Zlatý opalovací olej s SPF 30+

Budete potřebovat: 
 • Olej z lískových oříšků (cca SPF 15) – koupíte zde
 • Malinový olej (cca SPF 50) – koupíte zde
 • Olej z pšeničných klíčků (cca SPF 20) – koupíte zde
 • Oxid zinečnatý (SPF dle poměru až 20) – koupíte zde
 • Zlatý mica prášek – koupíte zde
 • Esenciální olej dle své volby (skvělý do opalováků jsou třeba heřmánek nebo levandule díky svým zklidňujícím schopnostem; není nutné) – koupíte zde
 • Vitamin E (nemusí být) – koupíte zde
 • Vhodnou nádobu s rozprašovačem – koupíte zde

 

    Postup:
    Nejdříve si stanovte požadovaný SPF faktor, který chcete získat z oxidu zinečnatého. Protože jsem světlá a protože mám SPFko vždy sklony podceňovat, 20% a tedy SPF cca 20 (což je asi tak nejvíc, co ze ZnO vytřískáte) se mi zdálo jak ideál. Je vcelku těžké odhadnout celkové SFP budoucí směsi, nicméně svůj opalovák odhaduji přinejmenším na třicítku, spíše výš (alespoň co mé chemické poměrové propočty odhalily). Jednotlivá procenta ZnO zhruba odpovídají celkovému ochrannému faktoru, který poskytne.
    Hodně mě zajímalo, jestli bude olej fungovat v klasické nádobce s rozprašovačem (protože, co si budeme povídat, nějaká ta praktičnost tam je) – a pokud si dáte na začátku trochu patlání s oxidem zinečnatým, nemusíte se ucpané hadičky bát. 

    Do mističky vsypte požadované množství ZnO (u mě tedy dva díly na celkové směsi 10 dílů olejů), k němu přikápněte 2 díly  oleje z pšeničných klíčků (mimochodem, oleje mezi sebou můžete libovolně nahrazovat). Směs chvíli šmrdlejte – ZnO se oleji vcelku pěkně podvolí, ani není třeba jej dopředu mordovat moždířem, stačí si jen dát práci a lžičkou důkladně zabít hrudky o kraje mističky. Až bude kašička homogenní, přidejte tři díly malinového oleje, opět promíchejte. Nepřidávejte druhý olej dříve, než bude „hustší“ verze kašičky hotová, tekutá směs nejde tak dobře zhomogenizovat. (Sakra, to je zas slovo. Sjednotit. Tak to je hezky česky.)
    Zárodek opalováku půjde díky ZnO pěkně do běla, s čímž se popere zlatý mica prášek. Opět jsem zvolila dva díly, což se zdá jako ideál, jelikož pěkně vykompenzuje bělobu ZnO – také se s tímto poměrem budete po nanesení lesknout jen mírně a pěkně, ne jako Edward ze Stmívání. Mica prášku se nebojte, opravdu jde o velmi jemný shimmer, ne o žádné do oka bijící třpytky. Vmíchejte micu a pokud jej plánujete zařadit, tak i vitamin E; jakmile bude směs dokonale spojitá, přeneste do nádobky.Poslední část receptu vám bude trvat zhruba dvě sekundy. Dolijte zbytek nádoby olejem z lískových oříšků, přikápněte esenciální olej, protřepte – a máte hotovo! 

    Takže, abych to shrnula, já pracovala s 2 díly oleje z pšeničných klíčků, 3 díly malinového oleje, 5 díly lískooříškového oleje, 2 díly oxidu a 2 díly mica prášku.
    Můžete si všimnout, že po pár hodinách si začne ZnO sedat, menší zatřepání ale vrátí opalovací olej do původního stavu. 
    Já jsem olejem nadšená upřímně ještě více, než opalovacím krémem, jelikož je to odlehčená a snadněji roztíratelná varianta. Oleje by měly zaručit minimální voděodolnost, ale opět jsem zastánce znovunatírání po každém koupání, nehledě na to, jak moc voděodolný opaovák tvrdí, že je.
    Všechny použité oleje jsou velmi lehké, nemusíte se tedy obávat komedogenicity – i když samozřejmě každý reagujeme jinak. Lískoříškový olej, který je mimochodem hrdinou tohoto měsíce a připluje k vám zdarma k objednávce nad 500 kč, je ceněný zejména pro vysoký obsah vitaminu E, který pomáhá předcházet spálení kůže – proto jsem přidávala do oleje navíc dávku čistého vitaminu. Olej je výborný pro pleť suchou, stárnoucí nebo právě namáhanou sluníčkem, takže není skvělý jen při procesu, ale také jako poopalovací péče. Mimo jiné také léčí záněty, urychluje hojení drobných ranek i ekzémů a ačkoliv je velmi výživný, není příliš mastný a těžký. A mimochodem, teď jsme s ním zkoušeli bazalkové pesto, a výsledek byl famózní!
    O malinovém oleji jsem tu napsala už bezpočet řádek – je to jeden z mých největších favoritů, jak kvůli vysokému SPF faktoru (50, wow, navíc ochrana proti UVA i UVB typům záření), tak kvůli jemné ovocné vůni, kterou pro mě předčí jedině brusinkový olej. Stejně jako olej z lískových oříšků je i ten malinový velmi lehounký, vhodný při léčbě ekzémů a jiných kožních reakcí a bohatý na to kouzelné éčko. (Samozřejmě myslím kouzelné éčko, které ochrání vaši kůži, nikoliv to druhé kouzelné éčko…)
    Olej z pšeničných klíčků je kromě éčka bohatý i na vitamin B, a dále se opět mohu opakovat. Chrání kůži před vnějšími vlivy okolí včetně slunečního záření (SPF 20) a pomáhá ji uzdravovat, je protizánětlivý.
    Oxid zinečnatý blokuje sluneční paprsky, vytváří na kůži jakýsi ochranný povlak proti většině škodlivého záření; bojuje tak proti předčasnému stárnutí kůže, ocení ho ale i ty z vás, které bojují s ekzémy nebo akné, jelikož jej dokáže spolehlivě léčit – já na něj, co se akné týče, nedám dopustit (čekněte třeba lehký krém s SPF, který jsem teď „oprášila“ a znovuzamilovala se). 
    A na závěr jeden důkaz místo slibů, že tahle paráda z vás běloby neudělá!
   Na závěr bych jako vždy chtěla poděkovat skvělé Ekokoze za poskytnutí surovin a kódu pro vás, mé milované čtenářstvo; tento měsíc k vám poputuje lískooříškový olej, který získáte k objednávce nad 500 kč při použití kódu „orisek“ – pokud se vám při zadání kódu olej automaticky nenačte, připište jej do zprávy k objednávce.
Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

4 komentáře u „Zlatý opalovací olej s SPF 30+

 1. Dobrý den… skvělý recept… já si vymyslela tento…. mrkvový olej a macerát urucum,myslíte ,že je také vhodný jako olej na opalování? Díky Tereza

 2. Žádný z těch olejů není fotostabilní, zinek pokrývá jen UVA, EO levandule zhoršuje pigmentaci….. tohle nadělá akorát škody na pleti.

  • Nemohu souhlasit. Malinový olej je poměrně stabilní. A oxid zinku je docela dobrá ochrana před UVA a UVB zářením. Každopádně žádný opalovací přípravek vám nezaručí 100% UV filtr před poškozením. Jde tedy o to, nevystavovat se celý den na Slunci. Esenciální oleje levandule, nebo ylang ylang jsou vhodné, kupříkladu citrusové EO se nesmí používat do těchto přípravků, neboť jsou fotosenzibilní a mohly by způsobit kožní poranění. Tento recept na opalovací olej není na závadu, naopak, je dobře sestaven. Já bych jej ještě doplnila o světlicový olej, který je také stabilní a má SPF 12.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *