Voňavý opalovák s SPF 30+

A za chvilku tu máme léto, ale co léto, hlavně dovolené a sluníčko. Nehodí se tedy nic víc než recept na opalovací krém. Recept pro vás připravila Michaela z blogu Kiss a Bee.

Budete potřebovat:

  • mrkvový olej – (např. zde)
  • olej z pšeničných klíčků (např. zde)
  • kokosový olej (např. zde)
  • mangové máslo (např. zde)
  • bambucké máslo (např. zde)
  • oxid zinečnatý (např. zde)
  • aloe vera gel (např. zde)
  • esenciální olej (nemusí být – např. zde)

ingredience

 

Ve vodní lázni rozpusťte 20 ml bambuckého a 20 ml mangového másla spolu s 30 ml kokosového oleje, 30 ml oleje z pšeničných klíčků a 20 ml mrkvového oleje. Až se všechny složky perfektně promíchají (a cílem je opravdu jen promíchat, ne provařit), odstavte z plamene a nechte vychladnout. Můžete si na pomoc povolat ledničku, i když v aktuálním počasí asi nebude třeba – zlý smích).

 

Mezitím si v moždířku připravte 30 g ZnO; potvora dělá hrudky, tak se jich pěkně zbavte.

1
směs olejů a másel zchladne (tuhnutí nečekejte), přimíchejte 70 ml aloe vera gelu a předpřipravený oxid zinku. Nakonec můžete přikápnout cca 15 kapek esenciálního oleje. Já jsem použila citronellu – jednak mám ráda ovocné vůně, jednak ma právě tento EO mimo jiné schopnost odhánět hmyz. Jupí!

 

Výsledný opalovák ani zdaleka vůní nepřipomíná klasické opalováky, jen abyste se nelekly. Ani tu hořkou chuť při náhodném vetření nečekejte (trust me, I’m an engineer). Díky mrkvovému oleji vás v lahvičce čeká mírně žlutá barva, pri roztírání se naplno projeví bílý zinek – a na kůži neuvidíte nic.

5

 

Bambucké máslo i kokosový olej mají přirozené SPF cca 6-8, opravdovými experty tu jsou ale mrkvový olej s SPF cca 30 a olej z pšeničných klíčků (cca 20). Výše už stojí ve stupnici přírodních olejů jen malinový olej, který se údajně pyšní až padesátkou.

 

Oxid zinečnatý by měl v tomto poměru zajistit minimálně SPF 25, směs jsem proto zaškatulkovala jako „30+“. Požadujete-li vyšší či nižší ochranu, pohrajte si právě se ZnO; na internetu určitě najdete tabulku, která vám toho o procentech potřebných ve směsi k žádoucím ochrannému faktoru řekne víc než dost.

 

Ačkoliv jsem na výsledný krém (s typickou opalovákovou konzistencí) pyšná jak na děcko a tím pádem můžu být neobjektivní, fakt se mi zamlouvá. Roztírá se velmi snadno, není přehnaně mastný a voní příjemně. (Poté, co jsem ho dovařila a vyzkoušela na ruce, přišla mamce návštěva – tak dlouho paní čuchala po té pěkné vůni všude po místnosti, až ji nos dovedl za mnou. Do pěkného kontrastu staví tuto příhodu jiná miniepizodka – stály jsme s nejlepší kamarádkou ve frontě na úložnu tašek v O2 aréně na Yoga Sensation – protože bylo pěkně, já si ráno kromě obličeje natřela Niveáckou padesátkou kromě obličeje trochu i ramena – a kamarádka, stojící metr ode mě, s jemně znechuceně nakrčeným nosem zahlásila: „Ses namazala vopalovákem, co?“)

 

Díky obsaženým máslům a olejům by měl opalovák disponovat i jakousi odolností proti vodě, bůhvijaká sláva to ale nebude. Navíc jsem v tomto ohledu skeptik a i opalovací kosmetiku, která se označením voděodolná pyšní, po koupání nanáším znovu.

Kompletní příspěvek a mnoho dalších si můžete přečíst přímo na blogu

Kiss a Bee1

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *