Voňavý čokoládový balzám na rty

Voňavý čokoládový balzám na rty

Tento vyživující balzám na rty s opojnou vůní čokolády je ideálním vánočním dárkem pro vaše blízké. Má jen jednu vadu na kráse – je tak voňavý, že svádí ke snědení!

 čokolád    

 

Ten správný dárek pod stromeček

 Vánoce sice stále zůstávají velice komerční záležitostí, ale rčení „v jednoduchosti je krása“ se jen tak nezapomíná. Stále více lidí ocení spíše jednoduché Vánoce, kdy jsme hlavně všichni spolu a šťastní. Proto není nic krásnějšího, než namísto nakupování nepotřebných blbinek vyrobit nějaký dárek doma, a to takový, který se určitě neztratí. A přesně to se dá říct o našem čokoládovém balzámu na rty. Ocení ho i ti, kteří zarytě tvrdí, že k Vánocům nic nechtějí – kdo by mu totiž mohl odolat?

Je toho víc…

 čokolád1

Při výrobě čokobalzámu na rty zvládneme na jeden zátah naplnit několik tubiček či krabiček, tudíž si takto vytvoříme slušnou zásobičku balzámů, a/nebo můžeme obdarovat maminky, babičky, dcerky i kamarádky.

Zábava při výrobě

 Výroba balzámu vás nakonec určitě tak pohltí, že se k němu ještě mnohokrát vrátíte. Naše verze tohoto balzámu je sice jednoduchá, čokoládová, ale můžete si za pomocí kosmetických vůní a esenciálních olejíčků namíchat svou vlastní ideální vůni. Co takhle zkusit kromě čokoládové vůně přidat například i růži či rozmarýn? A pro milovníky známé čokolády s mátovou náplní je jasnou volbou také tento eukalyptový esenciální olejíček.

Barevné experimenty

 Experimentovat můžeme i s barvami. Pokud vám jde hlavně o funkci a oceníte spíše obyčejný balzám, nemusíte přidávat barvu ani vůni a spokojit se se základem balzámu. A pokud vás experimentování vyloženě láká, na našem e-shopu máte možnost vybrat si ze spousty barevných odstínů mica prášků. Do balzámku si můžete přidat i třpytky a glitry podle vaší fantazie, kuk sem! A nezapomínejme na to, že velkou barevnou škálu nám nabízí barevné oxidy, se kterými si můžeme hrát jako malíř s barvami na paletě, a namíchat si tak požadovanou barvičku a její intenzitu.

čokolád2

Vánoční balíček

 Chceme-li si ve vánočním ruchu trochu uklidnit nervy manuální činností, můžeme na výrobu domácí kosmetiky „obětovat“ více než jeden prosincový večer. Můžeme přece svého milého obdarovávaného plně kosmeticky vybavit a vytvořit mu speciální čokoládový balíček s přírodní kosmetikou. Kromě balzámu na rty do něho můžeme přihodit také toto čokoládové tělové máslo nebo krém s pomerančem a čokoládou a krém na ruce s kakaovým máslem. Po čokoládě voní i tento praktický tuhý tělový krém.

ona + On s vůní čokolády

 A když už jsme na té čokoládové vlně, můžeme dát dohromady i roztomilý čokoládový „párový“ dárek, třeba pro maminku a tatínka. Mamince dáme balíček čokoládové kosmetiky a do balíčku pro tatínka zase tmavou čokoládu a jiné mlsky typu domácí maršmelouny, instantní čokoláda či bio nugátový krém. A když si budou závidět, vždycky se přece můžou podělit!

A teď už hurá do toho!

Voňavý domácí čokoládový balzám na rty

Co je na to potřeba?

 čokolád3

na základ:

– 20 gramů kakaového másla

– 15 gramů mango másla

– 20 gramů jojobového vosku (nebo kandelilového, olivového či karnaubského)

– 8 gramů tekutého sójového lecitinu

na barvu a vůni:

 – 10 kapek kosmetické vůně Tmavá čokoláda

– 15 až 20 kapek barviva odstínu čokolády

– Barvivo si můžeme zhotovit více způsoby. Základem je vždy ricinový olej, ve kterém rozmícháme buď kakao, nebo hnědý barevný oxid.

Jak na to?

 Do ohnivzdorné skleněné mísy dáme jojobový vosk, kakaové máslo, mango máslo a sójový lecitin. Vytvoříme si vodní lázeň, čili mísu ponoříme do hrnce, který je přibližně z 1/3 naplněný vroucí vodou. Necháme ji tam minimálně 10 minut, občas promícháváme, dokud se ingredience hezky nerozpustí a nepropojí. Když mísu vyndáme z lázně, osušíme ji a dáme přitom dobrý pozor, aby se do směsi nedostala voda. Voda v těchto produktech totiž vždy znamená průšvih – kde je voda, tam hrozí plíseň, a taková minikapička vody nám může značně snížit trvanlivost balzámu. Do směsi vmícháme vůni i barvu a hotový balzám můžeme dávkovat, avšak…

 …kam s ním?

 Tato nerudovská otázka nás za život potká jistě mnohokrát, nesmí tedy chybět ani při výrobě tohoto balzámu, který musíme samozřejmě do něčeho dát, že ano. Ideální je tahle tubička, ale můžeme ho uchovávat například i v hezkém modrém vajíčku, malé plastové mističce, nebo o trochu větší skleněné či hliníkové krabičce.

Varianty

V ingrediencích, potřebných k výrobě, můžeme udělat několik obměn, například místo mango másla můžeme využít i rafinované bambucké máslo a obyčejné kakaové máslo můžeme vyměnit za to tmavé. To nám totiž balzám obarví samo o sobě, a tak ho možná nebudeme muset dále dobarvovat, a když už, tak minimálně. Nesmíme ovšem očekávat, že po nanesení čokobalzámu budou mít i naše rty barvu čokolády. Chceme-li dosáhnout takového účinku, musíme určitě přidat více barevné složky.

čokolád5

A jakou barvu dostane váš domácí balzám?

Nezapomeňte nás sledovat na našich sociálních sítích, Facebooku a Instagramu, ať vám neutečou naše další návody a tipy. A prozkoumejte i náš nový ekokozí receptář, kde můžete jednoduše získat slevu na ekokozí e-shop!

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *