Vitamínový posilující balzám na pleť – obličejová maska, čisticí balzám a peeling v jednom

Návod na výrobu neuvěřitelně příjemného jílového balzámu plného vitaminu C, který slouží jako několik produktů zároveň – čisticí balzám, jemný obličejový peeling nebo rozjasňující vitaminová maska na pleť.

čisticí balzám banner

Čisticí balzámy s jílem jsou u vás i u nás velkými oblíbenci. Výtečně totiž vyčistí pleť bez toho, aby ji vysušily, pleť činí sametově měkkou a dají se většinou užít na vícero způsobů. Tento balzám je ale přece trochu jiný než balzámy předešlé. Liší se od nich totiž složením, a tedy i texturou a chováním na pleti. A věřte nám, je to doslova balzám na pleti i na duši:))

Při míchání balzámu použijeme surovinu, kterou v mnoha minulých ekokozích recepturách nenajdete. Poslední dobou nás ale moc baví s ní experimentovat – je to isopropyl myristate, kteý na Ekokoze najdete pod názvem „nosič vůní“. Tato látka je levná, ale velmi verzatilní a příjemná při práci i při používání. Jednou z jejích největších předností je její umění všechny výrobky odlehčit. Isopropyl myristate je totiž samotově hebký, podobně jako oleje, ale zároveň je na pleti lehounký jako závoj. Na pleti kouzlí naprosto delikátní pocity. Aby se mastné i práškové složky příjemně omývaly z pleti bez nepříjemného drhnutí pleti nebo umyvadla 🙂 použijeme solubilizér Polysorbate 80, který umí spojit oleje a vodu. Polysorbate navíc vytvoří báječnou hedvábnou „mléčnou“ strukturu poté, co se balzám smíchá s vodou (oleje a voda se díky Polysorbatu částečně zemulgují). Základ naprosto akorátně, bez zatížení, zahustí cetyl alkohol, který navíc balzámu dodá krásný „skluz“ po pleti.

cistici balzam 1

Právě do základu patří i vitamíny nabitý za studena lisovaný hroznový olej vyhovující všem typům pleti. Hroznový olej napomáhá regeneraci pleti, pokožku rozjasňuje, oživuje a obsahuje vysoké množství vitamínu E a C a betakarotenu. Pro jemnou vůni a zároveň pomoc proti tvorbě akné a ekzému ve finále přidáme ještě božský vanilkový macerát.

 

A teď k práškovým radostem. Jemňoučký bílý jíl poskytne příjemné vyčištění pleti, šípkový prášek napěchovaný vitamínem C doslova rozsvítí a oživí pokožku a mořská řasa lithothamnium se postará o remineralizaci pomocí vysokého obsahu vápníku. S druhem práškových bylinek se nebojte si pohrát a vyhrát, pokud toužíte spíše než po rozjasnění více po uklidnění, vyzkoušejte prášek lotosový nebo z damašské růže.

cistici balzam 2

Suroviny máme, teď už je stačí jenom rozpustit, zamíchat, zchladit, přelít a užít! Tak jdeme na to 🙂

Vitamínový posilující balzám na pleť

Co je na to potřeba?

–        22 gramů hroznového oleje

–        20 gramů nosiče vůní (isopropyl myristate)

–        14,9 gramů Polysorbatu 80

–        16 gramů cetyl alkoholu

 

 

–        14 gramů bílého jílu (kaolin)

–        6 gramů lithothamnia

–        5 gramu šipkového prášku

cistici balzam 0

–        2 gramy vanilkového macerátu

–        0,1 gramu konzervantu Cosgard

 

Jak na to?

Připravte si vodní lázeň.

cistici balzam 5

 

Do menší žáruvzdorné nádobky si odvažte olej, nosič vůní, Polysorbate 80, cetyl alkohol i všechny sypké suroviny, tedy šípkový prášek, lithothaminum a bílý jíl. Nádobku vložte do vodní lázně a nechte na nízkém ohřevu rozpouštět asi 20 minut.

Mezitím si do jiné, velké, mísy přichystejte ledovou lázeň – několik kostek ledu zalijte studenou vodou.

cistici balzam 4

Když je vše tekuté, vyjměte nádobku z vodní teplé lázně a její obsah dobře promíchejte. Teprve potom přesuňte směs v nádobce do ledové lázně. Stydnoucí směsí bez přestání míchejte a nezapomeňte stěrkou ze stran „odškrabovat“ rychleji tuhnoucí směs. Míchejte a nechte chladnout, dokud se neobjeví „stopa“. To znamená, že směs bude tak tuhá, že když malé množství naberete a kápnete do zbytku směsi, objeví se lehká „stopa“ na povrchu směsi. Směs bude matná, nelesklá a příjemně tuhá, asi jako puding před vychladnutím. V tento moment je čas přemístit produkt do obalu – doporučujeme tento elegantní černý puk, ve kterém poté směs nechte ještě hodinku dvě vychladnout úplně.

cistici balzam 6

Jak to používat?

Balzám lze použít na vlhkou pleť jako čisticí balzám, který po jemném promasírování opláchnete vodou. Většího peelingového efektu dosáhnete, když jej naneste na pleť suchou a navhčeným hadříkem promasírujete a setřete z obličeje. Velmi příjemné je i použití jako vitamínové posilující pleťové masky, kdy na suchou pokožku nanesete větší vrstvu balzámu, necháte 10 minut působit a poté opláchnete vodou nebo setřete navlhčeným hadříkem.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *