Svíčkománie

Tak to vypadá, že počasí začne odpovídat datu v kalendáří a začnou nám krásné podzimní plískanice. Ideální období na pálení svíček. Svíčky mám ráda a mám je po celém bytě. A jejich výroba není nijak náročná, jak jinak, že?

Tedy jak vyrobit svíčku? Můžete si udělat svíčku užitkovou, určenou hlavně na svícení, vonnou, která vám při spalování krásně provoní místnost, odzdobnou nebo i svíčku masážní u které tavený vosk využijete k následné masáži.

A jaký máme kód na říjen? Každý, kdo zadá ke své objednávce nad 500 korun, kód sója – dostane 200g  sójového vosku na výrobu masážní svíčky zdarma.

Výroba svíček je velice kreativní a můžete se u ní pořádně vyřádit. Ať už se rozhodnote pro výrobu jakéhokoliv typu, je základní postup stejný.

  • Roztopení vosků

Vosk umístěte do vhodné nádobky a tu postavte do vodní lázně. Začněte pomalu nádobu zahřívat až do rozpuštění vosku. Po rozpuštění odstavte z kamen a nechte vosk trochu ochladit. Tady záleží na použitém vosku, každý druh má bod tuhnutí při jiné teplotě. Tedy do ochlazeného, ale stále tekutého vosku, začneme přidávat požadované přísady (barvy, vůně, ozdoby). Barvičky a vůně nezapomeňte důkladně promíchat, aby se vám dobře spojily s voskem. Jakmile vosk dosáhne správné licí teploty, tedy nebude příliš horký, aby vám neponičil formu, ale zároveň bude stále v tekuté formě, nalijte ho do vybrané formičky. Pokud do formy nalijete vosk příliš horký, může vám ji poničit, v chladném vosku se vám můžou vytvořit vzduchové bubliny.

Po nalití do formičky nechte vosk tuhnout, skoro vždy je potřeba vosk ještě dolít a upravit tak chybějící vosk, zvláště v okolí knotu. Ponechte si tedy ještě nějakou část vosku na dolití svíčky ve formě.

  • Formy na svíčky 

Formy musí mít hladký a čistý povrch, pokud používáte formy silikonové, při tuhnutí vosku ve formičce, tuhnoucí svíčku sem tam uvolněte, nebudete mít pak potíže s vyklopením svíčky.

Ukážeme si nějaké výrobní techniky – všechny potřeby pro výrobu svíček najdete na Ekokoze v této kategorii.

Další recepty na výrobu svíček najdete na Ekokoze.

Jak vytvořit svíčku o více barvách

Tento a další svíčkové recepty najdete i na Ekokoze, přímo v receptech.

Svíčka o více barvách není nijak složitá, jediná obtížnost je vyhodnotit, kdy nalít další vrstvu vosku. Pokud tak učiníte příliš brzy, barvy se vám promíchají dohromady. K výrobě budete potřebovat vhodný vosk, je už pouze na vaší preferenci, který zvolíte. Můžete použít včelí vosk, vosk sójový nebo třeba palmový.

Répartissez le mélange pour piliers dans les 3 récipients de fonte

K výrobě budete potřebovat vhodný vosk, je už pouze na vaší preferenci, který zvolíte. Můžete použít včelí vosk, vosk sójový nebo třeba palmový.

Tavení vosku

Vosk v nádobkách vložte do vodní lázně.

Přidání barvy do vosku

Po roztopení vosku nastává čas na přidání různých barviček. Barvy důkladně rozmíchejte až do úplného rozpuštění. Po přidání barev a ochlazení vosku přidejte vůni.

Nalévání vosku do formy

Vyberte si vhodnou formičku a umístěte do ní knot. Aby vám knot dobře držel, můžete dole vytvořit malou kuličku z plastelíny a nebo použijete plíšek pod knot. Nahoře knot přichyťte ke špejly, aby jste ho udrželi ve formě rovně. Dobře se s knoty pracuje, necháte-li je chvilku v mrazáku, jsou pak více ztuhlé a lépe drží.

Nalévání vosku do formy

Po mírném ochladnutí, nalijte vosk do formičky.

A l'aide de l'aiguille à mèche, percez des trous de détente

Nastává důležitá fáze, vosk je třeba nechat trochu ztuhnout, aby nalití další barvy nezpůsobílo promíchání barev. Nesmíte ho ale nechat ztuhnout moc, pak by jste měli jednotlivé barevné díly od sebe odděleny.

Ici aussi, guettez la bonne température et pratiquez des trous de détente

A takto postupujete barvu po barvě.

Versez la troisième et dernière couche

Až do výsledné podoby. Po naplnění formičky, necháte vosk při pokojové teplotě vychladnout a vyklopíte.

 

 

Votre bougie à couches de couleur alternées est terminée

A už stačí jen zapálit.

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *