Jednoduchý návod na výrobu účinného tuhého deodorantu z přírodních surovin – s nádhernou vůní Monoi de Tahiti a vysokou účinností proti pocení a pachu.
Blíží se teplejší dny, což přirozeně znamená také vyšší spotřebu a potřebu deodorantů. Na Ekokoze máme spoustu skvělých přírodních hotovek, které s oblibou užíváte vy stejně jako my. Občas se nám ale zachce vyrobit si deodorant svůj – ať už kvůli vůni nebo třeba pro zábavné vyzkoušení formulací a nových surovin.
K umíchání tohoto deodorantu nás vedla převážně touha celý den čichat omamnou vůni Monoi de Tahiti, tedy tahitské gardénie. Ta nejen že naprosto báječně voní, jak jsme již naznačili, ale navíc oplývá množstvím blahodárných účinků na pleť. Pokožku zklidňuje, pomáhá bojovat proti předčasnému stárnutí, hydratuje, vyživuje a chrání před vysoušením nebo loupáním pokožky. Výtažek je rozpuštěn v kvalitním kokosovém oleji, se kterým tvoří skvělou kombinace třeba právě o péči o citlivou pokožku podpaží. Výborně se vstřebává a využijete ho jistě i v létě – po koupání nebo slunění je Monoi de Tahiti opravdu božské.
Druhou hvězdou tuhého deodorantu je Zinc ricinoleát. Přírodní pohlcovač pachů, který se ve výrobku postará o účinky, které po něm požadujeme. Jedná se o nedráždivou a velmi bezpečnou alternativu ke klasickým chemikáliím běžně užívaným v přípravcích proti pocení. Zinc ricinoleát je, jak název napovídá, derivovaný z kyseliny vyskytující se v ricinovém oleji. Poceni nezabraňuje, ale pach na sebe naváže, čímž jej učiní nevnímatelný lidským nosem. Nijak neovlivňuje kožní flóru a je super nejen do deodorantů, ale také třeba do krémů na nohy.
Jojobové máslo užijeme pro jeho skvělou texturu a schopnost zvyšovat pružnost pleti. Přidáme ještě zvláčňující bisabolol, výtažek z heřmánku pravého, který má regenerační, protizánětlivé a antimikrobiální účinky. Esenciální olej z tea tree je přirozeně antibakteriální a jeho použití do deodorantů je tedy víc než rozumné, protože zabraňuje množení bakterií, které způsobují zápach.
Klasikou v přírodních deodorantech je pak jedlá soda, která pohlcuje vlhkost a pachy. Doplníme ji ještě skvělým hedvábným tapiokovým škrobem, který se též postará o sucho v podpaží a dodá formulaci velmi příjemnou strukturu.
Aby deodorant tuhým byl, použijeme včelí vosk, který vše zpevní a zajistí příjemnou aplikaci deodorantu. Pokožku navíc potěší jeho změkčující a hojivé účinky.
Hotový deodorant je tak akorát tuhý, aby se jednoduše vysunoval z obalu plastového nebo papírového, a zároveň aby jeho aplikace byla příjemná, hladivá a „nedrhnoucí“ 🙂
Výrobek je vážně báječný a moc ho doporučujeme zkusit. Tak pojďme na to!
Co je na to potřeba?
– 25 gramů jojobového másla
– 25 gramů Monoi de Tahiti
– 30 gramů tapiokového škrobu
– 20 gramů jedlé sody
– 15 gramů včelího vosku
– 3 gramy zinc ricinoleátu
– 5 kapek bisabololu
– 5 kapek tea tree esenciálního oleje
– vysouvací papírová tuba na deodorant (na toto množství budete potřebovat 2)
Jak na to?
Připravte si vodní lázeň. Do žáruvzdorné nádoby odvažte jojobové máslo, Monoi de Tahiti, včelí vosk, Zinc ricinoleát, škrob a jedlou sodu. Nádobku vložte do vodní lázně a nechte zahřívat. Zinc ricinoleát pro rozpuštění potřebuje teplotu asi 70 stupňů, proto počítejte s mírně delší dobou zahřívání.
Když jsou všechny složky rozpuštěné, vyjměte nádobu z vodní lázně a její obsah dobře promíchejte. Po pár minutách přidejte tea tree olej a bisabolol a ještě jednou dobře promíchejte. Ještě pár minut počkejte, aby směs byla spíše viskózní, než zcela tekutá (aby se soda neusadila pouze u dna deodorantu), opět dobře promíchejte a poté přelijte do připravených obalů na deodorant.
Produkt nechte zcela vychladnout a zatuhnout. A je to!
Deodorant užívejte dle potřeby stejně jako klasické přípravky proti pocení.