit totiž natolik sametová, voňavá a spokojená, že mu jinak říkat nemůžeme.

Obrázek2

Slovo kondicionér se taky hodí pro užitý emulgátor, tím je emulgační vosk BTMS, jehož super-schopností je právě uhladit vlasy nebo pokožku. To umí pro své kladné nabití, které zajistí přesně to, co po kondicionéru chceme = všechno zjemnit a zbavit statického rozčepýření. BTMS navíc zvyšuje „odolnost“ produktu vůči vodě, což oceníme u všech výrobků, které aplikujeme ve sprše nebo ve vaně. K BTMS šoupneme ještě cetearyl alkohol, čímž vytvoříme nádherně bohatý produkt.

Olejovou fázi tvoří několik velmi šikovných másel a olejů (které patří k těm levnějším, přece jenom je budeme z kůže smývat). Pokud ale některé z nich nemáte, není třeba zoufat, kondicionér zvládnete umíchat se dvěma druhy tuků. Nás tahle kombinace ale velmi baví a doporučujeme ji, protože díky ní vykouzlíme příjemnou plnost a tuhost produktu, která je přesně namíchaná pro užití ve sprše na mokrou pokožku. A nezapomínejte na to, že vyřazením mrkvového oleje se připravíte o zářivou sluníčkově žlutou barvu.

Vodní fáze je jednoduchá – destilovaná voda, jemně vonící hydrolát a zvlhčující rostlinný glycerin. Protože kondicionér ve sprše smyjeme, glycerinu můžeme dát šanci zazářit a použít ho štědré množství, takové, které by v produktu nesmývacím mohlo působit až lepkavě. Tip: Pokud o glycerinu chcete vědět víc, mrkněte sem, je to skvělá multifunkční surovina!

Obrázek3

Výrobky obsahující vodu (nebo ty, které při použití do kontaktu s vodou přijdou) potřebujeme zakonzervovat, aby se nezkazily a zůstaly bezpečné. My nedáme dopustit na Cosgard, který je levný a účinný. Žluknutí tuků zase významně oddálí vitamin E.

Aby byl přípravek opravdu výjimečně pečující, přidali jsme do něj ještě hydrataci a vláčnost dodávající pšeničný protein, bisabolol, co potěší podrážděnou a citlivou pokožku, a posilující provitamine panthenol B5.

Vůně jsme volili léto připomínající, svěží, přesto bylinné – dali jsme dohromady rozmarýn, vavřín kubébový a citronový eukalyptus a výsledek se nám moc líbí. Vy si svoje vůně ale samozřejmě můžete upravit a vyladit podle sebe. A ještě k vůni… v našem kondicionéru vidíte ylang ylang květovou vodu, která, ale, voní poněkud výrazně a specificky. Voňavější volbou by byla třeba voda meduňková, verbenová nebo sladko-pomerančová.

Obrázek4

Ať se výroba povede!

 

Svěží pečující tělový kondicionér – jak si vyrobit sprchové tělové mléko

Co je na to potřeba?

vodní fáze – zahříváme

–          30 gramů destilované vody

–          20 gramů rostlinného glycerinu

–          20 gramů květové vody nebo hydrolátu

olejová fáze – zahříváme

–          6 gramů BTMS

–          7 gramů ricinového oleje

–          5 gramů mandlového másla

–          4 gramy hroznového másla

–          3 gramy mrkvového oleje nebo mrkvového macerátu

–          2 gramy kakaového másla

–          1 gram cetearyl alkoholu

při chladnutí přidáváme

–          0,5 gramu pšeničného proteinu

–          0,5 gramu panthenolu B5

–          0,5 gramu konzervantu Cosgard

–          0,2 gramy esenciálních olejů (my jsme použili rozmarýnlitseu cubebu a eukalyptus citrónový)

–          0,2 gramu bisabololu

–          0,1 gramu vitaminu E

Jak na to?

Připravte si vodní lázně (do dostatečně velkého kastrůlku nalijte asi 3 cm vody a na mírném stupni zahřívejte).

Obrázek5

Do žáruvzdorné misky nebo sklenice si odvažte všechny ingredience z olejové fáze. Misku vložte do vodní lázně a nechte rozpouštět. Poté si ve druhé misce smíchejte ingredience vodní fáze, zvažte ji, a vložte do vodní lázně vedle misky s fází olejovou. Nechte oboje zahřívat, dokud ingredience v olejové fázi nebudou tekuté a obě fáze nedosáhnou stejné teploty.

Asi po čtvrt hodině bude všechno rozpuštěné. Vyjměte vodní fázi, znovu ji zvažte a pokud se část vody odpařila dolijte destilovanou vodou tak, aby měla vodní váze stejnou váhu jako před zahříváním. Poté z vodní lázně vyjměte i olejovou fázi. Nalijte vodní fázi do fáze olejové a promíchejte silikonovou stěrkou.

Sáhněte po tyčovém mixéru a začněte svoji směs opatrně prošlehávat. Mixujte asi minutu, poté nechte směs asi 10 minut chladnout, opět mixujte minutu, poté nechte opět chladnout a opakujte postup tak dlouho, dokud nebude sklenice skoro studená a směs v ní tuhá a krémová.

Když je kondicionér chladný, odeberte z něj asi lžíci do malé mističky. Poté k ní postupně odvažte (tip: je třeba použít přesnou váhu, mrkněte na tyto). ingredience, které přidáváme při chladnutí a zamíchejte (tímto způsobem minimalizujeme „ztráty“ už tak malých dávek ingrediencí na stěnách nádoby). A bude promícháno, vraťte tuto část k původní směsi, a ještě jednou velmi dobře promíchejte nebo promixujte.

Obrázek6

Teď je čas přenést kondicionér do vhodných obalů a začít si ho užívat!

Jak to použít?

Ve sprše na omytou pleť naneste štědré množství kondicionéru (parádní je i po holení nebo přímo na holení!), promasírujte, opláchněte a pak už se jen osušte ručníkem. Uvidíte, že žádné máslo nebo mléko nebude třeba.

Důležité poznámky

Přestože přidáváme konzervant, naše kuchyně nejsou sterilními laboratořemi a produkt se může zkazit. Jakmile zaznamenáte změny v barvě, vůni nebo konzistence, bez milosti jej vyhoďte a pusťte se do výroby nového.

Obrázek7

Množství uvedeného receptu je 100 gramů tak, aby se vám dobře upravovaly poměry pro jiné množství. Tato dávka se vejde ideálně do obalů 100-120 ml.

Chci to vyrobit, ale nemám všechny suroviny.

–          Hydrolát nebo květovou vodu můžete nahradit destilovanou vodou.

–          Volba esenciálních olejů či vůní je na vás.

–          Místo cetearyl alkoholu můžete zkusit kyselinu stearovou nebo cetyl alkohol.

–          Místo Cosgardu lze použít jiný konzervant.

–          Másla a tekuté oleje můžete zkusit nahradit jinými. Doporučujeme se ale držet poměru 10 % tekutých olejů a 11 % másel.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *