Hedvábně jemný pleťový olej, co mile voní po bylinkách, jemně osvěžuje a hodí se na očištění pleti po ránu i odlíčení make-upu a odstranění nečistot z obličeje po celém dni. Levně, rychle a šetrně!
Tenhle čisticí olej je vážně skvělý. Díky solubilizéru se rychle a jednoduše smísí s vodou a výborně se smývá z pleti. Nehrozí tak žádné nešetrné a nepříjemné drhnutí, které pokožce vůbec neprospívá. Jeho složení a vůni navíc můžete jednoduše upravit a vyrobit ho z toho, co máte zrovna po ruce!
Blížící se datum spotřeby? Ideál!
Nedávno nám přišel zajímavý dotaz týkající se olejů a dalších surovin, kterým se strašidelně blíží datum spotřeby. Takové suroviny občas není na co využít, ale přesto je (jak by taky ne) všechny chceme spotřebovat. Pokud se ve vaší zásobě takové oleje či másla nachází, šoupněte je do prostředků na úklid domácnosti, vyšperkujte jimi šumivé bomby do koupele nebo si vyrobte mýdlo a jiné čisticí přípravky, třeba jako je tenhle voňavý olej!
Rozum a šetrnost na prvním místě
Základ čisticího oleje tvoří nosné oleje, které spojuje jedna, možná překvapivá, společná vlastnost – nízká cena. Proč? Čisticí olej se totiž na vaší pleti moc neohřeje. Složky v něm obsažené po krátkém kontaktu s pokožkou budou spláchnuty do umyvadla a velmi rychle skončí v odpadu. Je tedy víc než rozumné používat oleje levné a nebo právě ty, kterým končí trvanlivost a kterých se, řekněme si to na rovinu, potřebujeme zbavit 🙂 Olejů v čisticím oleji spotřebujeme velké množství za poměrně krátkou dobu. Olej z okurkových semínek nebo z opuncie si tedy schovejte do jiných výrobků!
Dokonalý pár
Léto je tady a s ním (pokud nám konečně vyleze sluníčko) touha po osvěžení a ochlazení. Spojení čerstvého eukalyptu radiata a řízné máty je do horkých měsíců víc než vhodné. Vůně se nádherně doplňují – eukalyptus změkčí poněkud ostrou mátu a máta naopak dodá svěžest jemnému eukalyptu. Parádní kombinace! Přesto je ale nutné dbát na množství esenciálních olejů. Tady více než kdy jindy platí, že méně je více. I malé množství esencí ochladí a osvěží pokožku a větší by ji mohlo podráždit. Mějte tedy lehkou ruku při dávkování!
Hustota na jedničku
Možná se podivíte, proč do čisticího oleje přidáváme cetyl alkohol. Je tam proto, aby byl olej viskóznější, hladší a lépe se s ním „pracovalo“. Množství cetyl alkoholu si můžete určit sami a vyzkoušet, jaká hustota oleje učiní jeho používání příjemnější. Cetyl alkohol také můžete vynechat úplně, přejete-li si olej tekutý nebo pokud si chcete výrobu urychlit a vyhnout se tvorbě vodní lázně, či jeho množství naopak navýšit a dopracovat se až k velmi hustému a viskóznímu oleji. Záleží na vás!
Ať už zvolíte své suroviny jakékoli, výroba zabere jenom pár minut. Tak se do toho pojďme pustit!
Osvěžující čisticí pleťový olej s eukalyptem a mátou
Co je na to potřeba?
zahříváme
– 70 gramů makadamového / slunečnicového / lísko-oříškového / světlicového oleje (nebo mix různých olejů, které potřebují spotřebovat)
– 13 gramů ricinového oleje
– 10 gramů Polysorbatu 80
– 6 gramů cetyl alkoholu
chladíme
– 0,5 gramu vitaminu E
– 0,5 gramu esenciálního oleje eukalyptus radiata
– 0,25 gramu mátového esenciálního oleje
Jak na to?
Připravte si vodní lázeň (do kastrůlku nalijte asi 3 cm vody a dejte na plotnu zahřívat).
Do žáruvzdorné misky nebo zavařovačky si odvažte všechny ingredience ze zahřívací fáze a misku vložte do vodní lázně.
Když je cetyl alkohol rozpuštěný, vyjměte misku z vodní lázně, osušte ji a její obsah promíchejte. Nechte směs několik minut chladnout.
Po vychladnutí do směsi přidejte vitamin E a esenciální oleje, dobře promíchejte.
Pak vše přelijte do vyhovující lahvičky o objemu 120 ml. A je to!
Jak to použít?
Několik kapek čistícího oleje ve dlani smíchejte s vodou a naneste na obličej. Obličej promasírujte a poté jej otřete vlhkým kosmetickým hadříkem nebo odličovacími vatovými kuličkami či bavlněnými tampony.
Chci to vyrobit, ale nemám všechny ingredience!
– Jak bylo řečeno, volba olejů je zcela na vás a stavu vašich zásob.
– Můžete zkusit Polysorbat 80 vyměnit za jeho mladšího bráchu Polysorbat 20.
– Cetyl alkohol by měla dobře zastoupit kyselina stearová nebo měkké máslo, jako je bambucké, mango či mandlové. U másel ale přidejte na množství a pro viskózní produkt dávkujte 10 až 20 gramů. Případně cetyl alkohol vynechejte úplně, počítejte však s olejem tekutým.
– Esenciální oleje můžete vynechat či je nahradit jinými oblíbenými.