Jednoduchá výroba báječného obličejového a tělového mýdla účinného proti akné a ekzémům. Minimalistické složení a síla přírodních surovin jsou nejlepšími bojovníky proti pupínkům a dalším nedokonalostem pleti. Africké černé mýdlo, které je víc něž vhodné pro problematickou pleť, obohatíme o blahodárný nimbový olej a moringový prášek
Africké černé mýdlo se tradičně vyrábí ručně zejména ve východní Africe. Postup výroby a recepty se staletí předávají z generace na generaci. Jedná se o báječné mýdlo naplněné antioxidanty, vitaminy, mastnými kyselinami a mnohými dalšími účinnými látkami – ty se do formulace dostávají z velmi zajímavých surovin používaných při výrobě. Jsou jimi palmové a plantainové listy (listy zeleného banánu), kakaové lusky a bambucké mýdlo. A právě tohle jedinečné složení činí z černého mýdla svatý grál všech osob s problematickou pletí a nadšenců do skincare.
Co africké mýdlo vlastně umí?
Africké černé mýdlo pleť vyživuje, napomáhá hojení a předcházení kožních problémů, jako je akné, ekzém nebo psoriáza, a zároveň ulevuje od podráždění. Černé mýdlo pomáhá zmírnit hyperpigmentaci a vyzmizíkovat flíčky a jizvičky, zmírňuje nerovnosti pleti a činí pokožku hladší a celkově sjednocenější. Bez přílišného vysušování pokožku hloubkově čistí a jemně exfoliuje.
To všechno je dokonce potvrzeno velmi zajímavou studií, které prokázala, že 90 % z osob, které ve studii začali používat černé mýdlo, spokojeně potvrdilo zlepšení kvality pleti a úlevu od projevů akné a ekzému.
A my všechny tyto báječné schopnosti ještě podpoříme přidáním dalších blahodárných ingrediencí!
Nimbový olej má antiseptické a stahující účinky. Reguluje nadměrnou tvorbu mazu a je ideální právě pro problematickou pleť se sklony k akné. Stejně tak pomůže i při nepříjemných ekzémech, lupence, alergické dermatitidě a jiným kožním nemocem. A je to vlastně docela logická věc – o nimbě se totiž říká, že je to přírodní antibiotikum bez žádných vedlejších účinků. Hodí se skvěle i na velice citlivou pokožku či pokožku se sklony ke svědění.
Moringa taktéž obsahuje mnoho antibakteriálních, fungicidních a antivirových látek, které umí ochránit kůži před různými druhy infekcí.
Silně a nádherně vonící esenciální olej z niaouli, rostliny příbuzné tea trea (čajovníku) a kajeputu, je vhodný pro ošetřování mastné a problematické pleti, pomáhá snižovat zánět a ulevuje od projevů akné, ekzémů a lupénky. Velmi podobně působí i pronikavě vonící esenciální olej z kafru, který do formulace také přidáme.
Při výrobě užijeme skvělou kvalitní mýdlovou hmotu, kterou jednoduše rozkrájíme a zahřejeme. Další suroviny přimícháme a hotovou směs pak už jen nalijeme do formiček. Výroba je snadná, přesto velmi zábavná a hotová mýdélka jsou doslova zázračná. Tak jdeme na ně!
Černé mýdlo pro problematickou pleť
na 3 kusy oválných mýdel
Co je na to potřeba?
– 250 gramů mýdlové hmoty – africké černé mýdlo
– 10 ml nimbového oleje
– 5 gramů moringového prášku
– 5 kapek esenciálního oleje z niaouli
– 5 kapek esenciálního oleje z kafru
– základ na výrobu parfému ve sprejovce
– silikonová formička na oválná mýdla
Jak na to?
Mýdlovou hmotu rozkrájejte na kostičky a v žáruvzdorné nádobě vložte do vodní lázně. Nechte pomalu rozpouštět a občas jemně promíchejte. Hmotu lze rychle rozpustit i v mikrovlnné troubě – nakrájené mýdlo šoupněte do vhodné nádoby, přikryjte víčkem a na menší výkon a po kratších, maximálně třiceti vteřinových intervalech, hmotu rozehřívejte. Po každém intervalu ohřívání hmotu promíchejte, aby se vše rozpouštělo rovnoměrně.
Zatímco se hmota rozpouští, moringový prášek rozmíchejte s v pár kapkách vlažné vody a vytvořte hustší směs (pokud byste do hmoty nasypali prášek, vytvořily by se žmolky).
Do rozpuštěné hmoty přimíchejte moringovou pastu, nimbový olej a esenciální oleje.
Formičky jemně přestříkejte základem na výrobu parfému ve sprejovce, nalijte do nich rozpuštěnou mýdlovou hmotu a odlité mýdlo hned poté základem na výrobu parfému také přestříkejte. To zajistí, že na mýdle nebudou bublinky a povrch mýdélek bude krásně lesklý a hladký (my jsme to neudělali, proto máme na mýdlech nepěkný flek, ups).
Teď už stačí jen nechat mýdla ztuhnout, což v chladu bude trvat asi hodinu, v teplejším období hodiny asi tři až čtyři.
Užívejte na čištění pleti obličeje i celého těla, jednou nebo dvakrát denně. Jen pozor, ať se vám mýdlo nedostane do očí – může štípat.