Veselá jarní mýdélka s mrkvovým olejem a růžovým jílem

Návod na barevná jarní mýdélka s mrkvovým olejem a růžovým jílem vůní hořkého pomeranče, ylang ylang a bergamotu. Vyrobeno za pár minut s minimem špinavého nádobí 🙂

01

Mydlím, mydlíš, mydlíme… a mýdlaříme!

Umývání rukou je činnost, kterou teď trávíme spoustu času (což je jen dobře), tak proč si to mydlení trochu neokořenit a k mydlení nepřidat i jednoduché mýdlaření? 🙂

Navíc, když je výroba tak snadná, rychlá a zábavná! Mýdélka vyrobená metodu „rozpusť a nalij“, tedy z mýdlové hmoty, jsou hotová coby dup. Hmotu totiž opravdu stačí jenom rozkrájet, rozpustit, vyšperkovat pomocí toho, co se nám zrovna zachce, a pak jednoduše nalít do vybraných formiček. Tadá, hotovo. Čtvrt hodinky, jedna miska, kastrůlek a vařečka. Víc není potřeba!

02

Když mydlit, tak vesele a barevně

Za okny to začíná barvami jen hýřit a stejně veselé a radostné to může být i doma v koupelně. Při vyrábění jarních mýdélek jsme se inspirovali probouzející se přírodou a obarvili je na oranžovo. A protože je tu období Velikonoc, svátků jara, pár kousků jsme pak ještě jednoduše ozdobili veselými jarními vzory. Sluníčkové mýdélko nás teď potěší pokaždé, když přistoupíme k umyvadlu! 🙂

05

Mrkví a růžovým jílem proti jarnímu splínu i kožním neduhům

A čím že jsme to dosáhli té krásné barvy? Mrkví! Respektive parádním mrkvovým olejem, který mýdlům dodá nejen svěží barvu, ale taky spoustu skvělých schopností, které potěší pokožku. Mrkvový olej je bohatý na vitaminy A, B, C, D, E i K, betakaroten a spoustu minerálů. Působí protizánětlivě, zpomaluje stárnutí pokožky a bojuje proti všemožným ekzémům, vyrážkám i akné. Pro své vyživující vlastnosti je skvělý pro poškozenou, podrážděnou, problematickou a unavenou pleť.

03

K mrkvi jsme přidali ještě růžový jíl, který je pro svoji excelentní jemnost vhodný pro všechny typy pleti (zralou, podrážděnou, citlivou, ekzematickou i zralou pleť) a co víc – skvěle bojuje proti zarudnutí, suchostí a šupinatění pleti, což jsou nepříjemné jevy, se kterými má teď určitě mnoho z nás zkušenost. Růžový jíl má výborné čistící a detoxikační vlastnosti a působí protizánětlivě, antibakteriálně a antisepticky. No a jeho krásná barva je pak pomyslnou třešničkou na dortu!

04

Do receptury jsme pak přidali i glycerin, protože zvlhčení a hydratace není nikdy dost! A vůně? Ta je samozřejmě taky svěží a pestrobarevná! Sáhli jsme po petitgrainu, tedy hořkém pomeranči, bergamotu a ylang ylang. Čím jarní mýdlo ovoníte vy?

Veselá jarní mýdélka s mrkvovým olejem a růžovým jílem

Co je na to potřeba?

na 5-6 mýdélek menší velikosti

–          260 gramů mýdlové hmoty (druh je libosti)

–          1 lžíce mrkvového oleje

–          1 lžíce rostlinného glycerinu

–          1-2 lžičky růžového jílu

–          12 kapek esenciálního oleje petitgrain

–          12 kapek esenciálního oleje bergamot

–          5 kapek esenciálního oleje ylang ylang

 

–          silikonová formička

 

–          volitelně na dozdobení kapička vysokoprocentního alkoholu a oblíbené odstíny mica prášků + štěteček

Jak na to?

Do malé mističky nasypejte růžový jíl a přilijte glycerin, dobře rozmíchejte.

Mýdlovou hmotu rozkrájejte na kostičky a v žáruvzdorné nádobě vložte do vodní lázně. Nechte pomalu rozpouštět a občas jemně promíchejte. Je-li pro Vás každá minuta času drahocenná, lze hmotu rychle rozpustit i v mikrovlnné troubě – nakrájené mýdlo šoupněte do vhodné nádoby, přikryjte víčkem a na menší výkon a po kratších, maximálně třiceti vteřinových intervalech, hmotu rozehřívejte. Po každém intervalu ohřívání hmotu promíchejte, aby se vše rozpouštělo rovnoměrně.

0607

Když je hmota tekutá, přimíchejte do ní mrkvový olej a připravený glycerin s růžovým jílem, a nakapejte esenciální oleje. (Je potřeba postupovat svižně, hmota poměrně rychle tuhne)

08

Formičky jemně přestříkejte vysokoprocentním alkoholem (máte-li ho dostatek), nalijte do nich rozpuštěnou mýdlovou hmotu a odlité mýdlo hned poté alkoholem také přestříkejte. Alkohol není nutný, nicméně zajistí, že na mýdle nebudou bublinky a povrch mýdélek bude krásně lesklý a hladký.

A je hotovo!

Teď už stačí jen nechat mýdélko tuhnout, což v chladu bude trvat asi 20 minut, v teplejším období tak hodinku.

09

Když jsou mýdélka ztuhlá, vyndejte je z formiček a pokud je chcete zdobit, připravte si malé mističky, ve kterých rozmíchejte asi lžičku mica prášku s trošinkou alkoholu. V barvě namáčejte štěteček a dle libosti mýdélka pomalujte. Barva je suchá do několika vteřin.

A pak už jen vesele mydlete!

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *