Vavřínový veganský balzám na rty – jak vyrobit

Veganský, hedvábný, lesem vonící, a hlavně o podzimním nečasem podrážděné rty a okolí nosu pečující balzám na rty, ve kterém se schovává aromatický, zelený vavřínový vosk.

Výroba balzámu je svojí jednoduchostí ideální i pro úplné začátečníky nebo třeba větší děti, a svojí rafinovaností jsou hotové balzámky parádní i jako netradiční voňavé dárečky.

Obrázek1

Co je vavřínový vosk?

Vavřínový vosk se získává vodní extrakcí z plodů vavřínového stromu Myrica Pubescens. Vyrobený vosk umí výtečně nahradit včelí vosk – hledáte-li tedy veganské alternativy, zkuste pořídit šetrně a ekologicky získaný vosk z vavřínu, který využijete nejen pro míchání kosmetiky, ale i pro výrobu nádherných vonných a masážních svíček.

Popelavě zelené tvrdé kousky přenádherně – po lese – teple a kořeněně vonícího vavřínového vosku promění všechny balzámy nebo mastičky v unikátní a příjemně netradiční záležitost. Vůně umí opravdu zahřát a potěšit, po čichnutí k pytlíčku s vavřínovým voskem ucítíte letní vlhkost lesa, borovicové a smrkové jehličí, kvetoucí divoké býlí a možná dokonce i záblesk ohně. Je to vážně nádhera.

Další sympatickou vlastností zeleného voňavého vosku je taky pořizovací cena, 50 gramů stojí 91,-, což je v porovnání s jinými rostlinnými nebo květovými vosky, naprostá paráda.

Porovnání balzámů s vavřínovým a včelím voskem

Vavřínový veganský balzám na rty se chová trochu jinak než klasické balzámy založené na vosku včelím. Vavřínovým balzámem po rtech nebo pleti něžně kloužete a struktura je trochu měkčí nebo snad gumovější než u tvrdého včelího balzámu. Protože je balzám vavřínový oproti včelímu tak nějak lehčí, svádí to k pocitu, že na rtech po přejetí moc nezůstalo… Pak vás ale neuvěřitelně bohatá a dlouhodobá hydratace pokožky a sametové zvlhčení rtů, které nenápadná vrstva balzámu umí vykouzlit. Pro podzimní větrné počasí je vavřínový balzám naprosto parádní.

Obrázek2

Mmmm, to je vůně

My balzámy nechali bez parfemace, protože jsme zamilovaní do přirozeně přírodní vůní vavřínu, ale pokud máte balzámy rádi pořádně voňavé, slušet mu bude máta nebo samozřejmě vavřín. Tady ale opravdu dbejte na vhodné dávkování a myslete na to, že méně je více, ať si rty místo potěšení a zahojení přemírou esencí spíše nepodráždíte.

Do papíru nebo plastu?

V popisu ekokozích papírových obalů vždy najdete doporučení vyzkoušení formulace, protože néé každý produkt si s papírem rozumí. Tady už to zkoušet nemusíte stačí poslouchat naše rady. Pokud se pustíte do výroby vavřínového balzámu, tak jej do PAPÍROVÝCH OBALŮ NEDÁVEJTE. Sice pak balzám vypadá nádherně (což je i důvod toho, proč jsme na fotkách nechali obaly papírové, i když to pak působí matoucně), ale tento balzám se z papírového obalu VELMI obtížně vysouvá. Sáhněte tedy po tubičkách plastových, ze kterých balzámek vyjede jako po másle. Ušetříte si tak spoustu nervů a hlavně obalů a surovin.

Obrázek3

Pustíme se do toho?

Vavřínový veganský balzám na rty – vůně lesa

pro výrobu přibližně pěti tubiček po 5 ml

Co je na to potřeba?

–        8 gramů vavřínového vosku

–        8 gramů mandlového oleje

–        5 gramů babassu oleje (po vyzkoušení varianty panenské doporučujeme spíše rafinovanou variantu bez vůně, která nepřehluší vavřínové aroma)

–        3 gramy kakaového másla

Obrázek4

Jak na to?

Do žáruvzdorné mističky si odvažte všechny suroviny = vavřínový vosk, mandlový olej, babassu olej, kakaové máslo. Mističku se surovinami vložte do vodní lázně a nechte na nízkém stupni ohřívat a rozpouštět. Když je vše tekuté, stěrkou promíchejte a přelijte do zvolených tubiček (z uvedeného množství vyrobíte cca 25 ml směsi). Nechte vychladnout a zatuhnout a poté se pusťte do používání!

Obrázek6Obrázek7

Chci to vyrobit, ale nemám všechny ingredience!

Vavřínový vosk je základem receptury, ten nenahrazujte.

Stejně tak nehledejte alternativu kakaového másla.

Mandlový olej zastoupí jiný lehký olej, například meruňkovýmakadamový či olej z lískových oříšků.

Obrázek8

Babassu olej můžete vyměnit za kokosový olej.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *