Neuvěřitelně vyživující krém na ruce, tělo i tvář s aloe vera gelem, bambuckým máslem, panthenolem a koloidním ovsem, vonící po levanduli a tea tree oleji. Hutný a bohatý, přesto lehký a rychle se vstřebávající!
Konec vysušeným a podrážděným rukám
Že máte z toho neustálého (a zodpovědného!) používání mýdla a dezinfekce pořádně vysušenou, podrážděnou a možná dokonce popraskanou pokožku? Nejste sami! Ale nebojte, máme skvělé řešení!
Tenhle krém jsme totiž vyráběli přesně na míru potřebám doby koronavirové! Pleti dodá veškerou péči, kterou teď potřebuje, a skvěle se hodí na promazávání rukou a pleti celého těla po použití dezinfekčních prostředků nebo mýdla.
A to nejlepší? Při výrobě použijeme spoustu stejných surovin, které teď všichni používáme při míchání domácí dezinfekce! Aloe vera gel, glycerin, tea tree olej, levandulový esenciální olej, květovou vodu… Až tedy budete doplňovat lahvičky s dezinfekcí, rovnou si vyrobte i krém, který s ní tvoří skvělý pár 🙂 Ušetříte nejen čas, ale i svou peněženku!
Máslo nebo krém? Oboje!
Výsledný produkt je naprosto parádní. Struktura je totiž někde přesně mezi pleťovým máslem a krémem. Je lehčí než klasické máslo, ale hutnější a výživnější než většina krémů nebo mlék. Dokonale zvlhčuje a zjemňuje vysušenou hrubou kůži, zabraňuje podráždění a účinně pomáhá s hojením a regenerací pokožky.
Spokojenost a bezpečí
Tenhle zázrak navíc zklidňuje nejen pleť, ale i mysl! Používání tohohle krému ve vás totiž nepochybně bude vyvolávat pocity radosti, spokojenosti a bezpečí. Jak to? 🙂 Jemné vtírání hutného krému do pokožky je nesmírně konejšivé a uklidňující, levandulová vůně z mysli odežene všechny chmury a starosti a vědomí, že je krém díky tea tree olejíčku a aloe vera mírně antiseptický zase dodá pocit jistoty v těchto bláznivých dnech.
Proč to tam je?
Pořádná dávka hojivého aloe vera gelu v kombinaci s výživným hutným bambuckým máslem, která tvoří základ tohoto krému, si doslova říkala o další skvělé suroviny, které by ještě podpořily uklidňující a pečující vlastnosti. Použití panthenolu (vitaminu B5) byla tedy naprosto jasná věc – panthenol si poradí s většinou kožních podráždění, ulevuje od svědění nebo zánětů pokožky a podporuje hydrataci pokožky. Prášek z koloidního ovsa či, chcete-li, ovesné hedvábí je náš velký oblíbenec, takže jsme o jeho přidání do formulace nemuseli dlouho přemýšlet. Oves pleť krásně zvlhčí, zjemní a zklidní.
Aby krém krémovým byl, je třeba sáhnout po emulgátoru, kterým je v tomto případě skvělý emulgační vosk NF, ke kterému jsme šoupli ještě cetyl alkohol, jenž změkčuje a hydratuje pleť, a navíc nám produkt pěkně stabilizuje. Aby se produkt dobře a příjemně nanášel, roztíral a byl opravdu krásně heboučký, přidali jsme ještě kapku coco silikonu, což je přírodní alternativa k syntetickým silikonům.
Levandulový olej je vždy sázkou na jistotu, navíc si skvěle rozumí s vůní bambuckého másla a ovsa. K levandulovému oleji jsme kápli ještě tea tree olej, který je antivirový a antibakteriální a taky podporuje dobrou náladu. A to se v těchto dnech více než hodí!
Výsledný krém je nádherně máslový, nadýchaný a sněhově bílý. Moc mu to sluší i tak, my si ale rádi hrajeme s barvičkami a krém trochu rozveselili mica práškem v odstínu Sangria, který vytvořil nádhernou fialovo-růžovou barvu, která vizuálně podpoří příjemnou levandulovou vůni.
Tak jdeme míchat! 🙂
Vyživující máslový krém s aloe vera gelem, levandulí a tea tree olejem
Co je na to potřeba?
olejová fáze
– 27 gramů bambuckého másla
– 12 gramů emulgačního vosku NF
– 5 gramů cetyl alkoholu
– 3 gramy coco silikonu
vodní fáze
– 27 gramů aloe vera gelu
– 15 gramů květové vody (tea tree, levandule nebo jiný oblíbený hydrolát)
– 5 gramů rostlinného glycerinu
– 3 gramy panthenolu
– 2 gramy koloidního ovesného hedvábí
chladící fáze
– 15 kapek levandulového esenciálního oleje (cca 0,5 gramu)
– 13 kapek tea tree esenciálního oleje (cca 0,4 gramu)
– 0,5 gramu Cosgardu
volitelně
– mica prášek dle libosti (my použili odstín Sangria)
Jak na to?
Do širšího hrnce nebo pánve nalijte asi 4 cm vody a začněte ohřívat na mírném plameni. To bude naše vodní lázeň.
Do žáruvzdorné nádobky (zavařovačky) si odvažte olejovou fázi – bambucké máslo, cetyl alkohol, emulgační vosk NF a coco silikon – a dejte zahřívat do vodní lázně. Do druhé žáruvzdorné nádobky si mezitím odvažte vodní fázi – květovou vodu, glycerin, aloe vera gel, panthenol a koloidní oves.
Asi po 10 až 20 minutách by mělo být vše v olejové fázi rozpuštěno. Pokud je rozpuštěno, sáhněte po připravené vodní fázi a na pár minutek vložte do vodní lázně i tu, aby se vše prohřálo a obě fáze měly podobnou teplotu (hlídejte ale, aby se nezačala voda odpařovat). Promíchejte.
Když je vše pěkně prohřáté, rozpuštěné a rozmíchané, nalijte vodní fázi do olejové a dobře promíchejte silikonovou stěrkou. Poté sáhněte po tyčovém mixéru a pomocí krátkých pulzních stisků začněte směs mixovat tak, aby tekutina, která je zatím pořád řídká, neměla šanci vystříknout ven. Takto mixujte asi minutu. Pak krém nechte asi 10 minut odpočívat. Po 10 minutách promixujte a zase nechte odpočívat. Takto postupujte, dokud stěny nádoby nebudou vychladlé a směs nebude krásně hutná a krémová.
Do vychladlého krému přidejte esenciální oleje a konzervant Cosgard a vše ještě jednou dobře promíchejte nebo promixujte. Chcete-li, přimíchejte mica prášek.
Hotový krém přeneste do zvoleného obalu. Skvělé budou skleněné dózy, ze kterých půjde produkt dobře nabrat prsty. Konzistence je opravdu hutná, takže pumpovací lahvičky taky nebudou to pravé ořechové.
Chci to vyrobit, ale nemám všechny ingredience!
– Pokud nemáte koloidní oves (pořiďte si ho, je super! :)), můžete místo něj použít víc panthenolu nebo květové vody. Případně jej nahraďte ureou, sušeným mlékem nebo hydrolyzovaným proteinem.
– Místo emulgačního vosku NF zkuste použít jiný emulgátor. Protože se ale každý emulgátor chová trošku jinak, počítejte s pozměněnou texturou krému.
– Bambucké máslo lze použít i klasické natur či nerafinované. Ovlivní to ale vůni krému.
– Nemáte-li coco silikon, zkuste místo něj použít rostlinný „silikon“ či oblíbený tekutý olej. Případně množství nahraďte bambuckým máslem. Vynechání silikonu ale zapříčiní, že krém nebude tak dobře „klouzat“ po pokožce a roztírání bude náročnější.
– Místo cetyl alkoholu lze použít cetearyl alkohol.
– Výběr esenciálních olejů je na vás. Doporučujeme ale druhy uklidňující a utišující. Heřmánek, geranium nebo myrha budou skvělou volbou.
Přestože je v krému konzervant, naše kuchyně nejsou sterilní laboratoře. Jakmile tedy zaznamenáte jakoukoli změnu vzhledu, vůně nebo struktury produktu, bez lítosti se s ním rozlučte a pusťte se do nového tvoření 🙂