Není máslo jako máslo – průvodce exotickými másly

Illipe, cupuacu, murumuru, kokum a bacuri. Názvy těchto másel jsou možná trochu k smíchu a snad i lámou jazyk, ale stojí za to si je zapamatovat! Tak se pojďme mrknout, jak vznikají, k čemu se hodí, na co je používat a jak s nimi nejlépe zacházet.

másla

Illipe

Illipe máslo se získává ze semen divoce rostoucí rostliny Shorey stenoptery, kterou bychom původně mohli hledat v bornejských džunglích. Dnes už se ale pěstuje i v jiných koutech světa, a to právě pro máslo, které lze z jejích semen vyrobit.

Illipe máslo je známé především pro své úžasné účinky na pleť. Obsahuje velké množství mastných kyselin a působí proti stárnutí pleti. Při používání výrobků s máslem illipe tak předcházíme vráskám, ale také suché pleti, navíc nám pokožku hezky zjemňuje. Proto se skvěle hodí do výrobků péče o pleť, ať už jde o tělová másla, balzámy, krémy, pleťové vody či mýdla.

Zde ale pole působnosti másla Illipe ani zdaleka nekončí. Proslulý je také svým úžasným vlivem na naši kštici! Podporuje pružnost našich vlasů, což se sice na první posouzení může zdát nedůležité, ale opak je pravdou. Zdravé vlasy jsou totiž pružné a při natažení se nelámou. Určitě znáte ty chvíle, kdy si ve slunečním svitu pročesáváte své kudrny a najednou zjistíte, že kolem vás lítá spousta maličkých, tenoučkých kousíčků vlasů. To znamená, že vaše vlasy mají pružnost oslabenou a při natahování, které při pročesávání obzvlášť rozcuchaných vlasů, se místo protažení zlomí. Dále Illipe působí také proti vypadávání vlasů, hydratuje suchou vlasovou pokožku se sklony k lupům a podpoří vlasy hodně poškozené, například častým fénováním či žehlením. Illipe je svou konzistencí a chováním velice podobné máslu kakaovému, takže můžete trochu přidat například do vlasové masky tam, kam byste normálně dali máslo kakaové. Nebo vmasírujte trochu másla do konečků ještě mokrých vlasů hned po umytí.

Kokum

Máslo kokum se získává ze semen stromu Kokum, který původně roste v tropických oblastech Indie. Charakteristická je pro něho šedavá až žlutavá barva, velká tvrdost a s ní také spojená drobivost. Na rozdíl od spousty jiných se ale při kontaktu s teplou kůží kokum máslo velice rychle a velice snadno rozpouští, jeho bod tání je již při 32 °C, oproti tomu bod tání u másla bambuckého začíná na 36 °C. Díky takto nízkému bodu tání se kokum máslo hodí například na tělové masáže, kdy vezmete hrudku másla do ruky a necháte ji rozpustit při kontaktu s kůží.

Kokum máslo velice dobře hydratuje, a to takřka všechny části těla, která jsou potřeba. Na tělo ho můžeme používat samotné, ale také v kombinaci s jiným máslem či olejem, aby se zlepšila roztíratelnost. Doporučuje se také na škrábance, řezance a jiné drobné ranky, které se nám v důsledku malého zánětu „zapálí“, kokum máslo totiž pomůže tento drobnější zánět zmírnit. Před začátkem používání kokum másla se ale jako u všeho jiného doporučuje vyzkoušet nejdřív na kousku kůže, zda je pro nás prostředek vhodný a zda ho naše pleť dobře snáší.

Skvělé účinky má kokum stejně jako Illipe i na vlasy, a tak se rovněž hodí do vlasových masek. Pokud vás trápí suché a rozpraskané paty, zkuste si kokum máslem každý večer tuto oblast natírat, do dvou týdnů byste měli vidět pozitivní změnu. Sáhnout po něm můžete i při problémech s akné. Sice není kokum máslo schopné tento problém stoprocentně vyřešit, ale díky schopnosti zmírňovat zánět a skutečnosti, že neucpává póry, může být tím pravým pomocníkem na cestě za zdravější pletí.

Kokum máslo se vám bude dále hodit při výrobě domácích hydratačních tělových másel, balzámů či tělových peelingů, zde v kombinaci s jiným měkčím máslem či olejem a nějakým exfoliantem.

Stejně jako u Illipe másla je zde alternativou do receptů máslo kakaové. Jednoduše tedy můžete ve svém oblíbeném receptu použít pro změnu místo kakaového másla máslo kokum.

Murumuru

Toto bílé až nažloutlé máslo se získává z plodů palmového stromu murumuru, který původně roste v Brazílii, a to zejména v amazonském deštném pralese. Murumuru máslo má specifickou vůni, která však nemusí mít každému nosíku po chuti, tudíž doporučujeme nekupovat rovnou celá kila, ale nejdříve raději ozkoušet, zda našemu nosu (a také naší pokožce) toto máslo lahodí.

Murumuru máslo se vyznačuje velice příjemnou konzistencí. Je tvrdší než máslo kokosové, ale naopak měkčí než máslo bambucké či mango máslo, pročež je velice dobře roztíratelné a skvěle se hodí do tělových másel a balzámů. Dobře pečuje o suchou pokožku, ale při použití coby masážní prostředek prospívá třeba i napjatému svalstvu. Stejně jako kokum máslo dobře pečuje o popraskanou a suchou kůži, má protizánětlivé účinky a uklidňuje podrážděnou pokožku, takže se hodí do prostředků péče o pleť coby léčivá ingredience. Namazat si s ním můžeme ekzém i strupy lupénky, ale působí také proti stárnutí pleti.

Skvělé účinky má i na naše vlasy. Nejenže vlasům dodává pružnost a hydrataci, ale také jim rozzáří jejich barvu. Proto se hodí pro péči o suché, často fénované a barvené vlasy. Přidat ho můžeme do domácí vlasové kosmetiky, ale můžeme trošku vmasírovat i po umytí vlasů do jejich konečků.

Nahradit jím v receptech můžeme mango máslo. Murumuru máslo není rozpustné ve vodě, je rozpustné pouze v oleji a při výrobě se přidává do olejové fáze.

Cupuacu

Cupuacu máslo má bílou až béžovou barvu a vzniká lisováním semen stromu Cupuacu, který původně roste v Brazílii. Nemá nijak zvlášť výraznou vůni a velmi dobře se vstřebává, na pokožce nenechává nepříjemný mastný film, a naopak ji zanechává krásně jemnou a hebkou.

Cupuacu máslo má vysokou schopnost zadržovat vodu, tudíž dokáže hezky vyplňovat linky a vrásky, takže je to perfektní prostředek pro udržení mladistvé pleti. Pleť zároveň hluboce hydratuje, zjemňuje a zvláčňuje, ale také pomáhá uchovávat její elasticitu. Velice dobře pečuje o rty a okolí očí.

Při výrobě domácí kosmetiky se hodí do tělových krémů, balzámů, masážních krémů, ale i make-upových základů nebo tuhých mýdel. Jeho alternativou může být mango máslo nebo bambucké máslo, takže pokud chcete cupuacu máslo zařadit do nějakého svého oblíbeného receptu, šoupněte ho do směsi místo mango másla nebo bambuckého másla.

Skvěle se hodí také do vlasové kosmetiky. Naším loknám dodává hydrataci, zvyšuje jejich lesk a pružnost. Doporučuje se také na barvené vlasy, přičemž může částečně zabránit jejich poškození v důsledku barvení a hluboce vlasy hydratovat. Navíc je toto máslo proslulé svou přirozenou schopností absorbovat UVA či UVB záření, takže ho lze považovat za přírodní vlasovou ochranu proti slunci, nenechte se ovšem zmýlit: máslo cupuacu sice dokáže částečně vstřebat toto záření, není však považováno za SPF.

Bacuri

Máslo Bacuri se získává ze semen stromu Platonia insignis, který roste v severní části Brazílie. Toto máslo je charakteristické svou zemitou vůní a hnědou až černou barvou, která kdekoho zprvu odradí a zarazí, ale ti odvážlivci, kteří se do práce s Bacuri pustí, nikdy nelitují. Toto máslo často zaujímá první příčky osobních žebříčků milovníků přírodní kosmetiky a důvodů je k tomu hned několik.

Bacuri má protiplísňové a protibakteriální působení a namazat si jím můžeme i ekzematickou pokožku. Původní obyvatelé Brazílie používali Bacuri na hmyzí kousance nebo jako přírodní repelent, ale léčili jím například i kousnutí od hadů. To bychom vám samozřejmě nedoporučili, ale dále se mluví také o jeho zázračné schopnosti pomáhat při revmatismu a artritidě. Pokud vás tyto nemoci trápí, zkuste si bolavá místa namasírovat (nebo nechat namasírovat) právě Bacuri máslem. Bacuri je skvělé i při péči o poškozené vlasy, takže se v kondicionérech a vlasových maskách určitě neztratí!

Na pleť má Bacuri změkčující účinky a hovoří se také o jeho schopnosti chránit pleť před působením volných radikálů a tím zpomalovat proces stárnutí pokožky. Jak už bylo řečeno, pomáhá léčit ekzémy, ale namazat si jím můžeme také opar na kůži. Navíc s jeho pomocí můžeme pečovat i o jizvy a strie, které by měly být s pravidelným natíráním méně výrazné.

Znáte? Zkusíte? Nebo radši zůstane u bambucké, kakaové a mango klasiky? 🙂

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je Ekokoza. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *