Svíčky s dřevěným voskem a svěží vůní z řepkového vosku

Jednoduchý návod na výrobu domácích svíček s dřevěným knotem z řepkového (nebo jiného) vosku. Ozdobeno i ovoněno bylinkami, které můžete dle libosti měnit, kombinovat nebo vynechat!

svíčka

Svíčky s dřevěnými knoty jsou jedny z těch domácích výtvorů, které jsou ideální pro momenty, když vás přemáhá neskutečná touha popustit uzdu fantazii a něco vyrobit, ale hodinky vám zrovna přísně ukazují, že času není nazbyt. Ačkoli se to tak nemusí na první pohled zdát, výroba svíček je totiž nanejvýš jednoduchá a rychlá.

Vděčný výtvor

Na výrobě svíček je krásný nejen celý proces tvoření, ale i dlouhotrvající radost z výrobku, která vás bude provázet nejen při každém zapálení svíčky, ale i při pohledu na ni. Svíčky s dřevěným knotem umí být parádním bytovým doplňkem, který si můžete vyšperkovat podle představ. Stejně tak jsou svíce nádherným dárkem, který doslova zahřeje u srdce, zvlášť když bude vlastnoručně vyrobený.

svíčka1

Potěšení pro všechny smysly

Jestli jste milovníkem svíček klasických, věřte, že propadnete i těm s dřevěným knotem. Dřevěné knoty hoří malinko jinak, snad trošku temněji a elegantněji, než knoty bavlněné. Koukat na hořící dřevěný knot je dokonale uklidňující činnost. To ale není všechno! Když budete dobře napínat uši, možná dokonce uslyšíte jemňoučké praskání hořícího dřeva, a to je teprve nádhera!

svíčka2

Ke sluchu a zraku se po chvilce přidá i potěšení pro nás čuch. Až se zahřeje vosk, rozlinou se vůně esenciálních olejů a vůní, které něžně zahalí domácnost do bylinkových aromat. A že nám zbývají ještě další dva smysly? Hmat jistě uspokojí příjemná chladivost dózy nebo sklenice, až budete svíci zapalovat a přenášet, a chuti uděláte radost tím čajem, který si při zapálené svíci jistě budete vychutnávat 🙂

svíčka3

Vosky, vůně, bylinky

Pro naši svíci jsme zvolili vosk řepkový, který se vyrábí (překvapivě) z řepky, ale přidávají se k němu taky další vosky, včetně včelího, čímž se zajistí hoření svíčky bez chybičky. Směs je namíchaná přesně na míru kontejnerovým svícím. Krásně přilne k okrajům, netvoří mapy a nikde se neodloupává. Pokud se vám líbí svíce ve sklenicích, hrnečcích nebo v jiných dózách, řepkový vosk bude to pravé ořechové! A jeho parádní je pak pouhou třešničkou na dortu 🙂

svíčka4

Protože jsme chtěli svíčku, která by v nás vyvolávala pocity svěžesti, radosti, ale zároveň klidu, ozdobili jsme ji sušenými bylinkami, měsíčkem a růží. Vy ale můžete bylinky samozřejmě vynechat a nechat svíci jen čistě bílou, anebo si pohrát s bylinkami a zdobením jiným. Čerstvost a jemnost jsme dodrželi i při výběru vůně a vsadili na přenádhernou kombinaci gerania, mandarinky a citronu, mmm…

Tak už jdeme na tu výrobu?

Svíčka ve sklenici s dřevěným knotem a vůní jara

Co je na to potřeba?

–          řepkový vosk

–          dřevěné knoty a stabilizační plíšky

–          skleněná dóza nebo jiná nádoba

–          sušený měsíček a plátky růží

–          esenciální oleje geraniummandarinkacitron

Jak na to?

V seznamu surovin záměrně neuvádíme množství vosku a dalších ingrediencí. To se vždy odvíjí od toho, jakou velikost dóz na svíčky používáte. Vždy počítejte s tím, že roztavením voskové perličky „ztratí na objemu“. Jednoduše ale množství odhadnete tak, že necháte rozpouštět přibližně 1,5 objemu zvolené dózy vosku.

svíčka5

Vosk vždy rozpouštíme ve vodní lázni. Ten řepkový taje někde mezi 43 °C a 50 °C a neměl by se dostat na teplotu vyšší něž je 85 °C (proto se raději vyhněte ohřívání vosku v mikrovlnné troubě). Skvělou pomocnicí při rozpuštění vosku je taky džezva, kterou lze vložit do vodní lázně a se kterou se díky hubičce a rukojeti vosk pohodlně vlívá do připravených dóz.

Do připravené vodní lázně tedy vložte nádobu s voskem. Nechte jej při nízké teplotě rozpouštět a mezitím si nachystejte vybrané dózy, do kterých jednoduše postavíte dřevěný knot se zacvaknutým plíškem, který jste si předem zkrátili asi na výšku dózičky (jde to velmi jednoduše obyčejnými nůžkami nebo nožíkem). Pokud chcete svíčky opravdu ťipťop, nahřejte přibližně na 50 °C i dózy.

svíčka6

Když je vosk tekutý, vyjměte nádobu z vodní lázně a osušte ji. Do vosku nakapejte esenciální oleje (řepkový vosk snese až 12 % vůně, s esenciálními oleji tedy buďte poměrně štědří, aby svíčka vůbec voněla… vždy ale mějte v paměti preference svého nosu). Promíchejte špejlí a vosk jednoduše vlijte do připravených dóziček. Vše nechte tuhnout při pokojové teplotě. Pokud chcete svíčky zdobit bylinkami, počkejte, až se povrch alespoň mírně zpevní a poté ozdobte (pamatujte, že méně je více, i bylinky jsou hořlavé :)). Pak svíčkám dopřejte alespoň 48 hodin klidu před prvním zapálením. Knot ještě zkraťte tak, aby sahal asi 3-5 milimetrů nad vosk (stačí to, my jej na některých fotkách máme dlouhý, fotili jsme před závěrečným seříznutím). A máte hotovo!

svíčka7

Zkusíte dřevěné knoty?

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *